Sisukord
Arvamus
Postimees
18.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku (3) Saeveskit ähvardab materjalipuudus (1) Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (9) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (13) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (5) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust (4) Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu (3) Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid (5) Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus (1) Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Vaaderpassiga mees ilusalt õudsete fotode keskel Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (5) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot (9) Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi (5) Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja (1) Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Mare Ainsaar: kes ostaks ilma mootorita rahvaloenduse?

3 min lugemist
Mare Ainsaar. FOTO: Mihkel Maripuu

Andmekogude infol põhineva rahvaloenduse varjukülgedest kirjutab Tartu Ülikooli sotsioloogia ja sotsiaalpoliitika vanemteadur Mare Ainsaar.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Eestis käib vaidlus selle üle, kas järgmine rahvaloendus peaks olema ainult administratiivsete andmete kokkuvõte või tuleks neid andmeid kombineerida infoga inimestelt.

Kast te ostaksite auto, mis näeb ilus välja ja on odavam, aga ei sõida? Vast mõni rumal või väga rikas ostaks.

Eestis on kokku lepitud, et aastal 2021 loetakse jälle inimesed riigis üle – toimub rahvaloendus. Seda teevad kõik riigid maailmas ja nii saadakse ka globaalne rahvaarv.

Rahvaloendust on peetud üheks kõige tähtsamaks sündmuseks riigi elus. Pole ka ime, sest inimestest sõltub ju majandus, riigi tulevik, konkurentsivõime ja isegi sidemed teiste riikidega. Seega on tänavune aasta viimane aeg selleks sündmuseks valmistuda.

Õigupoolest on Eestis tehtud ettevalmistusi uueks rahvaloenduseks sellest või isegi varasemast ajast saadik, kui lõppes eelmine loendus. Asuti nii-öelda autot remontima, et see õigeks ajaks töökorda saada.

Nagu innovatsioonilisele riigile kohane, hellitati lootust, et kunagi jooksevad kõik andmed kuskilt registritest kokku ja näitavad igal hetkel Eesti ühiskonnast õiget pilti. Selle teostumiseks on vaja, et kogu inimese elu oleks kuskil juba registreeritud. Kas see on ikka nii?

See küsimus on motiveerinud tegema huvitavaid uuringuid ning analüüse. Statistikaameti töökas meeskond on viimastel aastatel saanud palju huvitavat teada registrite vooruste, aga ka puuduste kohta. Seega, mis on tulemus? Tulemus on «peaaegu». «Peaaegu» tähendab, et mitte päris tõde, aga midagi tõesarnast, mida võiks nimetada ka pooltõeks.

Milles on suurimad probleemid? Minu arvates kõige suurem probleem on Eestile kõige olulisemas ja põhimõttelisemas küsimuses: kui palju meid ikkagi on ja kus me elame, kuhu liigume? See on tähtis nii igale omavalitsusele kui ka üldiselt rahvastikuprognooside ja tuleviku jaoks.

17.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto