Sisukord
Arvamus
Postimees
28.05.2020
147 või 100 000 eurot? Välistudeng nõuab kahjutasu (30) Eesti Reps saadaks lapsed kooli augusti keskel Jaak Juske tegi Postimehe majas viimase tuuri Keskerakonna suurannetaja: olen tagasihoidlik inimene ega soovi avalikkuse tähelepanu (4) Eesti lühiuudised Teadusrevolutsioon: inimese geneetika uurimine tegi tohutu arengusammu (2) Reinsalu: juunis võiks hakata Schengeni turiste Eestisse lubama (2) Rootsi kalmistult kaevati välja Vene sõdur Majandus Pikki aastaid kestnud töötasuralli jõuab lõpule Juristide vaidlus kaubanduskeskuse T1 ümber jätkub Majanduse lühiuudised Euroopa Keskpank valmistub halvimaks Suure ravimifirma juht kahtleb koroonavaktsiini arendamise tempos Välismaa Eesti eurosaadikute hinnang Ursula von der Leyeni pakutule (2) Von der Leyen rabas oodatust suurema abifondiga Välismaa lühiuudised Donald Trump kuulutas sõja sotsiaalmeediale Arvamus Juhtkiri: rahalaev ja rendikoht (6) Aarne Seppel: saadame minister Repsi augustis kooli (12) Kadri Simson: Euroopa investeerib tulevikku (1) Mark Soosaar: väikesaarel luku taga Kaur Kivirähk: paindlikkus tagab edu Liis Lipre-Järma: julgeolekunõukogu juhtimine videodiplomaatia ajastul Kultuur Rändkino, välikino ja valgus tunneli lõpus Millised kinod esmaspäeval avatakse, milliseid filme näitama hakatakse? Johann Voldemar Jannsen – Eesti kääbik Sport Ehitustööriist tõusis tippu kire ja tahtejõuga: kuidas 15 aastat tagasi valati Kalev/Cramole tugev vundament Tallinn Rootsi kalmistult kaevati välja Vene sõdur Maa Elu Endised ministrid: "Kaabude lõikuspüha" tuleb pikendada põllumajandushooaja lõpuni Piimahinna jätkuv langus ähvardab väikelaudad kaotada (1) Olustvere põld külvati 2+2 meeskonnaga Riik õhutab väikemetsaomanikke oma metsi agaramalt majandama Kevadisest metsast leiab toidulauale kõiksugu söögikraami Kui suitsuahju pole, aga tahaks Eriline perepilt: pisikesed sookured ukerdasid metsas Ilmajutt: helkivate ööpilvede aeg on käes Maailma kõrgeim üheaastane rohttaim kasvab Eestiski Avamaale istutage tomat juuni algul Mesindustalus saab pikutada sumiseval voodil Tartu Ajaloolise pärmivabriku kvartal saab uueks, aga korstnata Indrek Kelk: Mitte «päriselt see», aga parim, mis saab olla Linn keeras elektriratastel särtsu vähemaks (1) Kunstimuuseumi vanas majas algab korterite ehitus (1) Eesti tuletornid markidel! Uks näitusele avaneb ERMi kodulehelt LOODUS ⟩ Rukkirääk naasis taas kalendri järgi Aivar Aotäht: Tartu Maraton tõrjub osalisi ehk Kuidas pakkuda asendusüritust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Bahovski: olulised küsimused Raeplatsi meeleavalduste taustal

2 min lugemist
Erkki Bahovski FOTO: TPM

Novembrikuu esimesel päeval Tartus Raekoja platsil ühel ajal peetud meeleavaldus LGBT-inimeste toetamise vastu ja nende kaitseks sunnib küsima mitut valusat küsimust.

Esmalt muidugi küsimus, kas LGBT aruteluõhtu korraldamine on tõesti midagi, mille vastu tänavale meelt avaldama tulla? Kas Eesti riigis on tõelised teemad otsa lõppenud? Muidugi, teisest küljest näitab meeleavaldus, et võitlus üldinimlike põhiväärtuste eest ei kao kuhugi. Kas kõik inimesed võivad end Eesti Vabariigis tunda turvaliselt, on fundamentaalse tähtsusega küsimus, mida eirata oleks rumal.

Teiseks, kui ette kujutada korraks, et lõpeks EKRE poolt palju kritiseeritud LGBT-ühingu toetamine, kas siis lõpeks LGBT-inimeste tagakiusamine? Vaevalt. Võime vaid mõelda võimalusele, et riiklik toetus lõpeks, aga leiduks kuskilt rikas metseen, kes LGBT-ühingut toetaks. Selle hüpoteetilise metseeni vastu puhkeks kohe laimukampaania (vt nt George Soros). Eriti siis, kui too metseen peaks olema välismaalt – siis saaks hakata rääkima vaenulikest välis­agentidest ja vajadusest vastu võtta LGBT-ühingu ohjeldamiseks välisagentide seadus. Umbes selline nagu Venemaal või Ungaris. Ja LGBT-ühingu saabki kuulutada välisagendiks.

Meenutatagu ka «Aktuaalses kaameras» kõlanud tsitaati ühelt LGBT-vastaselt, et vanasti pandi pederastid vangi. Selles valguses võiks vaadata EKRE kumiiri, USA presidendi Donald Trumpi kõnet selle aasta 24. septembril ÜROs: «Ameerika väärtusi kaitstes toetame kõikide inimeste õigust elada väärikalt. Sel põhjusel töötab minu administratsioon teiste riikidega, et lõpetada homoseksuaalsuse kriminaliseerimine ja me oleme solidaarsed LGBTQga (Q tähistab siin queer’i, – E.B.), kes elavad riikides, kus karistatakse, vangistatakse või hukatakse üksikisikuid nende seksuaalsest orientatsioonist lähtuvalt.»

Kas kõik inimesed võivad end Eesti Vabariigis tunda turvaliselt, on fundamentaalse tähtsusega küsimus, mida eirata oleks rumal.

Jah, Eestis kedagi veel seksuaalse sattumuse põhjal ei vangistata, aga me oleme ses suunas jõuliselt teel. Veider on kuulata ka põhjendusi, et kuna LGBT-ühing on ideoloogiline organisatsioon, ei tohiks see saada riigilt raha. Riigieelarvest toetatav EKRE on siis missugune organisatsioon? Ideoloogiavaba?

Üldiselt ei meeldi mulle argumendid stiilis «aga miks te sellest ei räägi», missugust argumentatsiooni nimetatakse inglise keeles nimega whataboutism, aga LGBT-vastaste mure laste pärast sunnib ikkagi küsima, et äkki peaksid laste pärast muretsejad suunama oma pilgud – aga miks mitte ka Pärnust bussid – Kohtla-Järvele. Sinna, kus riigigümnaasiumis annab tunde kriminaalse minevikuga ärimees ja kuhu on plaanis kutsuda riigireetur.

Pange kõrvale mure laste pärast, kes pidid noortekeskuses kuulama arutelu LGBT-inimeste teemal. Jõuamegi tagasi küsimuse juurde, missugused teemad on Eestis olulised ja mis mitte. Ja kes lõppude lõpuks otsustab, mis on oluline.

Seotud lood
27.05.2020 28.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto