Sisukord
Meie Eesti
Postimees
08.11.2019
Eesti Valitsus sillutab radariostuga teed Ida-Viru tuuleparkidele Järvik teadis võimalikust huvide konfliktist septembris, kuid küsis nõu edasi (3) Tööandja maksuvõlg toob tulevastele lapsevanematele murepilved (20) Eesti tuleviku võimalused: Suur-Tallinnast ökokogukondadeni Majandus Kollektiivis kadunud usaldust on väga raske taasluua (4) Töötaja võttis pankrotistunud hot-dog’i-restorani üle Kompassi väljaku alla ehitatakse parkla Minister Kiik keeraks pensionireformilt vinti maha (11) Välismaa Pariisi laagrite migrandid koliti ümber Leedulane tõusis NATO tippjuhtkonda (1) Jaak Prozes: mordvalaste õitsev hääbumine (3) Arvamus Vladimir Juškin: minevik tungib olevikku Madis Iganõmm: kahe nädalaga treeneriks Edward Lucas: jagatud Berliini õppetunnid on püsivad Andrus Karnau: Mary Kross ja sõnadest kivid (44) Juhtkiri: seepärast makse makstaksegi (1) Kaur Maran: tolmunud umbluu (24) Meie Eesti Rainer Kuuba: kuidas puiduga kliimat veel kuumemaks kütta (16) Aleksei Lotman: metsasõnumite tõlgendamise nõksud (4) ÜRO raport tõstab esile säästvat metsandust (5) Kultuur Kõik on sünge, aga saab minna veel süngemaks Kuidas tähendus üles leida? Sport Magnus Kirt: üllatas, et teised mu tulemust üle ei visanud Robert Rooba: seis on hea, kuid kergeid mänge ei tule Vormelimaailma suured muutused Tartu Lagunevates hoonetes käib vaid avariiremont Linna rahakotis annab tunda rahvaarvu kahanemine Ühele lapsele 20 000st on rinnapiim mürk! Kes aitab need lapsed üles leida? Edward von Lõngus ei mõista kuidagi, miks peaks kuulsust ihaldama Lõuna-Eesti meestelaulu päev tuleb taas, murepilvedest hoolimata Vello Kade peab nädalavahetusel viimase poksiturniiri Maalitud noored naised lendlevad oma tulevikku Väino Land kasvatas kokkutulekust kontserdi Meelelahutus Koomiks Sudoku

ÜRO raport tõstab esile säästvat metsandust

3 min lugemist
Raielank. FOTO: ARDI TRUIJA/Sakala

ÜRO valitsustevaheline kliimaekspertide kogu üllitas hiljuti eriraporti, mille pealkiri on «Kliimamuutus ja maa» ja mis räägib kliimamuutuse ja maakasutuse, sh metsamajanduse seostest.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Raport käsitleb põllumajandust, metsandust ja teisi maakasutuse viise, samuti maa väljakurnamist ja kõrbestumist ning kasvuhoonegaaside voogusid maismaaökosüsteemides.

Kuigi neid teemasid käsitletakse dokumendis mitmel pool (õigustatult) tervikliku kompleksina, väärib praegu esiletõstmist see, kuidas selles käsitletakse metsandusega seonduvaid tegevusi, nagu metsade kaitse, majandamine ja taastamine, samuti biomassi kasutamist energeetikas.

Säästvaks metsamajanduseks nimetatakse raportis metsa ja metsamaa hoidmist ning kasutamist viisil ja ulatuses, mis säilitab nende elurikkuse, produktiivsuse, taastevõime, elujõu ning potentsiaali täita nüüd ja tulevikus ökoloogilisi, majanduslikke ning sotsiaalseid funktsioone kohalikul ja üleilmsel tasemel, kahjustamata teisi ökosüsteeme.

Säästvat metsandust loetakse üheks osaks kliimamuutuse leevendamisel ja sellega kohanemisel. See aitab vähendada või vältida maa väljakurnamist ja mõnedel puhkudel see tagasi pöörata, samuti aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele. Maa degradeerumise vähendamine ja tagasipööramine alates üksikfarmist kuni tervete vesikondadeni võib pakkuda kulutõhusaid, kiireid ja pikaajalisi hüvesid kogukondadele ning toetada mitme säästva arengu eesmärgi saavutamist. Metsade ja teiste süsinikurikaste ökosüsteemide kaitset tuuakse esile kui abinõu, millel on kohene positiivne kliimamõju. Meetmed, mille soodne mõju avaldub alles mõne aja pärast, on näiteks metsastamine ja taasmetsastamine ning agrometsanduse ehk põllumajanduse ja metsanduse kombineerimise areng.

07.11.2019 09.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto