Sisukord
Maa Elu
Postimees
07.11.2019
Eesti Lasteaia õppekava loob kolmas töörühm Apteegireform tüürib tühistamise poole (11) Ratas läheb lahendama Tartu keskerakondlaste tüli (4) Eksperiment: kuidas jõuavad libaravimid Eestisse? Skandaalid tekitasid Ülemiste terminali teise ringi võitjas kõhklusi Majandus Eesti puitmajaäri üksik hunt kihutas pankrotti (1) Euroopa majanduse uueks kasvumootoriks pürgib Prantsusmaa Välismaa Ukraina ja Venemaa sõda on hävitanud pika rahvasteülese hipisõpruse (19) Mehhiko president narkojõuke kallistustega ei alista (2) Arvamus Juhtkiri: purjus peaga kasiinosse (8) Agaate Antson: vägivalla kontekst (15) Kultuur Pärt Uusberg: koor on selle juhi orgaaniline väljendusvahend (2) Bergman Rakveres: valge linnu tiivalöök vastu klaasi Reis «Jutustan sulle Magadanist...» Maa Elu Kes päästab metsa: rebane, ilves, hunt või karu? Sibulakasvataja kardab Peipsi sibula kadumist (1) Nädala mõte: Puhas, aga kallis Suurenenud maheviljatootmine viis hinna alla Esimene EPA mess pidas katsumusele hästi vastu Järvamaa antud talupere tunnustus on ausam kui presidendilt saadud orden Elu Piirissaarel: paarkümmend püsielanikku, kuus kalurit, mõni sibulakasvataja Ilmajutt: Aastaaegade määratlemisest Aeg kaevata varemerohujuuri Kas koduaias tasub karta viljapuu-bakterpõletikku? Eesti põllumehe käekäik sõltub suures osas teadusest Tartu Politseisse jõudis korras kuulipilduja ja hulk teisi ebaseaduslikke relvi Sander Jahilo: kuhu ladustada CO₂? (3) Ihaste elanikud ootasid poolteist nädalat kuuskede elektriliinidelt eemaldamist (1) Peaminister tuleb Tartu võimutüli lahendama (1) Kohtu hinnangul ei tohi prokuratuur endise abilinnapea eest infot varjata Hundijaht algas, jahimehed ootavad lund Kaunases käis tants algusest lõpuni Meelelahutus Koomiks Sudoku

Suurenenud maheviljatootmine viis hinna alla

2 min lugemist
Tänavu kogusid meie põllumehed kõigi aegade suurima teraviljasaagi – üle 1,56 miljoni tonni, millest suurem osa läheb ekspordiks. FOTO: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees

Mahevilja kasvatatakse Euroopas ja Venemaal märgatavalt rohkem ja see on kaasa toonud olukorra, kus maheteravilja hind on tänavu palju madalam kui eelmisel aastal.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eestiski on maheteravilja pind igal aastal kasvanud ja meie mahemaa osakaal põllumajanduslikust maast – 20 protsenti, on Euroopa üks suurim.

Baltic Agro viljaäri juht Timo Sildvee rääkis, et maheturg on võrreldes tavavilja turuga väikese mahuga ning ületootmine ja defitsiit seega lihtsamad tekkima. „Praegu on turul palju pakkujaid ja mahevilja hind madal,” nentis ta.

Scandagra tootejuht Marge Pähkel tõdes samuti, et mahevilja turul toimuvad muutused ja turg reageerib vastavalt pakkumisele. „Maheteravilja on raske müüa, sest pakkujaid on väga palju,” sõnas ta. „Kui eelmisel aastal oli maherukki hind 310 eurot tonn, siis sel aastal 110 eurot tonn, mis on samas hinnaklassis kui tavarukis. Samuti on langenud kõik teised maheteraviljade hinnad. Seega ei saa öelda, et maheturg otsatu on – iga aasta on erinev ja sõltub saagikusest ennekõike. Kui vilja on vähe, siis vajadus on suur ja hinnad tõusevad.”

Meie mahevilja ostjad on eelkõige Euroopa maad, aga suur turg on ka USA.

Usaldus maksab

Mahevilja turul on usaldus ääretult tähtis. „On fakt, et ostjad ei osta mahekaupa enam pimesi, vaid tahavad enne lepingu sõlmimist veenduda kauba puhtuses ja kvaliteedis,” rääkis Pähkel.

06.11.2019 08.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto