Sisukord
Välismaa
Postimees
09.11.2019
Eesti Maaeluminister on viinud valitsuse kriisi lävele (45) Arumäe: ma ei avalda, mis nõu Järvikule andsin (5) Karastunud advokaat libises konflikti (1) Majandus Lahkumislaines on haavatavaimad LHV ja Swedbanki teise samba fondid Välismaa NATO ajusurma kuulutanud Macronile reageeriti teravalt KOHALIK VAADE. Läti keskpankuri näitemäng suure publiku ees Postimees Berliinis: müüri langemise aastapäev möödub mõtlikult «Zelenskõi käes on küll võim, aga mitte raha!» (5) Arvamus Juhtkiri: diletantide poolaasta (13) Patrik Hytönen: kliimamuutustega võitlemisest hakkab saama uus klassivõitlus (4) Asi on muus (11) Pariisi pommimees (3) Ajastu parim vormelisõitja Doktor Mölderi raviplaan Kultuur Tiina Lokk: ahistamislood meenutavad stalinismiaega – üks süüdistus ja oled riigivaenlane Sport Kas ja millal läheb Sivertssoni pill ükskord häälde? Taavi Libe kolumn. Rohkem Ott Tänakut Eesti uudisvoogu! Siim Liiviku uus elu: kodu Soomes, töö Austrias, süda Eestis Merendus Lõbusõitjad eelistavad paati ostmise asemel rentida AK EKI keelekool: ei saa ja ei tohi Tallinn 800: pealinna karvaste ja sõralised harvad jäljed Lauri Vahtre: piirid ja vabadus (33) Paul Graham: idufirma = kasv (1) Vikerkaar loeb. Selle sajandi suurim Eesti romaan (2) Lenin kui Solženitsõni autoportree (1) Inimelu äng teatrilaval (1) Aja auk. Süntesaatorid, Miami ja kokaiinist rand (1) Nädala plaat. Mustvalgete meeste jalge ees vedeleb erootika igal sammul Mesikäpp: pühendatud spordile ja teadusele Mesikäpa teadusveerud Arter Tiina Lokk: ahistamislood meenutavad stalinismiaega – üks süüdistus ja oled riigivaenlane Rängast õnnetusest sai elu väärtuslikem õppetund (2) Kummalisem kui Tallinna Lollideküla Mereristsed – kannatused ja lõbu üheskoos (1) PÖFFi pärlid sel sügisel Parim noorkokk Noel Moglia: või annab toidule väga hea maitse Ümberasujatest jäid maha klaverid ja kulduurid Klassiku sõiduproov: Maserati Ghibli (1997). Pärdiku järglane Hea heli igasse tuppa lihtsate vahenditega Kuidas räsitud sõjaväetelkidest midagi ilusat sünnib Meelelahutus Koomiks Sudoku

«Zelenskõi käes on küll võim, aga mitte raha!»

10 min lugemist
Enne presidendivalimisi tänavu kevadel ilmusid Lvivi tänavatele plakatid, kus toona veel kandidaadi rollis olnud Volodõmõr Zelenskõi selja tagant piilus välja oligarh Igor Kolomoiskõi ning juures oli tekst «Oligarhi teener, oligarhi nukk». Ajakirjanik Julia Mostova arvates pole president küll oligarhi marionett, kuid Kolomoiskõil on otsesidemed kogu tema meeskonnaga. FOTO: YURI DYACHYSHYN/AFP/Scanpix

Oligarhide võitmiseks tuleb Ukraina uuel presidendil Volodõmõr Zelenskõil lõhkuda nende loodud monopolid, kuid riigipeal pole selleks veel vajalikku jõudu ega pädevat meeskonda, leiab Ukraina üks mõjukamaid ajakirjanikke, kohalikke oligarhe hästi tundev Julia Mostova (51). Nädalalehe Zerkalo Nedeli peatoimetaja arvates on Prantsusmaa ja Saksamaa Donbassi probleemi lahendamisel praegu selgelt ühes paadis Venemaaga Ukraina vastu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

President Volodõmõr Zelenskõi noored nõunikud rääkisid mulle, kuidas nad tahavad jõuda oligarhidega kokkuleppele, et nad panustaksid rohkem Ukraina tulevikku. Näiteks osaleksid Donbassi ülesehitamisel jne. Kas teile ei tundu see jutt naiivne?

Kõike seda võib teha, kui sul on võimalik kasutada piitsa ja präänikut. Kui sind toetavad tugevad õiguskaitseorganid, mis on kompetentsed ja äraostmatud, siis võivad oligarhid olla nõus. Kõigele muule lisaks on nad ju ka riigi ühed suuremad tööandjad ja suurimad maksumaksjad, vaatamata kõikidel optimeerimisskeemidele.

Nad võivad omakorda vajada riigi tuge välisturgudel oma huvide lobistamisel. Peab ainult jälgima, et nad ei ületaks punaseid jooni, hüvitades seda kiirabiautode ostmisega, teenides ise samal ajal rohkem kui kogu Ukraina meditsiini aastaeelarve.

Praegu pole jõud lihtsalt võrdsed. Nemad on oma äri edendanud kompleksselt ja asjatundlikult ligi 30 aastat, aga Zelenskõi pole veel suutnud teemale läheneda sama kompleksselt ja asjatundlikult.

08.11.2019 11.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto