Sisukord
Sport
Tänane leht
15.11.2019
Eesti Alaveri juhtum ei saanud eilse otsusega punkti (1) Eksperiment: kuidas petturid ajakirjanikku petuskeemi võrku meelitavad (4) Võimukolmik näitas Järviku kangutamisel musklit (28) Majandus Töötajaid tuleb tikutulega taga otsida (13) Muusikud võitsid kohtus, aga miljonid libisesid käest (15) Osa pensionireformist lükkub edasi (1) Disney voogedastusteenus algas üliedukalt Välismaa Vabariiklased õõnestavad Trumpi tagandamisprotsessi (6) KOHALIK VAADE. Sotsialistide valitsuspööre tõmbas Moldovas reformidele pidurit (2) Kreeka on väidetavalt sundinud 60 000 migranti jõuga Türki tagasi (7) Arvamus Juhtkiri: raske vabandus (7) Mari Mets: kondimootori maks (6) Maive Rute: elektriline rahvaauto (7) Teele Rebane: Hongkongi appikarje (19) Täna Vabadussõjas: punane laviin Heili Sepp: oportuniteediga ei mõisteta õigeks, aga ka mitte süüdi (5) Meie Eesti Aleksei Lotman: süsiniku taga metsa nägemisest (1) Aleksei Lotman: kaitseta kaitsealal langeb saja-aastane mets (1) Kääpa metsad eristuvad oma puutumatuse ja liikide poolest Kultuur «Rahvusmeeskoori kvaliteet ei üllata enam kedagi» Sport Sander Raieste: Hispaanias tohtis rohkem eksida kui Kalevis Citroëni võimalik lahkumine WRC sarjast pöörab sõitjateturu pea peale (1) Tartu Kaija Kasekamp: igaüks peaks vähemalt kord aastas hambaarstile jõudma (2) Pimedate Ööde filmifestival ajab läbi ilma kobarkinodeta Hüljatud kutsikad tekitasid varjupaiga ukse taha saba Aasta parimad naised kohtuvad õhtul Lydias Koduvald ei saa premeerida maailmameister Järveoja (3) Kelmid püüavad Tartu tänavatel eakaid Tartu vaimuga Mariann Raisma: ülikoolis peab jääma ruumi ka muusadele Tammeka hoiab põhituumiku Tartus Peatreener Vene: hooaja algus pole olnud päris selline, nagu tahaks Hiinlanna poeb Tartu noorte folkloorifestivalil Äksi triibuseelikusse Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peatreener Vene: hooaja algus pole olnud päris selline, nagu tahaks

4 min lugemist
Tartu ülikooli korvpallimeeskonna peatreener Priit Vene (vasakul) usub oma mängijatesse ja on veendunud, et neis on piisavalt sisu mängimaks heal tasemel korvpalli. FOTO: Margus Ansu

Tartu ülikooli korvpallimeeskonna hooaeg pole alanud just kirkalt. Eurosarja ei pääsetud, Eesti-Läti liigas oli viimane kaotus 55 punktiga. Midagi tuleb muuta, tõdevad nii Tartu ülikool koos akadeemilise spordiklubiga, kes esindusmeeskonda praegu juhib, kui ka sel kevadel loodud Rocki korvpalliklubi. Ühiselt korvpalli arendamiseni ei ole aga seni jõutud.

Kuid mis on Tartu esindusmeeskonnaga lahti? Pärast mitmeid päevi ootamist andis peatreener Priit Vene eile lõpuks ülevaate olukorrast. «Hooaja algus ei ole olnud päris selline, nagu tahaks. Oma rolli mängib kindlasti eurosari ja see, et kuigi kodus avamängu võitsime, siis teise mänguga ei õnnestunud siiski põhiturniirile pääseda. Tõime meeskonda euromängudeks kogenud mängujuhi, aga pärast tema plaanitud äraminekut ei ole võistkond õiget rütmi leidnud,» selgitas ta.

Kes usub, kes mitte

Ventspilsi kaotus eelmisel laupäeval oli peatreeneri sõnul liiga suur, kuigi mängijad tulid platsile hea hooga. «Kui vastased ühel hetkel oma mootori kodusaalis korralikult käima said ja meil ei õnnestunud platsil eriti midagi, siis selliseks see seis lõpuks kujunes. Ühe mängu pealt on aga ennatlik pikemaid järeldusi teha,» lisas ta.

Rocki korvpalliklubi üks asutaja Tanel Tein tõdes, et spordis võib kõike juhtuda. «Pigem pole asi numbrites, vaid selles, et kuidagi liiga kiiresti andsid noored mängijad koos treeneritega platsi peal alla,» ütles ta.

Tartu ülikooli korvpallimeeskonna fänniklubile ei olnud kaotus üllatus. «Me aimasime midagi sellist. Palju mängib rolli vigastuste laine, aga lõpuks pole vahet, kas kaotame 30 või 50 punktiga,» selgitas fänniklubi esindaja Raiko Orin. Ta lisas, et kaotused küll teevad meelehärmi, aga usk pole röövitud.

Tartu ülikooli akadeemilise spordiklubi juht Gert Prants näeb kaotuste kõrval ka võite. «Oleme valinud tee, kus arendame noort võistkonda. See käib läbi valusate kaotuste ja raskete võitude,» märkis ta.

Teini sõnul pole olulised paar kaotust, vaid probleem laiemalt. Tema näeb, et usk Tartu korvpallisse on kadumas. «Meil on tuim seis, kus puudub ühtne hingamine. Mõni aasta tagasi langetatud otsused on pannud pinna kõikuma,» selgitas ta.

Tein ei mõista hukka mängijaid ega treenereid. «Usun, et nad annavad endast platsil maksimumi. Ei saa ka öelda, et Tartu ülikool teeb midagi konkreetselt valesti. Lihtsalt tehakse üksinda ja väga kitsastes piirides,» rääkis ta. Spordiklubis, kus on üle tosina ala, on tema hinnangul raske korvpallisse süvitsi panustada.

Hooaja eelarve jääb Tartu korvpallivõistkonnal 425 000 euro kanti. «Selle kokku saamiseks on leitud väga palju suure südamega toetajaid, nendeta meie esindusvõistkonda Eesti-Läti ühisliigas poleks,» kinnitas Prants. Ta lisas, et kõik Eesti korvpalliga kursis olevad inimesed teavad, et praegu on mängijate põud. «Ja Eesti kogenud mängijad kasvavadki sellistest korvpallikoolidest ja -klubidest,» ütles ta. «Esindusmeeskonna edu ei sõltu ainult rahakotist või nimest, vaid sellest, kas meil on noormängijaid või mitte.»

Tein tõstis esile, et Eestis on neid nimesid, kellega meeskonna edu suurendada. «Meil on Tartu poistest Kristjan Kitsing, Janari Jõesaar, Saimon Sutt ja Kerr Kriisa. Kui enamik neist õnnestuks tuua korraga tagasi Tartusse, oleksidki need meie enda Tartu parimad pojad lisaks olemasolevatele. Ja miks mitte ka Siim Sander Vene ning head leegionärid,» rääkis ta.

Esindusmeeskonna edu ei sõltu ainult rahakotist või nimest, vaid sellest, kas meil on noormängijaid või mitte, rääkis Tartu ülikooli akadeemilise spordiklubi juht Gert Prants.

Peatreener Vene ütles, et pärast Mažeika äraminekut on puudu mängujuht, kelle abil mängijate positsioonid õigeks nihkuksid. «Nii saaksid viskajad visata ja tsentrid korvi all toimetada. Eelarve seab selles omad piirid ja selleks, et saaks kedagi uut tuua, peab asju ümber vangerdama,» sõnas ta.

Üleeile lahkus meeskonnast 20-aastane Leedu ääremängija. «Loodetavasti saame vabanenud eelarvet kasutada mängujuhi positsiooni paremaks täitmiseks, mis muudaks kogu joonise loogilisemaks,» ütles peatreener. «Olen kindel, et meie mängijates on piisavalt sisu, et näidata heal tasemel korvpalli. Nüüd on vaja see eeltöö platsil realiseerida.»

Kaks leeri

Tartu ülikooli kantsler Kstina Vallimäe ütles, et kõrge tasemega sooritusteks tuleb varuda kannatust. Ta tõdes, et meeskond on noor, kuid mõnele leegionärile on siiski ruumi. «Rohkem meie eelarve hetkel ei võimalda,» kinnitas Vallimäe. Ta selgitas, et akadeemilises spordiklubis on ka teisi alasid, mille arendamist ei tohi korvpall ohtu seada. «See on tervikut silmas pidades igati mõistlik ja loogiline suhtumine,» märkis kantsler.

Rocki korvpalliklubi eesmärk on praegu tuua kokku kogukond, tuua saali rohkem pealtvaatajaid ning suurendada eelarvet, esindajad on mitmel korral Tartu ülikooliga kohtunud. «Eesmärk on arendada ühiselt Tartu korvpalli, kus korvpalliklubile tekib laiapõhjaline nõukogu koos vastutava juhatusega,» selgitas Tein.

Vallimäe on kursis Rocki korvpalliklubi eestvedajate mõtetega, aga ei mõista neid täielikult. «Jääb küsimus, et kui võtame meeskonna ülikooli alt ära, aga meie poolt tuleks endiselt taristu, meeskond ja treenerid, siis mida nemad juurde annavad,» arutles ta. «Neil on väga hea idee, aga meil on reaalselt toimiv lahendus.»

Kantsler ei ole kindel, kuidas kogukonda kaasav klubi suudab kõrgel tasemel korvpalli mängimiseks raha pakkuda. Ühtlasi jääb talle segaseks, milline on selles mudelis rahaliselt jätkusuutlik lahendus ning milline ülikooli või spordiklubi tegelik roll.

Teini arvates ei näe ülikool kogukonna suuremat väärtust. «Mida on ülikoolil kaotada, kui nende panus jääb samaks, aga juurde tuleb usk, suurem eelarve ja visioon? Praegu nad ehitavad linna linna sees,» ütles ta.

Rocki korvpalliklubi on suuna seadnud 2020. aasta kevadeks. «Siis ongi esimene tõehetk ning näeme, kui palju oleme suutnud teha koostööleppeid, kui suur on eelarve ning kes oleksid huvitatud korvpalli vaatamisest,» sõnas Tein. Kui 2020. aastaks pole loodetud tulemused saavutatud, jätkab Rocki korvpalliklubi kasvamist. Praegu on liikmeid 550, kevadeks soovitakse saada tuhat liiget.

TÜ korvpallimeeskond

  • TÜ/Rocki nime all 2001–2011, 2012–2016; Tartu Ülikool 2011–2012, 2016 kuni praeguseni.
  • 2018. aastal lõpetati profimeeskonna tegutsemine, jätkati üliõpilastest koosneva meeskonnaga.
Suurimad saavutused läbi aegade

(TÜ/Rocki nime all):

  • 16 aasta jooksul pääs finaalidesse
  • 8 korda Eesti karika võitja
  • 7 korda Eesti meister
  • 3 korda Balti liigas pronks
  • 2015/2016 Balti liiga finaal
  • 2007/2008 FIBA Eurocup (Euroopa tasemelt kolmas liiga), pääs Final Fouri turniirile
  • 2008/2009 osalemine ULEB Cupil (Euroopa tugevuselt teine liiga)
Seotud lood
14.11.2019 16.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto