N, 8.12.2022

E-Eesti vajub keskele

Postimees
E-Eesti vajub keskele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Riigikontrolör Janar Holm.
Riigikontrolör Janar Holm. Foto: Liis Treimann

Riigikontrolli värskest aruandest tuli välja, et ehkki Eesti e-riigi rahvusvaheline maine on hea, oleme mitme arengut mõjutava näitaja poolest hakanud vajuma keskmike sekka.

«Kuigi e-riik aitab meid efektiivsema ja odavama halduse poole, on tarvis seda ka ülal pidada, mis tähendab järjest suuremaid kulusid, mida aga ei märgata või ei taheta teha,» osutas riigikontrolör Janar Holm.

Riigiasutuste IT-juhid, kellega aruande tegemisel suheldi, tõid välja, et lihtsam on raha saada uueks arenduseks kui olemasoleva süsteemi töökorras hoidmiseks või ajakohastamiseks.

«Riigikontroll lähtub põhimõttest, et Eesti peab olema isemajandav. Kui IT-süsteemide loomiseks saab kasutada Euroopa Liidu tõukefondide raha ja ülalpidamiseks mitte, siis sealt algavadki raskused,» sõnas riigikontrolör, tuletades meelde, et välisrahastuse osa langeb lähiaastatel. Asutuste IT-ekspertide hinnangul peaks aasta hoolduskulu ulatuma viiendikuni arenduse maksumusest.

Riigikontrolör hoiatas, et ajale jalgu jäänud ja alarahastatud IT-süsteemid võivad hakata takistama poliitiliste otsuste elluviimist, sest süsteem ei tule muudatustega toime. Samuti võib halvasti läbi mõeldud IT-arendus teha asjaajamise hoopis aeglasemaks.

«E-riik kõigi oma teenustega on juba pikalt olnud Eesti rahvusliku uhkuse allikas, kuid aruande tegemise käigus tuvastasime, et üsna raske on saada ettekujutust, mis see uhkus meile maksma läheb,» jätkas Holm. «IT ülalpidamiskulu on raamatupidamises arvestatud üldise majanduskulu hulka,» tõi ta näite.

Holm avaldas lootust, et edaspidi saab riigi IT-kuludest sama täpse ülevaate nagu kaitsekuludest.

Riigikontrolli arvestuste kohaselt on keskvalitsuse IT-valdkonna haldus- ja personalikulud kasvanud aastatel 2016–2018 ligikaudu 30 protsenti. Eesti e-riigi peamine risk on oskuslike inimeste ja ajakohase taristu puudumine.

Märksõnad
Tagasi üles