Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
07.11.2019
Eesti Lasteaia õppekava loob kolmas töörühm Apteegireform tüürib tühistamise poole (11) Ratas läheb lahendama Tartu keskerakondlaste tüli (4) Eksperiment: kuidas jõuavad libaravimid Eestisse? Skandaalid tekitasid Ülemiste terminali teise ringi võitjas kõhklusi Majandus Eesti puitmajaäri üksik hunt kihutas pankrotti (1) Euroopa majanduse uueks kasvumootoriks pürgib Prantsusmaa Välismaa Ukraina ja Venemaa sõda on hävitanud pika rahvasteülese hipisõpruse (19) Mehhiko president narkojõuke kallistustega ei alista (2) Arvamus Juhtkiri: purjus peaga kasiinosse (8) Agaate Antson: vägivalla kontekst (15) Kultuur Pärt Uusberg: koor on selle juhi orgaaniline väljendusvahend (2) Bergman Rakveres: valge linnu tiivalöök vastu klaasi Reis «Jutustan sulle Magadanist...» Maa Elu Kes päästab metsa: rebane, ilves, hunt või karu? Sibulakasvataja kardab Peipsi sibula kadumist (1) Nädala mõte: Puhas, aga kallis Suurenenud maheviljatootmine viis hinna alla Esimene EPA mess pidas katsumusele hästi vastu Järvamaa antud talupere tunnustus on ausam kui presidendilt saadud orden Elu Piirissaarel: paarkümmend püsielanikku, kuus kalurit, mõni sibulakasvataja Ilmajutt: Aastaaegade määratlemisest Aeg kaevata varemerohujuuri Kas koduaias tasub karta viljapuu-bakterpõletikku? Eesti põllumehe käekäik sõltub suures osas teadusest Tartu Politseisse jõudis korras kuulipilduja ja hulk teisi ebaseaduslikke relvi Sander Jahilo: kuhu ladustada CO₂? (3) Ihaste elanikud ootasid poolteist nädalat kuuskede elektriliinidelt eemaldamist (1) Peaminister tuleb Tartu võimutüli lahendama (1) Kohtu hinnangul ei tohi prokuratuur endise abilinnapea eest infot varjata Hundijaht algas, jahimehed ootavad lund Kaunases käis tants algusest lõpuni Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kas koduaias tasub karta viljapuu-bakterpõletikku?

4 min lugemist
Viljapuu-bakterpõletiku kahjustus sarnaneb põletusega – lehed, õied ja viljad muutuvad pruuniks või mustaks, kuid ei varise. FOTO: Põllumajandusamet

Äsja jahmatas meid uudis, et Räpina Aianduskool pidi välja juurima ja põletama õunapuude kloonaluste read, sest põllumajandusamet (PMA) tuvastas aiast võetud proovist viljapuu-bakterpõletiku. Maa Elu võttis uurida, mida see haigus endast kujutab ja kas ka koduaias peab seda pelgama.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Olgu kohe öeldud, et tegu on väga „kavala” haigusega, mis võib taimes pikalt nii peidus olla, et isegi vastavad proovid tõbe tuvastada ei suuda, aga ühe hetkel lööb soodsatel tingimustel välja ja hävitab taime. Levida suudab mitte üksnes istikutega, vaid isegi tuule või lindudega. Seega tasub silmad lahti hoida tõesti.

Eestis kontrollitakse viljapuu-bakterpõletiku suhtes järjepidevalt kõiki taimemüüjaid ja proove võetakse ka parkides kasvavatelt puudelt.

Haigust on nüüdseks leitud kolmel korral, esmakordselt seitse aastat tagasi ja kaks leidu tuli tänavu – Räpina Aianduskooli aiandist ja Juhani Puukoolist. PMA taimetervise osakonna juhataja Riina Koidumaa tõdes, et see aasta oli ilmastikutingimuste tõttu viljapuu-bakterpõletikule väga soodus, ka Lätis oli mitu leidu.

Iga proov ei näitagi

PMA taimetervise ja aianduse osakonna peaspetsialistid Maria Brizmer ja Birger Ilau rääkisid, et kokku võtsid nad sel aastal viljapuu-bakterpõletiku monitooringu käigus Räpina Aianduskooli õppemajandis viljapuu-bakterpõletikku peremeestaimedelt üheksa proovi ja põletikku tekitavaid baktereid (Erwinia amylovora) tuvastasid ühest proovist, mille analüüsi vastuse annab Põllumajandusuuringute Keskuse taimetervise labor. „Laboris kinnitatakse proovi analüüsitulemus mitme meetodiga, sealhulgas tehakse pärilikkusaine DNA-analüüs. Proov loetakse positiivseks alles siis, kui kõik kinnitusanalüüsid on olnud positiivsed,” selgitas Koidumaa.

06.11.2019 08.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto