Sisukord
Meie Eesti
Postimees
18.11.2019
Eesti Kallase ähvardaja jagab varikontolt vaid EKRE sõnumeid (187) Kalamaja sai bussiliini asemel kasutu peatuse (3) Reitingud: Sotsid napsasid Reformierakonnalt hääli (26) Kunagistel surmamõistetutel tekkis lootus vabadusele (6) Majandus Listeeriapaanika on kalamüüki kahandanud Analüüs: kriisis perefirma tegi arvukalt vigu (3) Välismaa Briti võimud varjasid väidetavalt sõjakuritegusid (8) Raha on Donbassi sõjas ainus mõjutusvahend (3) Hiina hävitab uiguuride kalmistuid (9) Arvamus Juhtkiri: Reformierakonna kurnamistaktika (6) Berit Nuka: Euroopa Liit ekspordib oma sisepingeid Balkanile Vadim Štepa: impeeriumi ja föderatsiooni vahel Meie Eesti Peeter Espak: soov dekonstrueerida eestlast (5) Martin Ehala: kirju keeletaustaga klass kui uus reaalsus (1) Liina Normet: kodukeele järgi eraldamine on vale (15) Kultuur Kuidas mäletada Stalinit? (1) Peterburi kirjaniku korteriost Sillamäel viis romaanini Sport Turvaauto rajaletulek röövis võidu? See on Macau! Kalev kaotas uue hingamise leidnud Kubanile Janne Pulk – edukas nii suures kui ka 3x3-korvpallis Holland häbist prii, kriitikast mitte Tallinn Kalamaja sai bussiliini asemel kasutu peatuse (3) Tartu Raadil valmib järgmisel suvel jalgpallistaadion, mille sarnast pole Eestis nähtud Tartu lubab puhurite jõuramist vaigistada eeskujuga (1) Põltsamaa vald läks tasuta kruntide jagamisega teisele ringile Galerii: neljameetrine kaelkirjak kolis Toomemäele Tänavakunstnik maalib avalikult perepilti Totalitarism vajab paraadlikkust ja kõlavaid loosungeid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Espak: soov dekonstrueerida eestlast

4 min lugemist
  • Eesti riigiidentiteedi pealesurumine tooks kaasa sotsiaalseid mullistusi.
  • Ühiskonna- ja ajalooõpetuse aspektide ümbervaatamine moonutaks tõde.
  • Uus multikultuurne kool ohustaks eesti rahvuse, keele ja kultuuri kestlikkust.
Dekonstruktsioon on osa loomulikust kultuuriprotsessist. Edward von Lõngus «President Pätsi mitu nägu», 2018. FOTO: Repro

TÜ Orientalistikakeskuse vanemteadur ja mõttekoja Ühiskonnauuringute Instituut juhataja Peeter Espak heidab ühtse Eesti kooli visioonidele ette soovi vormida uut multikultuurset eestlast identiteedipoliitika ning ajaloo ümberkirjutamise abil.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kavasid Eesti kooli ja seeläbi Eesti ühiskonna muutmiseks millekski muuks on viimasel ajal esitatud mitmeid, kuid nende plaanide tegelik sisu jääb avalikkusele tihti varjatuks, kaunisõnalise kantseliidi või teaduslikuna esitatud kuivade ridade vahele peitu. Paljud ei tajugi, et üritatakse propageerida uut multikultuurset Eesti kooli, kus eesti keel, rahvus ja kultuur peavad omal maal järeleandmisi tegema teistele, selleks et nood tunneksid ennast siin hästi.

Näiteks esitab Tartu Ülikooli õppeprorektor Aune Valk (vt err.ee 10.09) visiooni, «et eesti noored ei tõmbaks «meie-piiri» etnilise grupi põhiselt, nagu nende vanemad on seni teinud, vaid oleksid valmis eestlaste hulka arvama ka venekeelsed eestlased».

Kahe kogukonna – eesti ja vene – eraldatus ei tulene niisiis mitte sellest, et kahe rahvuse päritolu, identiteet nagu ka suhtlusringkonnad ongi erinevad, vaid süü kahe kogukonna eraldatuses pannakse hoopis kahele eraldi koolile. Ühtlasi ka Eesti riigile, nagu ka etnosele. Probleemiks olevat muuhulgas eestlaste vähene avatus, mida andvat parandada varaste suhtlemisvõimaluste loomisega, mis tõenäoliselt tähendabki kahe kooli liitmist.

16.11.2019 19.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto