P, 2.04.2023

Aleksei Lotman: kaitseta kaitsealal langeb saja-aastane mets

Aleksei Lotman
, Meie Eesti toimetaja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Metsamaterjali väljavedu Kääpa maastikukaitsealal.
Metsamaterjali väljavedu Kääpa maastikukaitsealal. Foto: Eesti metsa abiks

Järjekordsest juhtumist, kus kaitsealustel aladel keskkonnaametnike heakskiidul lageraiet tehakse, kirjutab Aleksei Lotman.

Kui Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) oli Kääpa maastikukaitsealal lagedaks raiunud neli hektarit ca 120 aasta vanust männikut ja 91-aastast kaasikut, vaidlustas kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks järgmised plaanitavad raietööd.

Kuu aja eest kirjutas ökoloog Anneli Palo JOKK-raiest kaitsealadel ja sellest, et sealne kaitse-eesmärke ignoreeriv metsamajandamine ohustab loodust. Kahjuks pole tegu paari üksikjuhtumiga, vaid kahetsusväärselt tihti esineva olukorraga.

Seekord raius RMK Kääpa maastikukaitsealal ja selle lähedal asuvas metsise püsielupaigas Kiislis. Tähelepanuväärne on, et seegi kord on mureks RMK tegevus – riikliku asutusena peaks RMK ju ometi eelkõige lähtuma kaitsealadel riigi looduskaitsehuvidest.

Ühendus Eesti Metsa Abiks vaidlustas selleks sügiseks plaanitud raietööd, esitades mitu pöördumist ja juhtides muuhulgas tähelepanu Natura 2000 alade kahjustamisele ning sellele, et Kääpa maasikukaitseala kaitse-eeskiri otsesõnu kirjutab vajadusest hinnata tegevuste kavandamisel nende mõju kaitse-eesmärkidele.

Esimese vaide järel otsustaski RMK ise taotleda raieteatiste tühistamist vääriselupaiku sisaldavatele või nendega piirnevatele aladele, mille eest sai kodanikuühenduselt avalikult kiita. Ühtlasi taotleb Eesti Metsa Abiks jätkuvalt ka teiste sellel kaitsealal ja püsielupaigas kavandatud raieteatiste tühistamist.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Märksõnad
Tagasi üles