Sisukord
Arvamus
Postimees
29.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Eestlased tekitavad koroonaviiruse tõttu välismaal õudu (2) IT-sektor andis majanduskasvule hoo sisse KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Volikogu esimehel liiga suur palk ja liiga vähe tööd Majandus Tallink alustas sadamasõda Börsidel käib veresaun «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» Välismaa KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Ankara mängib Euroopa pudelikaelaga Calvini kodukirikus toimub katoliku missa USA saab esimese naiseriväelase Hädas Türgi pöördus NATO poole Vene ekspert: Erdoğan kaupleb Putiniga (2) Hispaania astus ajaloolise sammu võitluses libauudistega Arvamus Eesti ärielu kolm musketäri Kultuur Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige Sport Gunnar Männik: kas lugupeetud VO2 max aitaks sportlast? Ferrari jääb Mercedesest hooaja alguses maha EKSKLUSIIVINTERVJUU ⟩ Kuidas võitsid püss ja suusad Dorothea Wiereri südame? Kliima Metsamulda talletunud süsinikku ei tohi alahinnata Merendus «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» AK Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige Juurikas. Sigaretid ja viinad ja kirglised naised Arter Noorus ongi hukas! Ropendab nagu voorimees (2) Algaja poliitbroileri mure Seentest ülikond, koolnukomposter – matusekombed on muutumas Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige Film "Parimad aastad me elus": prantslased teevad ka vanadekodust ja Alzheimerist midagi elegantset Kuidas teha porgandist külmsuitsulõhet? Kuidas Tiidrek Nurme riskide kiuste imelise tulemuse tegi (1) Maailma viimane suur seiklus. Budapest-Bamako ralli ehk hullumeelne retk Aafrikasse Käbi on Eesti teemant Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vahur Kollom: lasteaia kohatasu ja silmakirjalikkus

2 min lugemist
Vahur Kollom FOTO: Mats Õun

Sel ajal, kui riigi suurim opositsioonierakond annab turmtuld valitsuse ministrite pihta, toimub tartlaste jaoks taamal veel midagi huvitavat. Nimelt tegi Reformierakonna fraktsioon Tallinna volikogus ettepaneku kaotada lasteaia kohatasu järgmise aasta 1. septembrist. Üks Reformierakonna lubadusi riigikogu valimistel oli ju tasuta lasteaiakoht.

Meenutagem, et täpselt sama lubasid valimistel Vabaerakond, sotsiaaldemokraadid, EKRE ja Keskerakond. Ainult erakond Isamaa oli/on tasuta lasteaiakoha vastu. Põhimõtteliselt saaks asja riigikogu tasandil kenasti ära lahendada, sest vajaliku muudatuse tegemiseks on hääled enamgi kui koos. Kuid kahjuks pole märganud ühtegi erakonda seal enda antud lubaduse eest seismas. Kas tõesti jälle bluffisid?

Järgmisel aastal ootab lapsevanemaid Tartus taas ees lasteaia kohatasu tõus. Ei ole vist enam uudis, et Tartus on üks kõrgemaid lasteaia kohatasusid Eestis. Seaduse järgi on võimalik lapsevanematelt küsida lasteaia kohatasu kuni 20 protsenti eelneval kalendriaastal kehtinud vabariigi valitsuse kehtestatud kuupalga alammäärast. Tartu linnavõim küsib 15 protsenti eelmise aasta alampalgast, mis tähendab, et aastal 2019 on summaks 75 eurot.

Seoses kuupalga alammäära tõusuga muutub järgmisel aastal ka lasteaia kohatasu suurus ja lapsevanem peab välja käima juba 81 eurot. Ületuleval aastal prognoosi järgi isegi 87 eurot.

Praegu mõjub Reformierakonna käitumine ikka eriti silmakirjalikuna, kui ühes Eesti otsas opositsioonis olles seistakse oma valimislubaduse täitmise eest ja kohas, kus ollakse reaalselt võimul, ei tehta lubaduse täitmise nimel mitte midagi.

Vabaerakond ja valimisliit Tartu Heaks on korduvalt juhtinud tähelepanu kõrgele lasteaia kohatasule. Rahvaalgatuse keskkonnas on üleval petitsioon kohatasu tõusu peatamiseks Tartu lasteaedades.

Samuti esitas valimisliit Tartu Heaks Tartu volikogule eelnõu, et siduda alampalgast lahti lapsevanema poolt munitsipaallasteaias või -hoius käiva lapse eest makstava tasu suurus. Valimisliidu ettepanekut ei toetatud ja Tartu kannab endiselt riigis ühe kõrgema lasteaia kohatasuga linna tiitlit.

Kuidas olukorda lahendada? Esiteks nõuab igasuguse kulusid tekitava lubaduse täitmine lisarahastust. Oluline on märkida, et alusharidus on siiski hariduse üks osa. Kahjuks on põhirõhk tänasel päeval endiselt suunatud peamiselt tasuta kõrgharidusele. Kas ei peaks laiemalt üle vaatama hariduse rahastamisega seotud küsimusi? Miks peab lapsevanema omaosalus alushariduses olema nii suur?

Teiseks, küsimus on kohaliku omavalitsuse juhtide prioriteetides. Kas tõesti on Tartu linnavõimul raske lasteaia kohatasu lahti siduda alampalgast? Praegu mõjub Reformierakonna käitumine ikka eriti silmakirjalikuna, kui ühes Eesti otsas opositsioonis olles seistakse oma valimislubaduse täitmise eest ja kohas, kus ollakse reaalselt võimul, ei tehta lubaduse täitmise nimel mitte midagi. Sõnad ja teod ei lähe kahjuks omavahel üldse kokku.

Seotud lood
28.02.2020 29.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto