Sisukord
Meie Eesti
Postimees
08.11.2019
Eesti Valitsus sillutab radariostuga teed Ida-Viru tuuleparkidele Järvik teadis võimalikust huvide konfliktist septembris, kuid küsis nõu edasi (3) Tööandja maksuvõlg toob tulevastele lapsevanematele murepilved (20) Eesti tuleviku võimalused: Suur-Tallinnast ökokogukondadeni Majandus Kollektiivis kadunud usaldust on väga raske taasluua (4) Töötaja võttis pankrotistunud hot-dog’i-restorani üle Kompassi väljaku alla ehitatakse parkla Minister Kiik keeraks pensionireformilt vinti maha (11) Välismaa Pariisi laagrite migrandid koliti ümber Leedulane tõusis NATO tippjuhtkonda (1) Jaak Prozes: mordvalaste õitsev hääbumine (3) Arvamus Vladimir Juškin: minevik tungib olevikku Madis Iganõmm: kahe nädalaga treeneriks Edward Lucas: jagatud Berliini õppetunnid on püsivad Andrus Karnau: Mary Kross ja sõnadest kivid (44) Juhtkiri: seepärast makse makstaksegi (1) Kaur Maran: tolmunud umbluu (24) Meie Eesti Rainer Kuuba: kuidas puiduga kliimat veel kuumemaks kütta (16) Aleksei Lotman: metsasõnumite tõlgendamise nõksud (4) ÜRO raport tõstab esile säästvat metsandust (5) Kultuur Kõik on sünge, aga saab minna veel süngemaks Kuidas tähendus üles leida? Sport Magnus Kirt: üllatas, et teised mu tulemust üle ei visanud Robert Rooba: seis on hea, kuid kergeid mänge ei tule Vormelimaailma suured muutused Tartu Lagunevates hoonetes käib vaid avariiremont Linna rahakotis annab tunda rahvaarvu kahanemine Ühele lapsele 20 000st on rinnapiim mürk! Kes aitab need lapsed üles leida? Edward von Lõngus ei mõista kuidagi, miks peaks kuulsust ihaldama Lõuna-Eesti meestelaulu päev tuleb taas, murepilvedest hoolimata Vello Kade peab nädalavahetusel viimase poksiturniiri Maalitud noored naised lendlevad oma tulevikku Väino Land kasvatas kokkutulekust kontserdi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aleksei Lotman: metsasõnumite tõlgendamise nõksud

2 min lugemist
Aleksei Lotman. FOTO: Madis Sinivee

Kõrvalolevas loos kirjutab pikaaegne metsade kaitsja Rainer Kuuba demagoogiast, millega meid üritatakse veenda suure raiemahu kliimasõbralikkuses. Üks eriti markantne näide ilmus hiljuti Delfi Ärilehes.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Rainer Kuuba üritas selgusele jõuda artiklis kasutatud allikates, kuid selgeid vastuseid ei saanud. Siiski võib öelda, et tal oli õnne – tema küsimustele vähemalt vastati. Minu korduvad küsimused maandusid kuhugi musta auku. Mitte selle tõttu, et poleks küsinud, vaid küsimustele saamata jäänud vastuste tõttu.

Põhimõtteliselt on asi suures plaanis muidugi üsna lihtne. Taimed seovad fotosünteesi käigus atmosfäärist süsinikku; kogu maismaaökosüsteemide biomassis sisalduv süsinik on sellest protsessist pärit (meres fotosünteesivad lisaks taimedele ka sinivetikad). Erinevad oksüdeerimisprotsessid, esiteks taimede endi, rohusööjate loomade, lihasööjate loomade, lagundajate loomade, seente jt hingamine ning teiseks aeg-ajalt toimuvad metsapõlengud saadavad selle süsiniku atmosfääri tagasi. Laias laastus on need protsessid tasakaalus, kuigi märgalad ja vähemal määral ka teised ökosüsteemid seovad osa süsinikust mulda, turbasse ja setetesse.

Kõnealuse Ärilehe artikli pealkiri oli algul selline, et paneb iga vähegi ökoloogiat ja keskkonnateadusi tundva inimese kahe käega peast kinni võtma: «ÜRO kliimateadlaste raport: suurem raiemaht leevendab kliimakriisi». Tõsi, see eriti absurdne pealkiri muutus juba enne, kui ma oma küsimuse saata jõudsin – kui oleksin ainus, kes seda nägi, võiksin oletada, et see oli halb uni. Kuid ega uus pealkiri palju targem ole: «ÜRO kliimateadlaste raport: metsade majandamine leevendab kliimakriisi». Liiati see, et suuremate raiemahtude kliimasõbralikuks tembeldamine artikli pealkirjast kadus, artikli sisu suurt ei muutnud.

Ikka räägitakse loo algul mingist müstilisest ÜRO kliimateadlaste raportist, millele ei anta ühtegi täpsemat viidet. Ainus aktiivne link ÜRO teemal viib Delfi vastavale teemalehele, kus ainuke metsateemaga seotud lugu on seesama, milles olevat viidet me peaksime saama kontrollida. Artikkel ise oma tekstis pärast deklaratiivset sissejuhatust enam ühelegi ÜRO raportile ei viita, vaid läheb sujuvalt üle Metsaseltsi ja sealt edasi mõnede kodumaiste teadlaste lühisõnumite esitamisele pressiteate stiilis.

07.11.2019 09.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto