Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
13.11.2019
Eesti Minister Järviku saladus: PRIA skandaali osalised on tema lapsepõlvesõbrad (154) Ratas võitis valitsusele aega Euroopa Komisjon nõuab aru kogu tehnikaülikoolilt (17) Otsustatud: uuest aastast Põlvas sünnitada ei saa (8) Majandus Coop Pank tahab saada rahvaaktsiaks (1) Puitmajaäri sünge sügis: lühikese ajaga kukkus käpuli kuus firmat (44) Välismaa Hongkonglased pelgavad Hiina sõjaväe sekkumist (2) Tõusev majandus toob Eesti ehitusmehed lahe tagant tagasi (1) Jõuguvägivald Rootsis sundis Taanit kehtestama piirikontrolli (6) Kommentaar. Balti riikidele on jäänud vaid võimatud valikud (23) Arvamus Juhtkiri: reformijad hoidku Coopile pöialt Jaan Rapp: kingiks äkki aega Kirke Kangro: mis kasu on kaasaegsest kunstiharidusest (1) Steven-Hristo Evestus: valitsuse uued käsud – rahapesu keelatud, korruptsioon lubatud (27) Erkki Bahovski: reaalpoliitika ilma reaalpoliitikuteta? (2) Meie Eesti Aimar Altosaar: haritud mehed elavad kauem ja neil on rohkem lapsi (1) Isade vestlusring: mees kui osa perekonnakriisist (8) Taavi Tamkivi: Pere Sihtkapital rõhub meeste rollile Kultuur Kriitik soovitab PÖFFi filme: Andrei Liimetsa valik Kriitik soovitab PÖFFi filme: Aurelia Aasa valik Kriitik soovitab PÖFFi filme: Ralf Sauteri valik Vene filmid PÖFFil: poeesia ja palve riimuvad lasu abil Sport PM Austraalias. Ainuõige otsus, millega jäädi hiljaks Alar Varrak pole harjunud Venemaa liiga lihtsa korvpalliga Tartu Galerii: Elva uus linnasüda nõuab sohvrilt harjumist ja kannatlikku meelt Silver Kuusik: me pole terroristid, soovime noori kaitsta (2) Mullusest poole suurem jõuluküla toob raeplatsile kanala Tülitsejate hulk ei vähene ja perelepitajaid tuleb juurde Linnaplaneerimise professor: parkimismaja soodustab Tartus autostumist (2) Iga päev kaob Lõuna-Eestis kaks last (1) Lavale tuleb armastuse ja kirega tehtud teatri lugu KIRI: kuhu on kadunud oravad? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Isade vestlusring: mees kui osa perekonnakriisist

3 min lugemist
Paneeldiskussioon seminaril «Eesti mees ja tema sugu». FOTO: Erik Tikan

Pere Sihtkapitali seminari lõpetuseks peetud paneeldiskussioonis võeti ajakirjanik Urmas Vaino juhtimisel kokku meeste rollid perekonnas ja ühiskonnas. Mehed ja kogu ühiskond vajavad rohkem kindlust ja selgust, et inimesed oleksid õnnelikumad, jäi kõlama ühise arusaamana.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Arvamust avaldasid SA Pere Sihtkapital nõukogu liige demograaf Allan Puur, Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks esimees Varro Vooglaid, tervendaja Andres Saks ja riigikogu liige Madis Milling.

Seminari pealkirjaks olevale küsimusele, mis seisus on eesti mees ja tema sugu, vastas Puur, et seisul pole viga, sest 25 aastaga on meeste keskmine eluiga kasvanud üle tosina aasta ning on nüüd juba ligi 74 aastat. Toetudes uuringutele, väitis ta, et pererollide jagunemine Eestis on jõudnud lähemale Skandinaavia riikide omale.

Varro Vooglaiu arvates ei ole aga mehelikkusega lood head ei siin ega mujal lääneriikides, kuna see on sattunud ideoloogilise surve alla ning mehelikkust ühiskonnas enam ei väärtustata. Ka Andres Saks leidis, et meest ei taheta enam aktsepteerida, kuna naised on muutunud võimukaks ja suruvad mehi alla. Tegelikult peaks pereelus mees olema pea ja naine kael, leidis ta. Milling tõi välja, et mehelt oodatakse, et ta on rauast ja hoolitseks pere eest, aga teiselt poolt hõigatakse halvustavaid väljendeid, nagu seksistlik meesšovinist ja toksiline maskuliinsus.

Diskussiooni juhi küsimusele, kas meesšovinismis on siis ka midagi head, vastas Milling, et tänapäeval pole enam trendikas üleüldse mees olla ja see, mida varem peeti mehelikkuseks, ei ole enam aktsepteeritav, näiteks mees kui kodu kaitsja. Vooglaid mainis, et isegi riiklikud institutsioonid väljendavad valmisolekut juurida välja traditsioonilised soorollid. Harmoonilise perekonnaelu aluseks on tema sõnul aga see, et kõiki ei käsitleta võrdsetena. Vooglaid kinnitas, et naiste ja meeste rollidel on teatav hierarhiline suhe.

12.11.2019 14.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto