Sisukord
Arter
Postimees
09.11.2019
Eesti Maaeluminister on viinud valitsuse kriisi lävele (45) Arumäe: ma ei avalda, mis nõu Järvikule andsin (5) Karastunud advokaat libises konflikti (1) Majandus Lahkumislaines on haavatavaimad LHV ja Swedbanki teise samba fondid Välismaa NATO ajusurma kuulutanud Macronile reageeriti teravalt KOHALIK VAADE. Läti keskpankuri näitemäng suure publiku ees Postimees Berliinis: müüri langemise aastapäev möödub mõtlikult «Zelenskõi käes on küll võim, aga mitte raha!» (5) Arvamus Juhtkiri: diletantide poolaasta (13) Patrik Hytönen: kliimamuutustega võitlemisest hakkab saama uus klassivõitlus (4) Asi on muus (11) Pariisi pommimees (3) Ajastu parim vormelisõitja Doktor Mölderi raviplaan Kultuur Tiina Lokk: ahistamislood meenutavad stalinismiaega – üks süüdistus ja oled riigivaenlane Sport Kas ja millal läheb Sivertssoni pill ükskord häälde? Taavi Libe kolumn. Rohkem Ott Tänakut Eesti uudisvoogu! Siim Liiviku uus elu: kodu Soomes, töö Austrias, süda Eestis Merendus Lõbusõitjad eelistavad paati ostmise asemel rentida AK EKI keelekool: ei saa ja ei tohi Tallinn 800: pealinna karvaste ja sõralised harvad jäljed Lauri Vahtre: piirid ja vabadus (33) Paul Graham: idufirma = kasv (1) Vikerkaar loeb. Selle sajandi suurim Eesti romaan (2) Lenin kui Solženitsõni autoportree (1) Inimelu äng teatrilaval (1) Aja auk. Süntesaatorid, Miami ja kokaiinist rand (1) Nädala plaat. Mustvalgete meeste jalge ees vedeleb erootika igal sammul Mesikäpp: pühendatud spordile ja teadusele Mesikäpa teadusveerud Arter Tiina Lokk: ahistamislood meenutavad stalinismiaega – üks süüdistus ja oled riigivaenlane Rängast õnnetusest sai elu väärtuslikem õppetund (2) Kummalisem kui Tallinna Lollideküla Mereristsed – kannatused ja lõbu üheskoos (1) PÖFFi pärlid sel sügisel Parim noorkokk Noel Moglia: või annab toidule väga hea maitse Ümberasujatest jäid maha klaverid ja kulduurid Klassiku sõiduproov: Maserati Ghibli (1997). Pärdiku järglane Hea heli igasse tuppa lihtsate vahenditega Kuidas räsitud sõjaväetelkidest midagi ilusat sünnib Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ümberasujatest jäid maha klaverid ja kulduurid

5 min lugemist
Baltisakslaste lahkumine Eestist. Väärismetallide kaalumine tollipunktis. FOTO: Oskar Viikholm

80 aastat tagasi, oktoobris-novembris 1939 lahkusid baltisakslased aladelt, mis jäid Molotovi-Ribbentropi pakti alusel Nõukogude Liidu mõjusfääri. Ajalooliselt kasutatakse selle nähtuse kohta saksakeelset terminit Umsiedlung ehk «ümberasumine».

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Stardipauk võõrsil elavate sakslaste ümberasustamiseks anti 1939. aasta 6. oktoobril, kui Adolf Hitler esines Reichstagis propagandistliku kõnega. Kohe pärast seda ilmusid Eesti ajalehtedes esimesed teated selle kohta, et baltisakslased lahkuvad ajaloolisele kodumaale. Kiiruga moodustati erikomisjonid, kes väljastasid lahkumisdokumente ja koordineerisid ümberasumisega seotud üksikasju. Loodi usaldusvalitsus, kes andis nõu ning aitas vara deklareerimisel ja ärasaatmisel.

Esimene laev Tallinnast väljus 18. oktoobril ja ühtekokku lahkus seitsme kuuga meie maalt umbes 13 000 saksa rahvusest ning nendega suguluses olnud inimest.

08.11.2019 11.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto