Sisukord
Arvamus
Tänane leht
18.11.2019
Eesti Kallase ähvardaja jagab varikontolt vaid EKRE sõnumeid (182) Kalamaja sai bussiliini asemel kasutu peatuse (3) Reitingud: Sotsid napsasid Reformierakonnalt hääli (25) Kunagistel surmamõistetutel tekkis lootus vabadusele (6) Majandus Listeeriapaanika on kalamüüki kahandanud Analüüs: kriisis perefirma tegi arvukalt vigu (3) Välismaa Briti võimud varjasid väidetavalt sõjakuritegusid (8) Raha on Donbassi sõjas ainus mõjutusvahend (3) Hiina hävitab uiguuride kalmistuid (9) Arvamus Juhtkiri: Reformierakonna kurnamistaktika (5) Berit Nuka: Euroopa Liit ekspordib oma sisepingeid Balkanile Vadim Štepa: impeeriumi ja föderatsiooni vahel Meie Eesti Peeter Espak: soov dekonstrueerida eestlast (5) Martin Ehala: kirju keeletaustaga klass kui uus reaalsus (1) Liina Normet: kodukeele järgi eraldamine on vale (15) Kultuur Kuidas mäletada Stalinit? (1) Peterburi kirjaniku korteriost Sillamäel viis romaanini Sport Turvaauto rajaletulek röövis võidu? See on Macau! Kalev kaotas uue hingamise leidnud Kubanile Janne Pulk – edukas nii suures kui ka 3x3-korvpallis Holland häbist prii, kriitikast mitte Tallinn Kalamaja sai bussiliini asemel kasutu peatuse (3) Tartu Raadil valmib järgmisel suvel jalgpallistaadion, mille sarnast pole Eestis nähtud Tartu lubab puhurite jõuramist vaigistada eeskujuga (1) Põltsamaa vald läks tasuta kruntide jagamisega teisele ringile Galerii: neljameetrine kaelkirjak kolis Toomemäele Tänavakunstnik maalib avalikult perepilti Totalitarism vajab paraadlikkust ja kõlavaid loosungeid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vadim Štepa: impeeriumi ja föderatsiooni vahel

4 min lugemist
Vene lipp. FOTO: Caro/Olaf Jandke/Scanpix

Vilniuses toimunud hiljutisel Venemaa opositsiooni üritusel «Vaba Venemaa» räägitakse teemadel, millest Venemaal kõnelda ei saa, kirjutab poliitikavaatleja Vadim Štepa.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Nädal tagasi, 9.–10. novembril peeti Vilniuses järjekorras juba kaheksas Vaba Venemaa foorum. See on Venemaa opositsiooni suurim üritus, mida peetakse regulaarselt kaks korda aastas Leedu pealinnas, sest Venemaal ei paista olevat kuidagi võimalik seda korraldada. Peamiselt on osavõtjad Venemaa poliitilised emigrandid, foorumi hingeks on kunagine male maailmameister Garri Kasparov.

Siiski on kõigile foorumitele kohale sõitnud ka oma 200-300 inimest mitmelt poolt Venemaalt. Paljudele neist on Vilniuse üritus sisuliselt ainuke koht, kus saab kodumaiste asjade üle vabalt arutada, sest Venemaal valitseb jätkuvalt riiklik propaganda ning teisitimõtlejate represseerimine on aina tugevnenud.

VIII foorumi esimene arutlusring sellist nimetust kandiski – «Putini režiimi repressiivne praktika». Osavõtjad jõudsid järeldusele, et kodanikuvabaduste mahasurumine on praegusel Venemaal hakanud juba jõudma peaaegu Nõukogude totalitarismi tasemele. Muide, üks selle arutlusringi vedajaid oli ukrainlasest endine poliitvang Venemaal Oleg Sentsov.

Foorumi teised teemad olid sama huvitavad ja olulised, ehkki Venemaal neist peaaegu ei kõnelda. Näiteks Berliini müüri langemise 30. aastapäev ning Venemaa ja lääne praegused suhted. Kas Valgevenest võib saada «uus Krimm»? Eri regioonide elanikke huvitasid vähemalt sama palju oma piirkonna arengu ja omavalitsuse küsimused. On ju teada, et viimaste aastate kõige suuremad protestimeeleavaldused ei ole piirdunud üksnes pealinnade Moskva ja Peterburiga, vaid on toimunud ka mitmes oblastis ja vabariigis. Kusjuures Venemaa vabariikides liitub sellega väga valus teema: Kremli ränk surve vabariikide riigikeelele, mis on sisuliselt koolide õppekavast välja tõrjutud.

16.11.2019 19.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto