Sisukord
Arvamus
Postimees
18.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku (3) Saeveskit ähvardab materjalipuudus (1) Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (9) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (13) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (5) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust (4) Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu (3) Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid (5) Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus (1) Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Vaaderpassiga mees ilusalt õudsete fotode keskel Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (5) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot (9) Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi (5) Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja (1) Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kümme päeva pikendust

2 min lugemist
Jüri Ratas.  FOTO: Mihkel Maripuu

Kui lapsel keevad emotsioonid üle, on mõnel vanemal kombeks saata ta oma tuppa rahunema. Samasugust eksperimenti katsetas hiljuti ka politsei: lubatud sõidukiirust ületanud autojuht sai valida, kas maksab trahvi või ootab tee ääres – sõltuvalt rikkumise tõsidusest – kas 45 või 60 minutit. Sama viisi on nüüd valinud ka peaminister Jüri Ratas.

Nimelt on Ratas tüürinud olukorra sinna, et valitsus jätkab ja ka minister Mart Järvik on veel ametis. Asjasse hakkab selgust tooma hoopis riigisekretär, kes peab Järviku suhtes läbi viima uurimise. Kümne päeva pärast peavad tal olema komisjoniga faktid reas, et peaminister ja koalitsioonierakondade juhid saaksid neid hinnata.

Ühelt poolt aitab niisugune rahunemisaeg ehk tõesti selgusele jõuda, järele mõelda ja konflikte maandada. Viimaste päevade väljaütlemised näitavad, et tõtt-öelda kuluks see ära kõigile parlamendierakondadele.

Teiselt poolt annab see Ratasele lihtsalt võimaluse Järvikut puudutavatest küsimustest kümme päeva kõrvale põigelda. See jätab peaministrist võrdlemisi otsustusvõimetu mulje. Nagu kirjutab tänases lehes kolumnist Jaak Jõerüüt, on see «sisuliselt, moraalselt ja poliitiliselt kurioosne märk sellest, et valitsuskoalitsioon kui selline ei suuda enam iseendaga ja oma sisemiste probleemidega hakkama saada».

Ratas ütles ju esmaspäeva õhtul pärast Järvikuga kohtumist, et vestlus ei löönud õhku puhtaks. Sellise huvide konflikti ilmnemisel peaks aga peaminister juba ise aru saama, et asi on hapu, ja poliitilisi otsuseid komisjonile mitte delegeerima.

Võib-olla loodab Ratas selle käiguga saada oma sõnadele ja otsustele kaalu juurde. Mis omakorda tähendab aga, et praegu tema sõnadel ja otsustel koalitsioonipartneri EKRE silmis sellist kaalu pole.

EKRE-l on mõistagi raske taanduda, sest alles hiljuti tuli neil ühest oma ministrist loobuda. Samasugust sammu oleks oma valijaskonnale raske millegi muu kui allaandmisena serveerida.

Sellise huvide konflikti ilmnemisel peaks peaminister juba ise aru saama, et asi on hapu, ja poliitilisi otsuseid komisjonile mitte delegeerima.

Mitu valitsusliidu liiget on soovitanud Järvikul endal poliitiline vastutus võtta, kuid nii minister ise kui ka EKRE tervikuna on kogu huvide konflikti näidanud üksnes kui rünnakut erakonna vastu. Kogu juhtumi sisulist probleemi pole avalikult tunnistatud.

Seega on Ratas üha selgemas kahvlis. Viimase poolaasta pinged on ta suutnud erinevate võtetega hajutada, kuigi suures katlas on see kõik edasi podisenud.

Kaja Kallase väljaütlemise kaudu on selge ka see, et Ratase-Kallase valitsust ei saa praeguse lagunemisel tekkida – küsimus on seega, kuidas edasi.

Postimees on kõigi nende skandaalide järel sellesama küsimuse esitanud ja iga kord on sellele üha raskem vastata. Nende kümne päeva jooksul peab Ratas selle vastuse aga leidma. Sest iga järgneva kriisiga väheneb usaldus valitsuse võimekusse riiki juhtida.

Seotud lood
17.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto