Kommunismiajast püsinud jõud lõi Rumeenias kõikuma

  • Rumeenia presidendivalimistel juhib ohutu vahega ametisolev riigipea Iohannis.
  • Hoopis suurem küsimus on, kes pääseb Iohannise vastu teise vooru.
  • Aastakümneid riigi poliitikat valitsenud sotsiaaldemokraadid on tõsises kriisis.
  • Sotside presidendikandidaat kogus vaid 22 protsendi suuruse toetuse.
Rumeenia president Klaus Iohannis võis minna eilsetele valimistele vastu kindlusega, et tegelik võitlus tema tooli pärast algab alles 24. novembril. FOTO: Robert Ghement/Epa/Scanpix

Kuigi kõigi eelduste kohaselt jätkab Rumeenia presidendina Klaus Iohannis, ei saa seekordseid presidendivalimisi pidada igavaks – kaalul on kommunismi langemise ajast riiki juhtinud poliitilise jõu, Sotsiaaldemokraatliku Partei (PSD) käekäik.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eilsed lävepakutulemused näitasid 60-aastasele ametisolevale riigipeale 38,7 protsendi suurust häältesaaki, mis ei ole aga piisav, et lugeda end absoluutse enamuse põhjal valimiste võitjaks. Seetõttu on nüüd hoopis suurem küsimus, kes pääseb 24. novembril toimuvasse teise vooru.

Ehkki konkureerivaid kandidaate on 13, on head võimalused vaid kahel – PSD liidril ja endisel peaministril Viorica Dăncilăl ning paremtsentristliku liidu Päästke Rumeenia kandidaadil Dan Barnal. Eilseni oli teoreetiliselt konkurentsis ka kahe väikepartei toetusega endine näitleja Mircea Diaconu, kuid 8,2 protsendi suuruse häältesaagiga tema enam ilmselt lõppvooru pääsemisele ei pretendeeri.

09.11.2019 12.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto