Sisukord
Välismaa
Tänane leht
09.11.2019
Eesti Maaeluminister on viinud valitsuse kriisi lävele (44) Arumäe: ma ei avalda, mis nõu Järvikule andsin (5) Karastunud advokaat libises konflikti (1) Majandus Lahkumislaines on haavatavaimad LHV ja Swedbanki teise samba fondid Välismaa NATO ajusurma kuulutanud Macronile reageeriti teravalt KOHALIK VAADE. Läti keskpankuri näitemäng suure publiku ees Postimees Berliinis: müüri langemise aastapäev möödub mõtlikult «Zelenskõi käes on küll võim, aga mitte raha!» (5) Arvamus Juhtkiri: diletantide poolaasta (13) Patrik Hytönen: kliimamuutustega võitlemisest hakkab saama uus klassivõitlus (4) Asi on muus (11) Pariisi pommimees (3) Ajastu parim vormelisõitja Doktor Mölderi raviplaan Kultuur Tiina Lokk: ahistamislood meenutavad stalinismiaega – üks süüdistus ja oled riigivaenlane Sport Kas ja millal läheb Sivertssoni pill ükskord häälde? Taavi Libe kolumn. Rohkem Ott Tänakut Eesti uudisvoogu! Siim Liiviku uus elu: kodu Soomes, töö Austrias, süda Eestis Merendus Lõbusõitjad eelistavad paati ostmise asemel rentida AK EKI keelekool: ei saa ja ei tohi Tallinn 800: pealinna karvaste ja sõralised harvad jäljed Lauri Vahtre: piirid ja vabadus (33) Paul Graham: idufirma = kasv (1) Vikerkaar loeb. Selle sajandi suurim Eesti romaan (2) Lenin kui Solženitsõni autoportree (1) Inimelu äng teatrilaval (1) Aja auk. Süntesaatorid, Miami ja kokaiinist rand (1) Nädala plaat. Mustvalgete meeste jalge ees vedeleb erootika igal sammul Mesikäpp: pühendatud spordile ja teadusele Mesikäpa teadusveerud Arter Tiina Lokk: ahistamislood meenutavad stalinismiaega – üks süüdistus ja oled riigivaenlane Rängast õnnetusest sai elu väärtuslikem õppetund (2) Kummalisem kui Tallinna Lollideküla Mereristsed – kannatused ja lõbu üheskoos (1) PÖFFi pärlid sel sügisel Parim noorkokk Noel Moglia: või annab toidule väga hea maitse Ümberasujatest jäid maha klaverid ja kulduurid Klassiku sõiduproov: Maserati Ghibli (1997). Pärdiku järglane Hea heli igasse tuppa lihtsate vahenditega Kuidas räsitud sõjaväetelkidest midagi ilusat sünnib Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees Berliinis: müüri langemise aastapäev möödub mõtlikult

3 min lugemist
  • Täna möödub 30 aastat Berliini müüri langemisest.
  • Hoolimata kolme kümnendi möödumisest pole Saksamaal kõiki haavu ravitud.
  • Ajaloolist tähtpäeva kasutatakse ära ka sisepoliitilistel eesmärkidel.
  • Mõtlik tagasivaatamine on tuleviku tarbeks vajalik.
30 aasta eest olid inimesed valmis haamrite ja kirkadega 155 kilomeetri pikkust müüri lammutama. Täna on alles jäänud müüritükid Berliini populaarseimad vaatamisväärsused.  FOTO: Bretty Sarapuu

Täna 30 aastat tagasi langes raudset eesriiet sümboliseerinud Berliini müür, mis jaotas külma sõja osalised kommunistlikuks idaks ja kapitalistlikuks lääneks. Müüri langemine sillutas tee Saksamaa taasühinemiseni ja Nõukogude Liidu lagunemiseni ning näitas, et rahumeelsete protestidega on võimalik muuta maailma.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Berliini müür kerkis 1961. aastal Ida-Saksamaa endise juhi Walter Ulbrichti käsul, et panna piir põgenikevoole. Nimelt oli pärast Teist maailmasõda moodustatud sotsialistlikust Saksa Demokraatlikust Vabariigist lahkunud läände üle kolme miljoni inimese. Müür püsis 28 aastat ja lahutas sõpru, perekondi ning nõudis enam kui saja põgeneda üritanud inimese elu.

Võib julgelt öelda, et Berliini müüri langemine on üks lähiajaloo tähtsamaid sündmusi. Paraku varjutavad tänavusi juubelipidustusi pinged nii Saksamaa sise- kui ka välispoliitikas.

08.11.2019 11.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto