Sisukord
Meie Eesti
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (15) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (2) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (1) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (5) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (1) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (1) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (9) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (1) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (1) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Aimar Altosaar: haritud mehed elavad kauem ja neil on rohkem lapsi

5 min lugemist
Seminaril «Eesti mees ja tema sugu» täitus tahvel mehi iseloomustavate andmetega. FOTO: Erik Tikan

Hiljuti loodud ja riigilt miljon eurot rahastuseks saanud Pere Sihtkapital andis oma tegevusele avapaugu meeste tervisele ja isadusele pühendatud üritusega. Millest juttu tuli ja kuidas see eestlasi rohkem lapsi saama paneb, kirjutab Aimar Altosaar.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Pool aastat tagasi tegevust alustanud rahvastiku- ja perepoliitika edendamiseks loodud Pere Sihtkapitali seminaril «Eesti mees ja tema sugu» võeti luubi alla laste ja perega seotud teemad meeste vaatevinklist. Tegu oli sihtkapitali esimese suurema avalikkusele suunatud ettevõtmisega.

Meeste roll ühiskonnas ja perekonnas on viimaste aastakümnete jooksul palju muutunud ning kuulda on olnud arvamusi, et sugudevaheline rollijaotus ongi muutmist vajav igand. Meeste elukvaliteet, tervis ja kokkuvõttes ka eluiga jääb naiste omale alla ning see sunnib otsima vastuseid küsimustele, miks see nii on ning mida teha, et olukorda muuta. Selle taustal on murekohaks kujunenud ka rahva liiga madal sündimus. Tõenäoliselt on need probleemid – nii meeste varajane tervise halvenemine ja suremus kui ka perekondade ebastabiilsus ja sündimusnäitajad – omavahel seotud, mistõttu alustaski Pere Sihtkapital just meeste probleemide käsitlemisest.

Pereteemalised arutelud keskenduvad sageli naistele, uurides, kuidas end koduste tööde, laste ja mehe vahel jagada, kui ise samal ajal täiskoormusega palgatööl käia. Meeste ja isade rolli pereelus on hakatud rohkem tähtsustama ja uurima aga alles viimasel ajal. Samuti muretsetakse nüüd enam selle üle, kuidas mehed ennast üldse tunnevad, milline on nende tervis.

Rahvastikustatistika näitab, et paraku tunnevad mehed end kehvemini kui naised – nende keskmine eluiga on lühem ning ka tervis muutub varem viletsemaks. Statistikaameti juhtivanalüütiku Alis Tammuri avaettekanne, mis keskendus meeste ja isade statistilisele profiilile, tõi välja, et Eestis on meeste eluiga ja tervena elatud aastad väga tugevasti seotud haridustasemega. Kuigi meeste hulgas pole kõrghariduse omandamine nii populaarne kui naiste seas, annab see juurde palju eluaastaid, eriti aga tervena elutud aastaid. Üheks võimalikuks põhjuseks nimetas Tammur seda, et parem haridus võimaldab teenida suuremat palka, mis muudab tervislikuma toidu ja eluviisid kättesaadavamaks. Vähem oluline pole ka kõrgharitute suurem terviseteadlikkus. Samuti kahjustavad madalamat haridust eeldavad ja madalapalgalised tööd sageli rohkem tervist.

27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto