Sisukord
Arvamus
Postimees
19.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon Marek Sammul: suletus toodab konnatiike Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Laine: EKRE usaldab ajakirjandust

2 min lugemist
Martin Laine. FOTO: Urmas Luik/Parnu Postimees

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja ajakirjanduse suhet võib nimetada nii parasiitluseks kui ka sümbioosiks.

Võtame näiteks mõne alatihti korduva EKRE jutupunkti ja vaatame, kust need pärinevad.

Rahapesu Eesti pankades? Ajakirjandus. Reformierakonna sigadused, näiteks kilekotiraha? Ajakirjandus. Autorollo afääri totrad detailid? Ajakirjandus. Toomas Hendrik Ilves ja «ärmatamine»? Ajakirjandus. Rainer Vakra plagiaat ehk «hobusevargus»? Ajakirjandus.

Õigemini igasugune puudujääk, konflikt ja kriitikat vääriv tegu kogub jõudu ajalehtede veergudel. Valijate võitmiseks on igati hea mõte võtta needsamad vajakajäämised ette ning lubada neid korrastada. Elementaarne, loogiline, ei midagi taunimisväärset.

Kuid mulle näib, et tegelikult ei oleks EKRE-l midagi oma valijatele rääkida, kui poleks ajakirjandust. Poleks võimalik siunata prokuratuuri või politseid. Luua seoseid süvariigist. Poleks võimalik näidata Reformierakonda või sotse (ja enne selle valitsuse loomist ka kõiki teisi) käpardlike koletistena. Poleks võimalik ka ajakirjandust siunata, kui poleks ajakirjandust.

Veel enam. Ajakirjandus on oluline põhjus, miks EKRE on kasvanud, kogunud jõudu ja jõudnud võimule. Seda on kinnitanud näiteks erakonna meediastrateegi Urmas Espenbergi kommunikatsiooniplaan, mille järgi oli opositsioonis peavoolumeediaga manipuleerimine ja sinna jõudmine üks läbimõelduim tegevus üldse.

Küll mõjub silmakirjalikult, et ajalehtedes avaldatul baseeruv jõuline ja järjepidev kriitika leiab kiiresti lõpu, kui see hakkab puudutama ennast. Avaldunud on see eriti viimasel ajal, kui erakond on jõudnud võimupositsioonile ning nähtub, et ajakirjanduse tavapärane roll neljanda võimu teostamisel pole enam justkui sobilik.

Sa kas usaldad ajakirjandust või mitte. Ja tundub, et EKRE usaldab ajakirjandust väga.

Nii mõjub laveerimine ajakirjanduse sõimamise ja selle najale oma jutupunktide seadmise vahel pisut skisofreeniliselt.

Hiljuti varastas EKRE Pärnumaa osakonna Facebooki leht Postimehe maksumüüri tagant minu artikli Mary Krossist ja tema sigadustest. Lihtne copy-paste. Oli see üldse ­EKREga seotud lehtedel populaarne kirjutis, nagu kogu Krossi piinlik saaga üleüldiselt.

Kui uskuda EKRE jutupunkte, kleepis erakond oma sotsiaalmeediaseinad täis puhast sõnnikut. Aga kui kõlbab oma valijatele lugemiseks anda, järelikult siis nii ei arvata.

Õige annus skepsist on alati tervislik, kuid absoluudis kaht korraga ei saa. Sa kas usaldad ajakirjandust või mitte. Ja tundub, et EKRE usaldab ajakirjandust väga. Aitäh selle usalduse eest!

Seotud lood
18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto