Sisukord
Maa Elu
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Elu Piirissaarel: paarkümmend püsielanikku, kuus kalurit, mõni sibulakasvataja

5 min lugemist
Valdavalt on saarel puit­ehitised. Siin on levinud omapärane arhitektuur, mida kohtab vaid Peipsi ääres. FOTO: 9 × Tiit Efert

Peipsi järve suurim saar on kahtlemata osa Eestist, aga elurütm on siin teistsugune. Kuigi kaugus mandrist pole teab mis suur, peab kohaliku elu korraldamisel arvestama robinson-crusoeliku elustiiliga.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Piirissaarele viib Põlva maakonnast Laaksaarelt väljuv praam Koidula. Suvel tehakse erireise Tartust, aga need on mõeldud eeskätt turistidele Emajõe ja Peipsi nautimiseks. Laaksaarelt jõuab kohale umbes tunniga. Suvel käib laev tihemini, sügisel harvem, kuni talvel katkeb laevaühendus üldse. Juba Laaksaare sadamas lülitus telefon Venemaa levialasse ja püsis seal terve laevasõidu. Saarel leidis seade siiski kodumaise levi üles.

Sadamas võttis tulija vastu saarevaht Toomas Lindjärv, kes peab seda ametit aprillist. Ta on töötanud politsei merevalveteenistuses, kuid Piirissaarega tal varem seost polnud. Otsust saarevahiks tulla ta ei kahetse.

Üks asi, mis on Piirissaarel teistmoodi: siin pole kunagi viljeletud mehhaniseeritud põllumajandust, pole kasutatud kunstväetisi ega tehtud umbrohutõrjet. Väetisena kasutatakse mahaniidetud heina, lõigatud oksi ja oksapuru ning eelmisel aastal kasvanud maltsa, mis kaevatakse vagude sisse. Seetõttu on loodus siin puhas ja puutumata. „Saarel on oma hõng ja hing. Siin on elu teistsugune,” lausus saarevaht.

Saareelanik olgu ettenägelik

Praam Koidula käib sügisel saare ja mandri vahet niikaua, kuni ilm lubab. Kui Peipsi jäätub, tagab ühenduse mandriga Laaksaares asuv hõljuk. Liiklus siiski jääb, aga talvel hõljukiga suuremaid asju, näiteks pesumasinat, tuua ei saa. Hõljuk mahutab kaheksa reisijat. Lisaks asub saarel kelk, mille saab panna mootorsaani taha, kelgule mahub istuma kümme inimest. Pika kelgu taha saab kinnitada väikese kaubakelgu.

06.11.2019 08.11.2019
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto