Sisukord
Meie Eesti
Postimees
19.02.2020
Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (5) Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (1) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (1) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (2) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (4) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (1) Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Anett Kontaveit: sisehallist välja minek tahab harjumist, aga sain hästi hakkama Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus (1) Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kadri Tammepuu: arstid kahvlis

3 min lugemist
Kadri Tammepuu. FOTO: Mihkel Maripuu

​Meie Eesti tervishoiukülgede uue toimetajana võtan Triin Habichtilt teatepulga üle ja viin lugeja kord nädalas lühimatkale meditsiinimaastikul. Seekord süveneme lähemalt piirangutesse, mis võiksid ravitöös ära hoida tuttavate ja lähedaste eelistamise.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Korruptsiooniskandaalid on muutunud tavapäraseks. Pidevalt käib kellegi tegevuse uurimine. Alati ei ole süüdistatav libedale rajale sattunud tahtlikult, segast korruptsioonivastast seadust kritiseeris eelmisel aastal ka õiguskantsler. Võiks küsida, mis arstidel ja patsientidel sellega pistmist. Puutepunkte on mitu.

Esiteks on meditsiinis arstide ja otsustajate «õlitamine» endiselt päevakorral. Kolme aasta taguses korruptsiooniuuringus peeti tervishoidu kõige sagedamini meelehea küsimise-pakkumise kohaks. Varasema uuringuga võrreldes oli probleemiga kokku puutunud ühe protsendipunkti jagu enam vastajaid.

Suuremate haiglate juhid on seetõttu hakanud altkäemaksu väljajuurimisega tõsiselt tegelema. Maja sees lepitakse kokku uusi reegleid ja käitumisjuhiseid. Võib-olla nakatab suuremate eeskuju lõpuks ka väiksemaid tegijaid. Igal juhul võiks jõupingutuste tulemus välja paista tulevasest elanike arvamuse uuringust.

Teisalt on haiglates kampaania korras korruptsiooniga tegelemine toonud arstide töös välja halli ala. Varem või hiljem hakkab see ka patsiente puudutama. Tohtrid muretsevad, et tulevikus neil kõiki patsiente enam ühtemoodi ravida ei õnnestu. Põhjuseks on huvide konflikt, kus arstil tekib hüpoteetiline võimalus oma sugulast või tuttavat mingil moel eelistada. Sellist kiusatust aitaks mõnede ametnike ja haiglajuhtide meelest kõige paremini ära hoida see, kui arstid loobuksid lähedaste ravimisest sootuks.

18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto