Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
14.11.2019
Eesti Järviku uurimise komisjonil pole voli ministrit vastama sundida (32) Ministeerium kärpis vanglatest raamatukogud (13) Tiskre oja purre tõi pahameeletormi (11) Majandus Pensionireform toob kaasa ridamisi ohte (15) 100 Eesti suurimat ettevõtet: suurfirmasid tabas seisak (3) Suurettevõtted ei suuda kasumit kasvatada (2) Ericsson Eesti maht ja käive kahanevad Hoogsalt kasvav perefirma tõusis Eesti suurimaks maksumaksjaks (2) Uustulnukad ei pruugi edetabelisse kauaks jääda Eestis eristub kolm konglomeraati Välismaa Postimees Brüsselis: Macroni kandidaati ootab europarlamendis tuline leil Oliver Ait: süsteemi säilitamine on Hiinale majandusest tähtsam (4) Üleujutused Veneetsias võivad lüüa rekordi Arvamus Juhtkiri: kümme päeva pikendust (7) Evelyn Kaldoja: aitab kodurahu, mitte verejanu (2) Allar Jõks: riik pühib käed puhtaks (35) Merle Jääger: jõulupühade prügijalajälg​ (3) Ivan Makarov: siili ehmatamine pehme kehaosaga (4) Meie Eesti Minister Kiik paneks apteekrile ülesandeid juurde (1) Kadri Tammepuu: milline on apteegireformi hind (2) Kultuur Kui juba keskpäeval hämardub Reis Üheksa rohelist tähelepanekut Ljubljanast Maa Elu Praegune ilm on taliviljale soodne Põllumajandusettevõtjad ei saa ilma võõrtöölisteta enam hakkama (5) Nädala mõte: kartulite asemel päikesejaam? (3) Tüli võib Leesi küla poeta jätta Eesti põllumeeste seas on levimas päikesejaamade ehitamise buum (2) Ilmajutt: segadused aastaaegadega (2) Mida teha auklike ubadega? Maa Elu linnulood jõudsid kaante vahele Kirve suurim vaenlane on niiskus Niidulaik põllumaade vahel pole looduskaitsjate soovunelm, vaid praktiline vajadus Tartu Kliinikum ei pea Põlvamaa naiste pärast sünnitusosakonda laiendama (5) Einike Pilli: tagurpidi regionaalstrateegia (1) Politsei ei ole Monica Ranna ähvardajat veel üle kuulanud (2) Tõrvandi ja Ülenurme soojahind kukkus (1) Kortermajade ehitus muutis Oa tänava mülkaks Kuhu nüüd?! Kuuri, kallis, puutööd tegema! Ukraina päritolu Eesti kunstniku pildid vestavad värvikaid lugusid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala mõte: kartulite asemel päikesejaam?

2 min lugemist
Riina Martinson FOTO: Mailiis Ollino FOTO: Mailiis Ollino

Mööda Eestit sõites jäävad järjest sagedamini silma rohumaadel laiutavad päikesejaamad. See on uus tootmisharu meie põllumajanduses – päikese­elektri tootmine.

Kui kartuli- ja viljakasvatusest saadav tulu sõltub suuresti taevataadi armust ja kliimamuutused toovad paari aastakümne pärast Eestisse senisest veelgi enam torme ja paduvihmasid, siis valget aega jagub enam-vähem sama palju igal aastal. Seega aitavad põllule ritta seatud päikesepaneelid ilmariske hajutada ja tõotavad stabiilset sissetulekut.

Eestlastele meeldib uus tehnoloogia ja kui meie hüppav tiiger näitavat juba mõnda aega väsimuse märke, siis võib-olla saame mõne aasta pärast maailma ees uhkustada, et oleme üks tubli põhjamaine päikeseenergia püüdja.

Huvi päikesepaneelide paigaldamise vastu on igatahes praegu suur. Lausa üüratult suur, nagu ütleb sel kevadel oma päikesejaama tööle saanud Kellamäe talu peremees Jaak Kõiv, kelle juures käivad nüüd eraisikud ja ettevõtjad üle Eesti, et uurida, kuidas jaama rajamiseks asju ajada. Ja kas ikka tasub ära?

Tasub küll, usub Kellamäe peremees, eriti kui õnnestub taastuvenergiatoetuse ree peale jõuda. Nimelt lõppes eelmise aastaga alles ehitatavatele üle 51 kW päikesejaamade toetusskeem. Küll aga saab veel järgmise aasta lõpuni küsida taastuvenergiatoetust kuni 50 kW jaamadele.

Sellest tulenevalt soovitaksegi praegu enim liituda just selliste elektrijaamadega, mis toetuse ala mahuvad, esmaspäevase seisuga oli Elektrilevi menetluses 1124 säärast liitumismenetlust. Tõsi, kõik need ei ole põllumehed, aga muljet avaldavalt suur arv ikka.

Tihtipeale öeldakse, et eestlane võib küll sõnades rääkida loodushoiust, aga kui jutt läheb oma rahakoti peale, siis vaadatakse ikka, kust odavamalt saab. Elu näitab, et iga kord see nii siiski pole. Nimelt ütleb tänases Maa Elu loos Tammejuure mahetalu peretütar, et kui nad tulid välja teatega, et kasutavad oma mahetoodete valmistamisel päikeseenergiat, kasvas klientide arv hüppeliselt ja paljud küsivad praegu neilt jõuludeks midagi head oma pere, klientide või töötajate kingikotti. Just seda silmas pidades, et kingitus oleks valmistatud loodust säästes.

Oskame küll hinnata meie toidutootjate pingutusi!

Seotud lood
13.11.2019 15.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto