Sisukord
Arvamus
Tänane leht
24.10.2020
Eesti Koalitsioon ei tea veel, kuidas küsida rahva arvamust abielumõiste kohta (48) Valitsuskriis asendus sodomiidiskandaaliga (10) Eesti lühiuudised Raamidega rõduklaasid jäävad ajalukku (2) Loomaaed tähistab kõrgmägede valitseja auks lumeleopardipäeva Majandus Pangajuht: inimeste pensioniraha tulevad noolima ka šaakalid (4) Raha väljavõtjad saavad korraliku maksukirve (23) Kas pankadel läheb klientidest paremini? Välismaa Välismaa lühiuudised Vaigistusnupp hoidis debatil päitsed peas USA juhtimisel loodi abordiõigust vastustav liit Soome-ugri kultuuriruum – laiali pihustunud, kuid elutahteline Arvamus Hans teeb ära nelja inimese töö Juhtkiri: õpetame robotitele eesti keelt Ülle Harju: trikimeistritele tuleb anda vastulöök (2) Mihkel Mutt: nii nad langetasid meie maine (7) Jaak Madison: rohepöörde kallis hind (19) De Facto peaminister (10) Maskiga ideoloog (4) Kolmiku nähtamatu mees (1) Riigikohus üllatas enam-vähem kõiki (4) Kultuur Video ⟩ Kunst sinu ümber. Armastatud maalikunstnik Tiit Pääsuke: «Ma tahaks ilu vastu võidelda!» (3) Sport Eesti rallitalent tahab jõuda kolme aastaga WRC-autosse (1) Dopingukultuur juurdub vaikselt meie jõusaalides Jaanus Kriiski kolumn. Võidu mõiste devalveerimine Spordi lühiuudised Merendus Valitsus liidab vee- ja maanteede ameti vastuseisust hoolimata Merenduse lühiuudised AK Ega inimene massina vastu saa: arvutid õpivad usinalt eesti keelt Hans teeb ära nelja inimese töö Eerik-Niiles Kross: Kremli jutupunktid Eesti ministri huulil (15) Uffe Ellemann-Jensen: mis ootab ees väikseid riike EKI keelekool: tahaksin pihlapuu rüppe Sõda on kolinud metsast linna Valter Lang: jutt meist, kes me «euroopa inimeste» hulka ei mahtunud Video ⟩ Kunst sinu ümber. Armastatud maalikunstnik Tiit Pääsuke: «Ma tahaks ilu vastu võidelda!» (3) Vikerkaar loeb. Seitsmekäiguline lõunasöök luulude kastmes Viimane ENSV kommunist lahkub umbes aastal 2040 Väike kell, mis mängis suurt rolli Aja auk. Bänd, kelle saatel astus inimene Kuule Juurikas. Kirjanduslikud kalduvused Juurika veerg. Hea Mart! Moetippude tulevärk Nädala plaat. Kolmerahvuseline klaveritrio ilma klaverita Sisikonda väänav delikaatne jutustus Arter Tuul Sepp: Me ei oska karta asju, mis meid päriselt tapavad (5) Vennad, kes kaklesid, ehitavad nüüd ükssarvikuid Rahu ja ei mingit kodusõda (1) Jüri Pihel: «Kuuldused televisiooni surmast on siiski tugevasti liialdatud. Vähemalt esialgu.» Kohtukullid kriiskavad Stockholmi Eesti Maja korstnatel Kuhu tõttad, vihmauss? Kassisaba kapritšo: Anni Arro ja tema pere kodu Bocuse d`Ori finaali jõudnud tippkokk Artur Kazaritski: kodutoit on luksus Minimõõdus tänavatoit: pontsakad pannkoogid. Justnagu Hollandis Opel näitas uut väikest elektriautot. Sõiduproovis korraga kaks väledat kaksikut: Opel Corsa-e ja Peugeot e-208 Miks mu arvuti on nii aeglane? Moetippude tulevärk Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaanus Tehver: süüdlase leidmise moraalne kriis

2 min lugemist
Jaanus Tehver.  FOTO: Mihkel Maripuu

Postimehes ilmunud Martin Laine artikkel «Advokaatide moraalne kriis» väljendab, et mina ja advokatuur ei ole olnud oma ülesannete kõrgusel ühes väga olulises asjas – selgitamises, milles seisneb advokaadi roll õigusriigis. Artikkel tõi aga minu hinnangul selgelt välja, miks on advokaate ühiskonnas vaja, kirjutab advokatuuri esimees Jaanus Tehver. 

Ma ei püstita teesi, nagu oleks eranditult iga viimane kui advokaat aus, väärikas ja seaduskuulekas. Sellist väidet ei saa esitada advokatuuri ega mis tahes organisatsiooni kohta, millel on enam kui mõnikümmend liiget. Aga kas see, et üksikuid advokaate kahtlustatakse või süüdistatakse kuritegudes, annab põhjust öelda, et enam kui tuhande liikmega organisatsioon on moraalses kriisis? Minu arvates ei.

Lükkan artiklis välja toodud etteheited ümber. Kutse-eetika on advokatuuris suure tähelepanu all. Teisiti õigusriik ei püsiks. Advokaadid ja ka advokatuur tervikuna ei tolereeri seadus- või kutse-eetikavastast tegevust ning me teeme oma igapäevatööd kõrgeid eetilisi ning moraalseid standardeid järgides. Viimase nelja aasta jooksul on advokatuuri teavitatud kümnest kahtlustuse esitamisest. Süüdi on mõistetud üks. Õigusriigi probleemiks võib pidada aga seda, et nii mõnigi kahtlustuse saanutest on sellest hoolimata meedias juba ette süüdlaseks tembeldatud.

Eetikanõue kehtib kõigile õigusriigi eest seisjatele. Ajakirjaniku väide, et kliendi-advokaadi konfidentsiaalsuse varjus seab advokatuur end seaduse silmis kõrgemale kui lihtinimese, ei vasta tõele. Nii nagu on seaduse ees kõik võrdsed, kehtib ka eetikanõue valimatult kõigile, kes õigusriigi eest seisavad. Nagu eelpool välja tõin, ei tohi mõne üksiku negatiivse näite põhjal teha üldistusi.

Eesti õigusriik püsib kohtutel, prokuratuuril ja advokaatidel. Ka ajakirjandusel on demokraatlikus õigusriigis oluline roll – olla ühiskonna valvekoer. Vahel võib juhtuda, et meedia lööb kella varem, kui selgus asjaolude kohta olemas. Advokaatide roll õigusriigis on aga kahtluse kõrvale tuua selgust ehk selgitada, kuidas asjad tegelikult on. Ja see võtab sageli tunduvalt kauem aega ja on tihti palju igavam, kui esialgu näis. Süsteem vajab mõlemat. Kõik toimiks paremini, kui osapooled teeksid oma tööd teineteist austades, oma ametieetika kohaselt. Ausalt, väärikalt ja koos õigusriigi eest seistes.

Seotud lood
23.10.2020 25.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto