Sisukord
Maa Elu
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (6) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kirve suurim vaenlane on niiskus

2 min lugemist
Terav kirves on ohutu kirves. FOTO: Marko Saarm/Sakala

Kvaliteetne kirves on üks vastupidavamaid tööriistu majapidamises, mis õigesti hooldatuna püsib töökindlana aastakümneid. Et puukuuris ei ootaks roostetanud peaga kirves, annab Fiskars Estonia ASi esindaja Margo Pärn nõu, kuidas koduses majapidamises kirve eest hoolt kanda.

Kirve jaoks on niiskus kõige ohtlikum vaenlane, sest rooste moodustumisel tirib hapnik elektrone metallist eemale, põhjustades selle lagunemist. Seepärast on tarvis pärast iga kasutamist kirvepea mustusest ja niiskusest puhastada ning hoida seda kuivas kohas – olgu selleks garaaž või puukuur. Kui kirves jääb pikemaks ajaks seisma, peaks seda lisaks puhastamisele ka õlitama.

Kui kirvel on puidust vars

Mitmed klassikalist joont hoidvad tööriistatootjad toovad turule uusi puidust varrega kirveid, mis on ka paljude proffide eelistatud valik. Vastupidi levinud eksiarvamusele võib sellise kirve hooldamine osutuda isegi lihtsamaks kui plastist kirvel: nii metallist pea kui ka puidust varre kaitseks tuleb kirvest lihtsalt aeg-ajalt õlitada.

Selleks kõige sobilikum on keedetud linaseemneõli, mis aitab säilitada mõlema materjali vastupidavust. Õli kaitseb materjale, samuti lõikab õlitatud kirves kiiremini ja sügavamale, säästes puude tegemisel aega ja vaeva.

Hoolduse tuum on teritamine

Isegi parim teras muutub aja jooksul nüriks. Kõige lihtsam viis teada saada, kas kirves on terav, on proovida seda paberiga. Kui kirves suudab probleemideta läbi paberi lõigata, on see hästi teritatud.

Seejuures ei ole uut kirvest soovitatav teritada vanamoodi – luisu ja käiaga, see võib vale teritusnurga tõttu kirvetera liialt hapraks ja tömbiks muuta. Uute kirveste hooldamiseks on olemas spetsiaalsed teritajad, millel õige teritusnurk.

Kuigi hea hooldamisega saab palju ära teha, et tööriista kasutamisel ei tuleks ette ootamatusi, on suurim vastutus siiski kasutajal. Kirvega töötamisel ei tasu unustada õiget kehaasendit ega töökindaid. Sama oluline on meeles pidada, et kuigi kirves on üks vastupidavamaid tööriistu, ei tähenda see, et kõik töövõtted on lubatud. Valed töövõtted teevad kahju nii tööriistale kui ka sellega töötajale.

Seotud lood
21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto