Sisukord
Maa Elu
Postimees
07.11.2019
Eesti Lasteaia õppekava loob kolmas töörühm Apteegireform tüürib tühistamise poole (11) Ratas läheb lahendama Tartu keskerakondlaste tüli (4) Eksperiment: kuidas jõuavad libaravimid Eestisse? Skandaalid tekitasid Ülemiste terminali teise ringi võitjas kõhklusi Majandus Eesti puitmajaäri üksik hunt kihutas pankrotti (1) Euroopa majanduse uueks kasvumootoriks pürgib Prantsusmaa Välismaa Ukraina ja Venemaa sõda on hävitanud pika rahvasteülese hipisõpruse (19) Mehhiko president narkojõuke kallistustega ei alista (2) Arvamus Juhtkiri: purjus peaga kasiinosse (8) Agaate Antson: vägivalla kontekst (15) Kultuur Pärt Uusberg: koor on selle juhi orgaaniline väljendusvahend (2) Bergman Rakveres: valge linnu tiivalöök vastu klaasi Reis «Jutustan sulle Magadanist...» Maa Elu Kes päästab metsa: rebane, ilves, hunt või karu? Sibulakasvataja kardab Peipsi sibula kadumist (1) Nädala mõte: Puhas, aga kallis Suurenenud maheviljatootmine viis hinna alla Esimene EPA mess pidas katsumusele hästi vastu Järvamaa antud talupere tunnustus on ausam kui presidendilt saadud orden Elu Piirissaarel: paarkümmend püsielanikku, kuus kalurit, mõni sibulakasvataja Ilmajutt: Aastaaegade määratlemisest Aeg kaevata varemerohujuuri Kas koduaias tasub karta viljapuu-bakterpõletikku? Eesti põllumehe käekäik sõltub suures osas teadusest Tartu Politseisse jõudis korras kuulipilduja ja hulk teisi ebaseaduslikke relvi Sander Jahilo: kuhu ladustada CO₂? (3) Ihaste elanikud ootasid poolteist nädalat kuuskede elektriliinidelt eemaldamist (1) Peaminister tuleb Tartu võimutüli lahendama (1) Kohtu hinnangul ei tohi prokuratuur endise abilinnapea eest infot varjata Hundijaht algas, jahimehed ootavad lund Kaunases käis tants algusest lõpuni Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ilmajutt: Aastaaegade määratlemisest

2 min lugemist
Praegune aeg võiks kuupäevade järgi, mis määratud „Tallinna kliima” järgi, kuuluda eeltalvesse. FOTO: Urmas Luik

Ehkki korduvalt läbi käinud teema, ei rauge ometi huvi selle vastu: on tulnud mitu sooviavaldust aastaaegade määratlemise kohta, on palutud selgitada, kuidas ja mis tunnuste järgi. Sellest ka seekordse ilmajutu teemavalik.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Aastaajad on perioodid, milleks aasta jaotatakse loodusnähtuste põhjal. See, millised on aastaajad (kas kuiv ja niiske, mitu eripalgelist aastaaega jne), oleneb geograafilisest asukohast. Eesti on 60. pl lähedal, kus üsna palju mõjutab lisaks Atlandi ookeanile ja Läänemerele ka Euraasia manner – sellises parasvöötme jahedas osas olemine tähendab, et meil on mitu selgesti eristuvat aastaaega. Samas troopilises vihmametsas aastasiseseid erinevusi ei pruugi üldse olla, mistõttu pole ka aastaaegu, sest midagi ei muutu. Seevastu mussoonkliimaga aladel on neid näiteks kaks: niiske ja kuiv.

Kõige tuntumad on astronoomilised aastaajad – kevad, suvi, sügis ja talv, mis on määratud Maa pöörlemistelje kaldest orbiidi tasapinna suhtes, sest sel juhul muutub poolkeradel päikesekiirguse langemisnurk olenevalt asukohast orbiidil ümber Päikese, eraldajateks on pööripäevad ja võrdpäevsused. Pikemalt siiski sel määratlusel ei peatu, kuna see on kirjanduses küllaltki hästi lahti kirjutatud ja need materjalid on kergesti kättesaadavad.

06.11.2019 08.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto