Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.11.2019
Eesti Postimehe küsitlus: Hiina raha jagab arvamused kaheks (4) Koalitsioon haaras Helme liistule võtmisel ohjad (19) Laste leinalaagris on rõõm olulisel kohal Majandus Soome astus Rail Balticu rongilt maha (13) Pangad nuputavad uut pensionitoodet (3) Välismaa Kalmõkid ei taha Donetski separatisti meeriks Ungari volinikukandidaat sai rohelise tule Suhtekorraldajad peavad prints Andrew’ teleintervjuud hävinguks (1) Video: Postimehe ajakirjanikud jäid Hongkongis kummikuulirahe alla Prantsuse politseinikud võitlevad inimväärse elu eest (3) Arvamus Juhtkiri: Hiina hulktahukas (4) Martin Ehala: vatiga polsterdatud ühiskond (4) Joosep Värk: avalikku huvi ei saa jätta juristide otsustada (6) Tiit Terik: vabadus küsida piiratud makse (2) Mare Ainsaar: kes ostaks ilma mootorita rahvaloenduse? (1) Meie Eesti Meelis Mesi: 22 lõhkekeha tunnis Erkki Koort: 100 000 pommi, mis ei tapnud (5) Kultuur PÖFFi lühifilmid: tants ja aluspükste poeesia Kuidas natside üle nats nalja teha (2) Hinge kile karje külmal kaljul Sport PM Hollandis. Suure ja väikese kantsi põrkumine igal tasandil (2) Nikolai Novosjolov ei naase rivvi ka Berni MK-etapil Tervis Südameoperatsiooni vajava Dilara ema: ta on nagu liikuv pomm (7) Tartu Supilinlased nõudsid mülkaks muutunud tänava remonti juba enne suurt ehitustööd Eili Arula: kas nüüd peamegi absurdiuudistega harjuma? (5) Sulev Valner: kui lennukid siin ei käi, siis käigu rongid tihedamalt (4) Monica Ranna ähvardaja seadis Jaan Tootsi piirkonnajuhi kandidaadiks (3) Raamat tuleb esitlusele 19, 19, 19 ja 19 Kodukotuse liikmed hoiavad uues kohas sõbralikku joont Aasta parim naine juhib suuri metallitehaseid Tartus ja Narvas (1) Milleks meile «W» PÖFFi film: Kaks eksinut toovad silma pisarad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mare Ainsaar: kes ostaks ilma mootorita rahvaloenduse?

3 min lugemist
Mare Ainsaar. FOTO: Mihkel Maripuu

Andmekogude infol põhineva rahvaloenduse varjukülgedest kirjutab Tartu Ülikooli sotsioloogia ja sotsiaalpoliitika vanemteadur Mare Ainsaar.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eestis käib vaidlus selle üle, kas järgmine rahvaloendus peaks olema ainult administratiivsete andmete kokkuvõte või tuleks neid andmeid kombineerida infoga inimestelt.

Kast te ostaksite auto, mis näeb ilus välja ja on odavam, aga ei sõida? Vast mõni rumal või väga rikas ostaks.

Eestis on kokku lepitud, et aastal 2021 loetakse jälle inimesed riigis üle – toimub rahvaloendus. Seda teevad kõik riigid maailmas ja nii saadakse ka globaalne rahvaarv.

Rahvaloendust on peetud üheks kõige tähtsamaks sündmuseks riigi elus. Pole ka ime, sest inimestest sõltub ju majandus, riigi tulevik, konkurentsivõime ja isegi sidemed teiste riikidega. Seega on tänavune aasta viimane aeg selleks sündmuseks valmistuda.

Õigupoolest on Eestis tehtud ettevalmistusi uueks rahvaloenduseks sellest või isegi varasemast ajast saadik, kui lõppes eelmine loendus. Asuti nii-öelda autot remontima, et see õigeks ajaks töökorda saada.

Nagu innovatsioonilisele riigile kohane, hellitati lootust, et kunagi jooksevad kõik andmed kuskilt registritest kokku ja näitavad igal hetkel Eesti ühiskonnast õiget pilti. Selle teostumiseks on vaja, et kogu inimese elu oleks kuskil juba registreeritud. Kas see on ikka nii?

See küsimus on motiveerinud tegema huvitavaid uuringuid ning analüüse. Statistikaameti töökas meeskond on viimastel aastatel saanud palju huvitavat teada registrite vooruste, aga ka puuduste kohta. Seega, mis on tulemus? Tulemus on «peaaegu». «Peaaegu» tähendab, et mitte päris tõde, aga midagi tõesarnast, mida võiks nimetada ka pooltõeks.

Milles on suurimad probleemid? Minu arvates kõige suurem probleem on Eestile kõige olulisemas ja põhimõttelisemas küsimuses: kui palju meid ikkagi on ja kus me elame, kuhu liigume? See on tähtis nii igale omavalitsusele kui ka üldiselt rahvastikuprognooside ja tuleviku jaoks.

18.11.2019 20.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto