Sisukord
Arvamus
Tänane leht
16.11.2019
Eesti Jaaganti poliitikaradar. Viienda kategooria orkaan (18) Eesti on tõusnud keskpärase vananemise kantsiks (4) Majandus Rahapesu tume vari langes ka SEB pangale (2) Coop Pank ootab aktsionärideks tormajaid Välismaa Tulvade tõttu suleti Püha Markuse väljak (1) KOHALIK VAADE. Balkani tulevikule pandi veto (2) Arvamus Juhtkiri: ootame uurimise ära (2) Martin Laine: EKRE usaldab ajakirjandust (18) Oma mees ministeeriumis (7) Pani Alaveri vangi Kõik pankuriteks! Anti-Morales Kultuur PÖFF: hingeveristajatest seikluse, söögi ja sulinani Sport PM Helsingis. Öökullid tüürisid Soome 33. katsel tõotatud maale (2) Jaanus Kriiski kolumn: Eesti sport võtab väljakutse vastu! Surfilegend Robby Naish: unistada tuleb suurelt. Et oleks, mida püüda! Kliima Uuring: kliimamuutuste tervisemõjud annavad endast juba praegu märku (5) Puust ja punaseks: kuidas igaüks kliimamuutustele vastu astuda saab (2) Merendus Paadi ajas kummuli ports halba õnne AK USA teadlane: tehisintellekti geenide kallale laskmine paneb inimkonna raskete dilemmade ette (1) Ahto Lobjakas: Berliini müüri varjus (19) Brittide lõputu õudus ei kao veel kuskile (2) EKI keelekool: Hispaanias on hooti hoovihma hoogusid (3) Nädala plaadid. Mida teha pärast orgiat? John Lennoni kadunud nädalavahetus Mesikäpp. Maailm paanikas prints Harry pärast Arter Eesti suurim olümpialootus Epp Mäe: maadluses toimub kahtlaseid asju Trumpi ohtlik ekside armee Õuna kompott kaks tuhat seitseteist (1) Trad.Attack! – ei ühtki pisiasja Nova Scotia 7 avastust Tee kindlaks: kas oled tõesti roheline või lihtsalt jutupaunik? (4) PÖFF: hingeveristajatest seikluse, söögi ja sulinani Sõiduproov: Nissan Juke. Suurem kui eelkäija, aga välimus on sama julge 3D-printer koju. Mis temast kasu on? GALERII. Veri, võrk ja stilistika suurim saladus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Laine: EKRE usaldab ajakirjandust

2 min lugemist
Martin Laine. FOTO: Urmas Luik/Parnu Postimees

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja ajakirjanduse suhet võib nimetada nii parasiitluseks kui ka sümbioosiks.

Võtame näiteks mõne alatihti korduva EKRE jutupunkti ja vaatame, kust need pärinevad.

Rahapesu Eesti pankades? Ajakirjandus. Reformierakonna sigadused, näiteks kilekotiraha? Ajakirjandus. Autorollo afääri totrad detailid? Ajakirjandus. Toomas Hendrik Ilves ja «ärmatamine»? Ajakirjandus. Rainer Vakra plagiaat ehk «hobusevargus»? Ajakirjandus.

Õigemini igasugune puudujääk, konflikt ja kriitikat vääriv tegu kogub jõudu ajalehtede veergudel. Valijate võitmiseks on igati hea mõte võtta needsamad vajakajäämised ette ning lubada neid korrastada. Elementaarne, loogiline, ei midagi taunimisväärset.

Kuid mulle näib, et tegelikult ei oleks EKRE-l midagi oma valijatele rääkida, kui poleks ajakirjandust. Poleks võimalik siunata prokuratuuri või politseid. Luua seoseid süvariigist. Poleks võimalik näidata Reformierakonda või sotse (ja enne selle valitsuse loomist ka kõiki teisi) käpardlike koletistena. Poleks võimalik ka ajakirjandust siunata, kui poleks ajakirjandust.

Veel enam. Ajakirjandus on oluline põhjus, miks EKRE on kasvanud, kogunud jõudu ja jõudnud võimule. Seda on kinnitanud näiteks erakonna meediastrateegi Urmas Espenbergi kommunikatsiooniplaan, mille järgi oli opositsioonis peavoolumeediaga manipuleerimine ja sinna jõudmine üks läbimõelduim tegevus üldse.

Küll mõjub silmakirjalikult, et ajalehtedes avaldatul baseeruv jõuline ja järjepidev kriitika leiab kiiresti lõpu, kui see hakkab puudutama ennast. Avaldunud on see eriti viimasel ajal, kui erakond on jõudnud võimupositsioonile ning nähtub, et ajakirjanduse tavapärane roll neljanda võimu teostamisel pole enam justkui sobilik.

Sa kas usaldad ajakirjandust või mitte. Ja tundub, et EKRE usaldab ajakirjandust väga.

18

Nii mõjub laveerimine ajakirjanduse sõimamise ja selle najale oma jutupunktide seadmise vahel pisut skisofreeniliselt.

Hiljuti varastas EKRE Pärnumaa osakonna Facebooki leht Postimehe maksumüüri tagant minu artikli Mary Krossist ja tema sigadustest. Lihtne copy-paste. Oli see üldse ­EKREga seotud lehtedel populaarne kirjutis, nagu kogu Krossi piinlik saaga üleüldiselt.

Kui uskuda EKRE jutupunkte, kleepis erakond oma sotsiaalmeediaseinad täis puhast sõnnikut. Aga kui kõlbab oma valijatele lugemiseks anda, järelikult siis nii ei arvata.

Õige annus skepsist on alati tervislik, kuid absoluudis kaht korraga ei saa. Sa kas usaldad ajakirjandust või mitte. Ja tundub, et EKRE usaldab ajakirjandust väga. Aitäh selle usalduse eest!

Seotud lood
15.11.2019 18.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto