Sisukord
Arvamus
Postimees
07.11.2019
Eesti Lasteaia õppekava loob kolmas töörühm Apteegireform tüürib tühistamise poole (11) Ratas läheb lahendama Tartu keskerakondlaste tüli (4) Eksperiment: kuidas jõuavad libaravimid Eestisse? Skandaalid tekitasid Ülemiste terminali teise ringi võitjas kõhklusi Majandus Eesti puitmajaäri üksik hunt kihutas pankrotti (1) Euroopa majanduse uueks kasvumootoriks pürgib Prantsusmaa Välismaa Ukraina ja Venemaa sõda on hävitanud pika rahvasteülese hipisõpruse (19) Mehhiko president narkojõuke kallistustega ei alista (2) Arvamus Juhtkiri: purjus peaga kasiinosse (8) Agaate Antson: vägivalla kontekst (15) Kultuur Pärt Uusberg: koor on selle juhi orgaaniline väljendusvahend (2) Bergman Rakveres: valge linnu tiivalöök vastu klaasi Reis «Jutustan sulle Magadanist...» Maa Elu Kes päästab metsa: rebane, ilves, hunt või karu? Sibulakasvataja kardab Peipsi sibula kadumist (1) Nädala mõte: Puhas, aga kallis Suurenenud maheviljatootmine viis hinna alla Esimene EPA mess pidas katsumusele hästi vastu Järvamaa antud talupere tunnustus on ausam kui presidendilt saadud orden Elu Piirissaarel: paarkümmend püsielanikku, kuus kalurit, mõni sibulakasvataja Ilmajutt: Aastaaegade määratlemisest Aeg kaevata varemerohujuuri Kas koduaias tasub karta viljapuu-bakterpõletikku? Eesti põllumehe käekäik sõltub suures osas teadusest Tartu Politseisse jõudis korras kuulipilduja ja hulk teisi ebaseaduslikke relvi Sander Jahilo: kuhu ladustada CO₂? (3) Ihaste elanikud ootasid poolteist nädalat kuuskede elektriliinidelt eemaldamist (1) Peaminister tuleb Tartu võimutüli lahendama (1) Kohtu hinnangul ei tohi prokuratuur endise abilinnapea eest infot varjata Hundijaht algas, jahimehed ootavad lund Kaunases käis tants algusest lõpuni Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: purjus peaga kasiinosse

2 min lugemist
Päeva karikatuur.  FOTO: Urmas Nemvalts

Kas kujutame ette baarmenit, kes ütleb uksi sulgema hakates oma purupurjus kundele, et ära jää siia, vaid istu rooli ja sõida koju? Sellega võrreldes pole külastajaid kasiinosse juhatav baarmen muidugi nii vastutustundetu. Samas oleks niisugune soovitus ikkagi pehmelt öeldes küsitav.

Juba tuleval suvel võiks selline esmapilgul absurdne olukord aga tõeks saada. Nimelt kiitis Tallinna linnavalitsus heaks eelnõu, millega piirataks öist alkoholimüüki – nüüd juba mitte üksnes poodides.

Eelnõu järgi võiks meelelahutusasutustes müüa alkoholi tööpäevadele eelnevatel öödel kella kaheni ja puhkepäevadele eelnevatel öödel kella kolmeni. Erandi saaksid aga lennujaama ja sadama reisijate ala ning hotellibaarid ja kasiinod.

Tundub justkui arusaadav, et teatud asutustele on vaja erandeid teha. Kui aga neile eranditele otsa vaadata, tekib kohe üksjagu ebakõlasid.

Linnapea hinnangul näeb öiste purjutajate tänavale valgumine halb välja ja segab ümberkaudseid inimesi, mis on ju igati arusaadav. Praegune piirang seda probleemi aga ei lahenda.

Ka hotellibaaridest ja kasiinodest võivad inimesed tänavale tilkuda, niisamuti nagu baaridest ja klubidest. Ja kas kasiinodele tehtav erand ei juhata mitte napsuseid inimesi hasartmängude juurde?

Kogu probleemi ei lahenda müügipiirang tegelikult niikuinii. Kella kaheni öösel oleks näiteks vanalinna tänavatel ikkagi muutusteta – teisisõnu elanike öörahu häiritud.

Seega tuleb toonitada tõsiasja, millele on Postimees ka varem tähelepanu juhtinud. Selle asemel et lahendada probleeme – konkreetsel juhul peamiselt avaliku korra rikkumisi – uute regulatsioonidega, oleks mõistlik jõustada vanu ja rõhuda asutuste ning inimeste enda vastutustundele.

Kui kuskil baariesisel rikutakse korda, peab politsei sekkuma. Vajadusel tuleb teha vastutavale asutusele ka ettekirjutus. Ja juhul kui sellest ei suudeta kinni pidada, tuleb üle vaadata tegevusloa tingimused.

Kui baarid võtavad neid probleeme tõsiselt ja politsei on valmis rikkujaid vastutusele võtma, ei ole vaja sel teemal juurde kirjutada mitte üht seadust.

Lõbuasutuste huvides on samuti probleemi ise lahendada. Baaridel on võimalik palgata uksele turvamees, kes ei lase külastajaid joogiga välja. Ka suuremasse baari ehitatud suitsuruum võtab enamikult põhjuse õue lärmama minna.

Õigupoolest tasuks nii mõnelgi peopaigal mõelda ka sellele, kas kõik üritused peavad niivõrd hilisel tunnil algama. Muusikudki on ju ajakirjanduses tunnistanud, et ei eelista esinemisi, mis toimuvad pärast keskööd.

Kahtlemata on probleemid alkoholi ja selle kuritarvitamisest tingitud tagajärgedega oluline murekoht, mis iseenesest ei lahene. Ent on ka üsna selge, et linnavalitsuse eelnõu ei too soovitud tulemusi.

Heakorda aitab tagada seaduste ja eeskirjade jõustamine, mitte nende kirjutamine. Kui baarid võtavad neid probleeme tõsiselt ja politsei on valmis rikkujaid vastutusele võtma, ei ole vaja sel teemal juurde kirjutada mitte üht seadust.

Seotud lood
06.11.2019 08.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto