Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (6) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: valitsus on ummikus

2 min lugemist
Päeva karikatuur. FOTO: Urmas Nemvalts

Me ei tea tänaseni, millises suhtepuntras on omavahel maaeluminister Mart Järvik, talle õigusnõu andnud Urmas Arumäe ning kogu loo keskmes paiknev perekond Soosaar. Prokuratuur on alustanud selguse loomiseks menetlust, kuid EKRE peab seda sammu poliitiliselt motiveerituks. Nii üks kui teine asjaolu on suur peavalu valitsusjuht Jüri Ratasele.

Küll sai nädalavahetusel selgeks, et Järvikul on oma ministeeriumi kantsleriga suusad lõplikud risti jooksnud ning et koalitsioonikaaslased ei tõtta ei ministrit ega EKREt selles küsimuses väga toetama. Põhjuseid on mitu.

Esiteks selgub maaeluministeeriumi kantsleri Illar Lemetti käe läbi ajakirjandusse jõudnud kirjavahetusest, et minister Järvik käskis oma ministeeriumil tegutseda Arumäe soovituste järgi, ehk mitte anda PRIA-le õigust esindada riiki Soosaarte perekonnaga seotud kohtuasjas. Teisisõnu kujundas täidesaatva võimu poliitikat majaväline nõustaja, kes tegi seda oma eelmistele klientidele soodsal viisil. Jääb vaid küsida, kuidas selline huvide konflikt alles nüüd avastati ja kas Arumäe end mitte teadlikult selle eesmärgi nimel õigusnõuniku rolli pakkunud.

Teine ja pikemas perspektiivis hoopis häirivam asjaolu on EKRE juhtkonna otsus end prokuratuuri vastu seada. Ehkki rahandusminister Martin Helme sõnul näeb just ajakirjandus vaeva sellega, et Järvikuga seotud olukorda valitsuskriisina näidata, ei tunne ilmselt kumbki valitsuspartner – kõige vähem justiitsminister Raivo Aeg – end mugavalt olukorras, kus peaks aitama kaasa kolmanda võimu sõltumatuse kahtluse alla seadmisele.

Kindlasti ei ole ei kohtu ega prokuratuuri väidetavale erapoolikusele viitamine Eesti poliitikas midagi uut. Ainuüksi Edgar Savisaar jõudis sellisele järeldusele korduvalt, ent neil momentidel ei olnud tegu valitsuse ministri, vaid opositsioonijuhiga. Nüüd ütleb sedasama aga siseminister Mart Helme.

Viimase poolaasta taustal pole selleski justkui midagi uut, ent millistel alustel toimib edasi valitsus? EKRE juhtpoliitikud pole ju siiani valimiskampaaniat lõpetanud. Tuld ja tõrva saab lisaks kohtuvõimule ja prokuratuurile ka valitsuskabinet ise. Alles oktoobris seadis erakond end sotsiaalminister Tanel Kiige vastu, kuna viimane kaitses otsust LGBT ühingule raha eraldada. Mõistagi on nüüd tule all Aeg, kelle tagasiastumisele kiitis ühismeedias takka EKRE riigikogu fraktsiooni aseesimees Helle-Moonika Helme.

Seega küsimus peaminister Ratasele: mis on selle valitsuse ühisosa ja kuidas minnakse edasi? Mart ja Martin Helme kinnituse järgi erakond Järvikust ei loobu, ehkki ilmselt on küsimus rohkem sümbolis kui ministri enda isikus. Kas sel juhul lepitakse kokku, et rikkumist ei toimunud ja prokuratuur üksnes intrigeerib?

Poliitika on kompromisside kunst ja seda on eredalt näidanud valitsuskoalitsiooni senine kooselu. Täna istuvad asjaosalised koos maha, et olukorras selgust leida, kuid neist keerulistest küsimustest valitsusliit ja selle juht ei pääse.

Seotud lood
21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto