Sisukord
Maa Elu
Postimees
14.11.2019
Eesti Järviku uurimise komisjonil pole voli ministrit vastama sundida (32) Ministeerium kärpis vanglatest raamatukogud (13) Tiskre oja purre tõi pahameeletormi (11) Majandus Pensionireform toob kaasa ridamisi ohte (15) 100 Eesti suurimat ettevõtet: suurfirmasid tabas seisak (3) Suurettevõtted ei suuda kasumit kasvatada (2) Ericsson Eesti maht ja käive kahanevad Hoogsalt kasvav perefirma tõusis Eesti suurimaks maksumaksjaks (2) Uustulnukad ei pruugi edetabelisse kauaks jääda Eestis eristub kolm konglomeraati Välismaa Postimees Brüsselis: Macroni kandidaati ootab europarlamendis tuline leil Oliver Ait: süsteemi säilitamine on Hiinale majandusest tähtsam (4) Üleujutused Veneetsias võivad lüüa rekordi Arvamus Juhtkiri: kümme päeva pikendust (7) Evelyn Kaldoja: aitab kodurahu, mitte verejanu (2) Allar Jõks: riik pühib käed puhtaks (35) Merle Jääger: jõulupühade prügijalajälg​ (3) Ivan Makarov: siili ehmatamine pehme kehaosaga (4) Meie Eesti Minister Kiik paneks apteekrile ülesandeid juurde (1) Kadri Tammepuu: milline on apteegireformi hind (2) Kultuur Kui juba keskpäeval hämardub Reis Üheksa rohelist tähelepanekut Ljubljanast Maa Elu Praegune ilm on taliviljale soodne Põllumajandusettevõtjad ei saa ilma võõrtöölisteta enam hakkama (5) Nädala mõte: kartulite asemel päikesejaam? (3) Tüli võib Leesi küla poeta jätta Eesti põllumeeste seas on levimas päikesejaamade ehitamise buum (2) Ilmajutt: segadused aastaaegadega (2) Mida teha auklike ubadega? Maa Elu linnulood jõudsid kaante vahele Kirve suurim vaenlane on niiskus Niidulaik põllumaade vahel pole looduskaitsjate soovunelm, vaid praktiline vajadus Tartu Kliinikum ei pea Põlvamaa naiste pärast sünnitusosakonda laiendama (5) Einike Pilli: tagurpidi regionaalstrateegia (1) Politsei ei ole Monica Ranna ähvardajat veel üle kuulanud (2) Tõrvandi ja Ülenurme soojahind kukkus (1) Kortermajade ehitus muutis Oa tänava mülkaks Kuhu nüüd?! Kuuri, kallis, puutööd tegema! Ukraina päritolu Eesti kunstniku pildid vestavad värvikaid lugusid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Praegune ilm on taliviljale soodne

3 min lugemist
Liiga vara külvatud talviljal on oht üle kasvada. FOTO: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees

Taliviljakülviks on olnud lausa ideaalsed sügisilmad ja kui nüüd tuleb ka sobiliku kliimaga talv, on lootust hästi elada, sest talivilja on majanduslikult lausa poolteist korda tasuvam kasvatada kui suvivilja.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Järvamaal Järva-Jaani kandis tegutseva Mäetaguse Agro juht Teet Kallakmaa sõnas, et nemad said tänavu talivilja külvatud selleks kõige soodsamal ajal. Alustasid augustis talirapsiga, mida on maas lausa viis sorti, ning lõpetasid septembri keskpaiku talinisuga.

„Mul on tööl uus agronoom, tänapäevaste teadmistega ja nii külvasime kõik ideaalsel ajal, kuid põldudel on näha suured erinevused nii eri ajal külvatud kui ka eri sortidel. Võrsumised kolme kuni viie lehega, kuid eks järeldusi teeme talvitumise pealt kevadel,” selgitas ta.

Kallakmaa teab, et Eestis külvati veel mitu nädalat pärast neidki, mil esimesed öökülmad juba platsis. Nii ootab ta huviga jutte vilja talvitumisest nendel põldudel. Ta teab, et ühe-kahe lehega võrsumistel on talvitumine keerulisem, kuid hea talve korral mitte võimatu.

Kallakmaa külvab igal aastal talivilja rohkem, tänavu on tal talivilja all juba üle poole kombaini all olevast pinnast. „Tean, et parimatel juba kõik, sest talivilja on majanduslikult tasuvam kasvatada. Hektarisaak on samade kulutuste ja tööde juures lausa 1,5 tonni rohkem,” lausus ta. Näitena lisas, et talirapsi saak viis tonni hektarilt, suvirapsi veidi üle kolme tonni, talinisu saak ligi kaheksa tonni hektarilt, suvinisult sellist ei saa.

13.11.2019 15.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto