Sisukord
Meie Eesti
Postimees
26.02.2020
Parkimisfirmad koondusid ühe mütsi alla Eesti EKRE apteegireformi tühistamise eelnõu kukkus läbi «Ma elan siin. Koos emaga, juba 15 aastat» (1) Anneli Ammase hea ajakirjanduse preemia läks Võrumaale Terviseamet: Põhja-Itaaliast saabujad püsigu kodus Majandus Börsidele jõudis viirus alles nüüd Välismaa Kreeka saatis migrandilaagrite ehitamiseks saartele märulipolitsei Kirjastaja vangistamine räsib Hiina ja Rootsi suhteid Merili Arjakas: kolmandad valimised ei too Iisraelis lahendust Arvamus Juhtkiri: karmavõlg Narvale (2) Erik Aru: kas faktidel on lootust? Jüri Liiv: Vargamäe mürgine pärand (1) Jaak Prozes: kas Putin tuleb või ei tule, selles on küsimus Ene Järve: keda kaitsevad reklaamiseaduse piirangud? Andreas Kaju: tío Bernie Meie Eesti Aimar Altosaar: Narva 2040 Aimar Altosaar: barokklinnast tööstuskeskuseks ja edasi Lauri Vahtre: Narva vanalinn – teeme ära! (1) Kultuur Kuidas nautida õhtust juureravi Kaalutus armastuse ja sõpruse vahel Kõrvalt tulija triumf Sport Austraalias sündinud surfar tahab Eesti lipu all olümpiavõitjaks tulla Saaremaa võrkpalliklubi unistab kahest kodumängust Autospordiliit annab avalikkusele valeinfot Tartu Miss Valentine toob võimlejaid kokku igast ilma otsast Lemmit Kaplinski viib volinikud jooksuringile Lubatud tähetorni lipuväljak lükkub aina kaugemasse tulevikku Tuigo kalmistule viivale kehvale teele paistab lootusekiir Alatskivi õunaaias algas uue kaupluse ehitus Tartu Uus Teater korgib lahti elu vastusteta küsimused Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Rainer Kuuba: kuidas puiduga kliimat veel kuumemaks kütta

4 min lugemist
Rainer Kuuba tunneb metsa nii teoreetiku kui praktikuna. FOTO: Sille Annuk

Miks metsaraie ja puidu põletamine elektritootmiseks keskkonna süsinikujalajälge ei vähenda, vaid hoopis suurendab, kirjutab erametsaomanik, diplomeeritud metsamajandaja ja maastikuökoloog Rainer Kuuba (Elurikkuse Erakond).

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Viimasel ajal on üha sagedamini kuulda erinevaid väljaütlemisi, kuidas kliimamuutustega võitlemiseks tuleb metsi rohkem raiuda, muuhulgas hiljutise ÜRO valitsustevahelise kliimamuutuste ekspertkogu (IPCC) eriraporti taustal. Kliimapäästjatena esinevad metsatöösturid nii Eestist kui Skandinaaviast. Proovin näidata sellise valejärelduse tagamaid ja kaasnevaid mõjusid ning seda, kuidas eri aspekte demagoogiliselt sidudes manipuleeritakse avaliku arvamusega.

Alustame sellest, et ELi taastuvenergia direktiiv 2009. aastast soovitas puidu suuremat kasutuselevõtmist energeetikas ning biomassi põletamist energia tootmisel loeti süsinikuneutraalseks. Tänu sellele said Euroopa riigid näidata süsinikuheitmete vähendamist niiviisi, et elektrijaamades asendati fossiilsed kütused suuremas või väiksemas mahus puidugraanulitega, mille põletamisel eraldunud CO2 jäeti arvestustest välja. Sel moel saadud elekter loeti taastuvelektriks ning selle tootmisele sai maksta taastuvenergia toetust. Ka Eestis on hakatud suvest saadik taas rääkima sellest, kuidas Narvas peaks koos põlevkiviga põletama ka puitu, sest niimoodi olevat võimalik vähendada elektrijaamade CO2-heidet, ning et Narva jaamadele lubatakse puidu põletamise eest ka toetust maksta. Eeskujuks on võetud teised Euroopa riigid, kus elektrijaamades puidu põletamisele on seni makstud toetusi poliitilise kokkuleppe kohaselt, et puidu põletamine olevat süsinikuneutraalne.

Põhimõtteline möödapanek

Mõõtmised ja arvutused on aga näidanud, et erinevalt paljude Euroopa poliitikute ja ametnike seisukohtadest elektrijaamades fossiilsete kütuste asendamine biokütustega hoopis suurendab süsinikuheidet ning seetõttu on vanade elektrijaamade kütmine pelletitega kliima jaoks hullem kui kivisöe kasutamine.

25.02.2020 26.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto