Sisukord
Arter
Tänane leht
09.11.2019
Eesti Maaeluminister on viinud valitsuse kriisi lävele (44) Arumäe: ma ei avalda, mis nõu Järvikule andsin (5) Karastunud advokaat libises konflikti (1) Majandus Lahkumislaines on haavatavaimad LHV ja Swedbanki teise samba fondid Välismaa NATO ajusurma kuulutanud Macronile reageeriti teravalt KOHALIK VAADE. Läti keskpankuri näitemäng suure publiku ees Postimees Berliinis: müüri langemise aastapäev möödub mõtlikult «Zelenskõi käes on küll võim, aga mitte raha!» (5) Arvamus Juhtkiri: diletantide poolaasta (13) Patrik Hytönen: kliimamuutustega võitlemisest hakkab saama uus klassivõitlus (4) Asi on muus (11) Pariisi pommimees (3) Ajastu parim vormelisõitja Doktor Mölderi raviplaan Kultuur Tiina Lokk: ahistamislood meenutavad stalinismiaega – üks süüdistus ja oled riigivaenlane Sport Kas ja millal läheb Sivertssoni pill ükskord häälde? Taavi Libe kolumn. Rohkem Ott Tänakut Eesti uudisvoogu! Siim Liiviku uus elu: kodu Soomes, töö Austrias, süda Eestis Merendus Lõbusõitjad eelistavad paati ostmise asemel rentida AK EKI keelekool: ei saa ja ei tohi Tallinn 800: pealinna karvaste ja sõralised harvad jäljed Lauri Vahtre: piirid ja vabadus (33) Paul Graham: idufirma = kasv (1) Vikerkaar loeb. Selle sajandi suurim Eesti romaan (2) Lenin kui Solženitsõni autoportree (1) Inimelu äng teatrilaval (1) Aja auk. Süntesaatorid, Miami ja kokaiinist rand (1) Nädala plaat. Mustvalgete meeste jalge ees vedeleb erootika igal sammul Mesikäpp: pühendatud spordile ja teadusele Mesikäpa teadusveerud Arter Tiina Lokk: ahistamislood meenutavad stalinismiaega – üks süüdistus ja oled riigivaenlane Rängast õnnetusest sai elu väärtuslikem õppetund (2) Kummalisem kui Tallinna Lollideküla Mereristsed – kannatused ja lõbu üheskoos (1) PÖFFi pärlid sel sügisel Parim noorkokk Noel Moglia: või annab toidule väga hea maitse Ümberasujatest jäid maha klaverid ja kulduurid Klassiku sõiduproov: Maserati Ghibli (1997). Pärdiku järglane Hea heli igasse tuppa lihtsate vahenditega Kuidas räsitud sõjaväetelkidest midagi ilusat sünnib Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mereristsed – kannatused ja lõbu üheskoos

4 min lugemist
Aurikul Ellind toimunud mereristsete üks protseduuridest oli habeme ajamine. FOTO: Erakogu

Mereristsed (ka henseldamine) on vana komme, aga samal ajal tänapäevalgi üks tuntumaid merelisi tseremooniaid, mida korraldatakse esimest korda ekvaatorit ületades.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ekvaatorile jõudnud laevale tuleb merejumal Neptun koos saatjaskonnaga ning tahab kaptenilt teada, mis laev see selline on, millise eesmärgiga tema valdustesse jõudnud, ning kas pardal on ka inimesi, kes pole varem ekvaatorit ületanud. Neptunit mängib tavaliselt kogenum meremees, kel on kaasas võimumärgiks kolmhark ning peas kroon. Kohustuslik on pikkade juustega parukas ja habe, kus võib olla kaunistuseks vetikaid ja merekarpe. Kaaskonda võivad kuuluda tema naine Amphitrion ning muud ametimehed, nagu habemeajaja, arst, tähetark, aga ka hulk kuradeid ja näkineide. Mõnikord mängitakse kohut, kindlasti on uustulnukad milleski süüdi ega vääri merejumala ette tulemist enne, kui arst nad läbi vaatab või habemeajaja suure puust noaga lõua puhtaks ajab – vahuks mingi eriti hullusti haisev kraam jne. Nad peavad roomama ja takistusi ületama ning mereveebasseini viskamine on lõpuks nagu pääsemine. Mõni Neptun lööb ka kehale suure templi, et oled mereristsed edukalt läbinud, ning annab kaptenile suure puust võtme, et ta saaks ekvaatori lahti keerata. See on üldine skeem, mis aga igal laeval ja iga kord võib veidi erineda. Peaasi, et oleks lõbus. Kust selline traditsioon alguse sai, ei oska praegu keegi öelda, aga arvatavasti on tegu mitme eri kombe kokku sulamisega.

08.11.2019 11.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto