Sisukord
Maa Elu
Postimees
14.11.2019
Eesti Järviku uurimise komisjonil pole voli ministrit vastama sundida (32) Ministeerium kärpis vanglatest raamatukogud (13) Tiskre oja purre tõi pahameeletormi (11) Majandus Pensionireform toob kaasa ridamisi ohte (15) 100 Eesti suurimat ettevõtet: suurfirmasid tabas seisak (3) Suurettevõtted ei suuda kasumit kasvatada (2) Ericsson Eesti maht ja käive kahanevad Hoogsalt kasvav perefirma tõusis Eesti suurimaks maksumaksjaks (2) Uustulnukad ei pruugi edetabelisse kauaks jääda Eestis eristub kolm konglomeraati Välismaa Postimees Brüsselis: Macroni kandidaati ootab europarlamendis tuline leil Oliver Ait: süsteemi säilitamine on Hiinale majandusest tähtsam (4) Üleujutused Veneetsias võivad lüüa rekordi Arvamus Juhtkiri: kümme päeva pikendust (7) Evelyn Kaldoja: aitab kodurahu, mitte verejanu (2) Allar Jõks: riik pühib käed puhtaks (35) Merle Jääger: jõulupühade prügijalajälg​ (3) Ivan Makarov: siili ehmatamine pehme kehaosaga (4) Meie Eesti Minister Kiik paneks apteekrile ülesandeid juurde (1) Kadri Tammepuu: milline on apteegireformi hind (2) Kultuur Kui juba keskpäeval hämardub Reis Üheksa rohelist tähelepanekut Ljubljanast Maa Elu Praegune ilm on taliviljale soodne Põllumajandusettevõtjad ei saa ilma võõrtöölisteta enam hakkama (5) Nädala mõte: kartulite asemel päikesejaam? (3) Tüli võib Leesi küla poeta jätta Eesti põllumeeste seas on levimas päikesejaamade ehitamise buum (2) Ilmajutt: segadused aastaaegadega (2) Mida teha auklike ubadega? Maa Elu linnulood jõudsid kaante vahele Kirve suurim vaenlane on niiskus Niidulaik põllumaade vahel pole looduskaitsjate soovunelm, vaid praktiline vajadus Tartu Kliinikum ei pea Põlvamaa naiste pärast sünnitusosakonda laiendama (5) Einike Pilli: tagurpidi regionaalstrateegia (1) Politsei ei ole Monica Ranna ähvardajat veel üle kuulanud (2) Tõrvandi ja Ülenurme soojahind kukkus (1) Kortermajade ehitus muutis Oa tänava mülkaks Kuhu nüüd?! Kuuri, kallis, puutööd tegema! Ukraina päritolu Eesti kunstniku pildid vestavad värvikaid lugusid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mida teha auklike ubadega?

2 min lugemist
Oa-teramardikas on põldoad auklikuks söönud. FOTO: Erakogu

Sel aastal on paljud aiapidajad märganud, et põldoa kaunast tulevad välja auklikuks puretud oad. Tegu on viimasel kahel aastal meil jõudsalt levima hakanud oa-teramardika tööga. Kas selliseid ube võib süüa ja kevadel seemnena maha panna?

Põhimõtteliselt võiks oa-teramardika kahjustatud aukudega ubasid isegi süüa, kui ei teki tõrge, et enne on seda ussike söönud, aga loomadele sööda sisse jahvatamiseks sobivad need igal juhul.

Ussikesed ehk tõugud, kes suvisel ajal pehmet uba sõid, nukkusid oa sees, nendest said täiskasvanud mardikad ja enne ubade koristust sõid nad oa kesta sisse augu, väljusid ja pugesid siis mulla sisse järgmist kevadet ootama.

Aga on ka „laisemaid” või „kavalamaid” mardikaid, kes jäävad isegi täiskasvanuna oa sisse. Sellest annab märku kummuv hallikas täpp (mardikas paistab oa pinnal), et siis koos külvatava seemnega põllule minna ja kohe toimetama hakata. Kui selliseid ube keeta, saame oasupi koos mardikatega, mis kindlasti ei ole meeldiv.

Mardikad söövad tavaliselt oa idulehti ehk idu nad ei kahjusta ning selline seeme külvatuna kasvab ja annab taime. Taim ei pruugi kasvu algul olla sama tugev kui söömata seemnest kasvanu, sest osa toitaineid on ju kadunud. Samuti võivad august siseneda seemnesse haigustekitajad ja idu kahjustada.

Mardika levikut silmas pidades on ohtlikud just need mardikad, kes oa sees talvituvad, nii viime ise seemnega mardikaid ühelt põllult teisele. Väikestes koduaedades soovitan iga mahapandava seemne põhjalikult üle kontrollida, mardikaga seemned välja võtta ja põletada. Suurtel seemnepartiidel kasutada gaasitamist.

Viimasel kahel aastal on oa-teramardika levik olnud Eestis plahvatuslik, üks põhjus on mardika elutsükliks soodsad ilmastikuolud, teiseks oa populaarsus meie põldudel ja lõuna poolt sisse toodud seeme.

Koduaias saame vältida mardika levikut kontrollitud seemne kasutamisega ja pinna läbikaevamisega. Sama on suurel põllul: kui oaseemnetes on augud, võib olla kindel, et seal on ka ube, mille sees on mardikad. Kui sellist seemet kasutada, siis peab seda külvi eel töötlema ja põllu mulda tuleks sügisel liigutada (randaal, ader).

Seotud lood
13.11.2019 15.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto