Sisukord
Arvamus
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (16) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (2) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (1) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (5) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (1) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (1) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (9) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (1) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (1) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Tiit Terik: vabadus küsida piiratud makse

3 min lugemist
Tiit Terik. FOTO: Mihkel Maripuu

Et vähendada kohalike omavalitsuste sõltuvust riigist, võiks neil olla rohkem vabadust kohalike maksude kehtestamisel, kirjutab Tallinna linnavolikogu esimees ja Eesti Linnade ja Valdade Liidu juhatuse esimees Tiit Terik (KE).

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Kõikide omavalitsuste volikogudes on praegu eelarvete menetlemise aeg. Väga teravalt jääb silma, et kohalike maksude osakaal on marginaalselt väike. Kui rääkida maksudest, siis nendesse suhtumine sõltub positsioonist: ühel pool on need, kes peavad makse maksma, ja teisel pool need, kes makse kehtestavad, et neist saadavat tulu avalikes huvides kasutada. Oluline küsimus on ka see, kes saab kohalike maksude üle otsustada. Omavalitsused on justkui vabad, aga vabadusel on väga kitsad piirid. Miks see nii peab olema?

Eesti kohalikud omavalitsused on oma maksukehtestamise võimaluste poolest meie regioonis erandlikud. Võrreldes mitme lähiriigiga on meil kohalike maksude osakaal suhteliselt väike. Tallinnas näiteks 1,6 protsenti. Samas võiksid turismimaks, kinnisvaramaks või kohalik tulumaks kindlasti olla laiemat arutelu väärivad ideed.

Debatt suurema finantsilise otsustusõiguse ning maksude kehtestamise võimaluse üle on igati asjakohane. Suurem finants- ja eelarveautonoomia tagaks suurema kohaliku otsustuspädevuse ning vähendaks sõltuvust keskvalitsuse kaudu laekuvast rahast.

Eestis on väga vähe maksuliike, mida kohalik omavalitsus kehtestada saab. Praegu on neid kuus. Mõni aasta tagasi oli nimekiri pisut pikem, kuid poliitilise kiusu tõttu seda vähendati. Olen loomulikult nõus, et iga uue maksu kehtestamisel tuleb teha nii selle võimaliku mõju kui ka haldusega seotud kulude analüüs.

Tallinnas tuleb suurim kohalike maksude tulu parkimiselt ning reklaamilt. Kohalike maksude seadus lubab küll kehtestada ka näiteks mootorsõiduki-, loomapidamis- ja lõbustusmaksu, ent millegipärast suurt vaimustust need siiani tekitanud pole. Tõenäoliselt oleks nende kogumise korraldamine sedavõrd kallis, et see ei tasu end oma väikese mahu tõttu ära.

Ka õiguskantsler Ülle Madise on öelnud, et kaaluda tuleks põhiseaduse muutmist, et tugevneks kohaliku kogukonna õigus kujundada oma avalikku ruumi ja otsustada kogukonna asju. Praegused seadused lubavad kohalikel omavalitsustel kehtestada üksnes neid makse, mille seadusandja on maksuseaduses sätestanud. Seega, praegune otsustusvabadus võimaldab otsustada, kas riigi loodud maks kohalikus omavalitsuses kehtestada või mitte. See on aga ikka väga piiratud vabadus.

Eesti paistab Euroopa kontekstis silma valitsuse paika pandud eelarve liigse tsentraliseeritusega. Kui vaadata kohalike omavalitsuste maksutulude osakaalu kogutulust, siis 2015. aastal oli see Eestil 3,5 protsenti, aga näiteks Soomes, Rootsis ja Lätis oli vastav näitaja üle 40 protsendi ning Islandil isegi üle 70 protsendi.

27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto