Sisukord
Eesti
Tänane leht
16.11.2019
Eesti Jaaganti poliitikaradar. Viienda kategooria orkaan (18) Eesti on tõusnud keskpärase vananemise kantsiks (4) Majandus Rahapesu tume vari langes ka SEB pangale (2) Coop Pank ootab aktsionärideks tormajaid Välismaa Tulvade tõttu suleti Püha Markuse väljak (1) KOHALIK VAADE. Balkani tulevikule pandi veto (2) Arvamus Juhtkiri: ootame uurimise ära (2) Martin Laine: EKRE usaldab ajakirjandust (18) Oma mees ministeeriumis (7) Pani Alaveri vangi Kõik pankuriteks! Anti-Morales Kultuur PÖFF: hingeveristajatest seikluse, söögi ja sulinani Sport PM Helsingis. Öökullid tüürisid Soome 33. katsel tõotatud maale (2) Jaanus Kriiski kolumn: Eesti sport võtab väljakutse vastu! Surfilegend Robby Naish: unistada tuleb suurelt. Et oleks, mida püüda! Kliima Uuring: kliimamuutuste tervisemõjud annavad endast juba praegu märku (5) Puust ja punaseks: kuidas igaüks kliimamuutustele vastu astuda saab (2) Merendus Paadi ajas kummuli ports halba õnne AK USA teadlane: tehisintellekti geenide kallale laskmine paneb inimkonna raskete dilemmade ette (1) Ahto Lobjakas: Berliini müüri varjus (19) Brittide lõputu õudus ei kao veel kuskile (2) EKI keelekool: Hispaanias on hooti hoovihma hoogusid (3) Nädala plaadid. Mida teha pärast orgiat? John Lennoni kadunud nädalavahetus Mesikäpp. Maailm paanikas prints Harry pärast Arter Eesti suurim olümpialootus Epp Mäe: maadluses toimub kahtlaseid asju Trumpi ohtlik ekside armee Õuna kompott kaks tuhat seitseteist (1) Trad.Attack! – ei ühtki pisiasja Nova Scotia 7 avastust Tee kindlaks: kas oled tõesti roheline või lihtsalt jutupaunik? (4) PÖFF: hingeveristajatest seikluse, söögi ja sulinani Sõiduproov: Nissan Juke. Suurem kui eelkäija, aga välimus on sama julge 3D-printer koju. Mis temast kasu on? GALERII. Veri, võrk ja stilistika suurim saladus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti on tõusnud keskpärase vananemise kantsiks

6 min lugemist
  • Aktiivse vananemise võimalikkuse edetabelis ronib Eesti jõudsalt ülespoole.
  • Vananemissõbralikus linnas tuleb vaadata kaugemale keskmise inimese vajadustest.
  • Tallinna eakate peamised mured on seotud tänavate füüsilise ohtlikkusega.
Eve muretseb, et liiklussaarekesed on sageli liiga väikesed. Tema rulaatoriga ja lapsevanker kõrvuti rohelist tuld ootama naljalt ei mahu. FOTO: Erik Prozes FOTO: Erik Prozes

Üha kasvav eakate osakaal ühiskonnas sunnib linnaelu korraldamisel mõtlema kaugemale keskmise keskealise vajadustest ning võitlema selle nimel, et vanur ei jääks tuppa lõksu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Kas teate, mis on rulaator? See on minu liikumisvahend. Kui lund ei ole, siis liigub hästi. Kui aga sopp on maas, siis on keerulisem. Enne, kui Kristiine poe juurest tagasi tulin, siis olin üleni märg. Talvel on sellega ikka raskem.»

Nii rääkis jaanuaris teiste eakate hulgas üks Kristiine ja Haabersti päevakeskuses paarikümnest küsitletust sellest, mis neid koju aheldab ja millega linnaisad piisavalt ei arvesta.

Kui varem on asulaid kujundatud pigem tööealiste vajadusi silmas pidades, siis nüüdseks on saanud selgeks, et vaid noori ja keskealisi silmas pidav planeerimine pole jätkusuutlik.

Sarnaselt teistele vananevatele ühiskondadele on Eestis vaja üha enam mõelda elukeskkonna vananemissõbralikkusele. See tähendab, et tuleb vaadata nn keskmise inimese vajadustest kaugemale, nagu sõnastas Kirsi Kajamäe oma uurimuses sellest, kuidas Tallinna linnakeskkond aktiivset vananemist toetab.

15.11.2019 18.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto