L, 10.12.2022

Video: Postimehe ajakirjanikud jäid Hongkongis kummikuulirahe alla

Pisargaasigranaat süütas Postimehe fotograafi seljakoti
Video: Postimehe ajakirjanikud jäid Hongkongis kummikuulirahe alla
Facebook Messenger LinkedIn Twitter

Kui Euroopa Liidus toimuvatel massirahutustel on ajakirjanikel politsei läheduses üsna turvaline, siis Hiina Rahvavabariigi erihaldusüksuses Hongkongis on lood teisiti. Me jääme pidevalt kummikuulide rahe alla ning levib hirm, et ka välisriikide ajakirjanikke hakatakse arreteerima. Meid peetakse vaenlasteks.

Sander Punamäe ja Erik Tikan Hongkongi meeleavaldusel. 
Sander Punamäe ja Erik Tikan Hongkongi meeleavaldusel. Foto: Erik Tikan

Pühapäeva hommikul protestijate peamise staabi, Hongkongi polütehnikumi juures alanud võitluse käigus kummastas kogu maailma pressi, et politseinikud n-ö rindealal ajakirjanike poole teadlikult ja otse korduvalt mürgikahuri suunasid. Kollastes vestides ja pressimärkidega ajakirjanikud varjusid, kuid sellest pääseda ja oma tööd teha on keeruline. 

Suurt videolugu, kuidas Postimehe ajakirjanikud ennast käed üleval Hongkongi märulipolitseile üles andsid, saab vaadata SIIT.

Selline vastasseis Hongkongi tänavatel on igapäevane: ühel pool politseinikud, teisel protesteerijad. 
Selline vastasseis Hongkongi tänavatel on igapäevane: ühel pool politseinikud, teisel protesteerijad. Foto: Erik Tikan

Ka siinsed pisargaasigranaadid on mitu korda tugevamad kui mujal, tehes toimuva jäädvustamise väga keeruliseks. Silmist tilkuvad pisarad ja kopsudesse tungiv mürk ei luba konfliktialal kaua viibida. Rahva sekka lennutatavad granaadid põlevad kaua ja ägedalt. Võimud on hoiatanud, et politseinikud võivad kasutada ka lahingumoona, kui neid rünnatakse.

Meeleavaldajad ehitavad pidevalt tänavatele politseinike takistamiseks barrikaade, mis Molotovi kokteilide tõttu põlema lähevad.
Meeleavaldajad ehitavad pidevalt tänavatele politseinike takistamiseks barrikaade, mis Molotovi kokteilide tõttu põlema lähevad. Foto: Erik Tikan

Pühapäeval pääses Postimehe operaator Erik Tikan napilt kurvast saatusest, kui tema kott ootamatult põlema läks. Rindejoonel sündmusi jäädvustades lendas üks pisargaasigranaat tema varustust täis koti peale ning põletas sellesse laavakuulina suure augu. Ehmatusega pääsenuna üritas ta kiiresti lahkuda, kuid jäi ootamatult suurte kummikuulide rahe alla.

Politseilt protesteerijate suunas lastud pisargaasigranaat maandus Postimehe operaatori kotil ja põletas laavakuuli kombel sinna suure augu. Kasutatav pisargaas on väga mürgine ja võib tekitada vähki. 
Politseilt protesteerijate suunas lastud pisargaasigranaat maandus Postimehe operaatori kotil ja põletas laavakuuli kombel sinna suure augu. Kasutatav pisargaas on väga mürgine ja võib tekitada vähki. Foto: Sunny Mok/ Eyepress

Ajakirjanikele on toeks protesteerijad ja vabatahtlikud meditsiinitöötajad. Nad pakuvad vajaduse korral kiiret abi keha mürkidest puhtaks pesemisel.

Politsei laseb meeleavaldajate pihta pidevalt väga mürgiseid aineid, mis kogu keha valutama panevad. Õnneks on abiks meditsiinitöötajad, kes keha sellest puhastada aitavad. 
Politsei laseb meeleavaldajate pihta pidevalt väga mürgiseid aineid, mis kogu keha valutama panevad. Õnneks on abiks meditsiinitöötajad, kes keha sellest puhastada aitavad. Foto: Erik Tikan

Võimud ei taha, et Hongkongis toimuvat jäädvustataks ja üks nende eesmärke on ajakirjanikest lahti saada, vältimaks demokraatlike õiguste eest võitlevate protesteerijate sõnumite ja lugude välismaale jõudmist. Postimees toob hongkonglaste võitluse sel nädalal lugejateni nii veebis kui ka paberlehes. 

Silma paistavad musta riietatud protesteerijad, kellel on käes vibud. Need pärinevad ülikooli spordikeskusest. 
Silma paistavad musta riietatud protesteerijad, kellel on käes vibud. Need pärinevad ülikooli spordikeskusest. Foto: Erik Tikan
Märksõnad
Tagasi üles