Sisukord
Arvamus
Tänane leht
20.11.2019
Eesti Väidetavalt vägivaldne õpetaja viis Haabneeme koolijuhi ametist (7) Keskerakonna maksudebatt sihib kohalikke valimisi Üks oligarh, 70 kontot, 860 miljonit dollarit – Swedbanki suure riskiga saladused (15) Majandus SEB kergitas kahtluste katet Kaup koos: Eestit ootab alampalga tõus Eesti suurettevõtja: me pole nagu Bill Gates, kes saab pool varandusest laiali jagada (1) Välismaa Moskva kohus jättis spioneerimises süüdistatava ameeriklase trellide taha Taliban vabastas kaks vangistatud välisprofessorit Valgevene parlamenti pääses Lukašenka arvatav kallim Streik ähvardab halvata Soome lennuliikluse ISISe toetajaid ootab Saksamaal vabadus (3) Arvamus Harry Tuul: lämmatame maksudebati? (10) Kliimateadlane: kas Võrus tuled kustutanud rajust saab Eesti kalleim torm? (3) Jürgen Ligi: kõikelubatavus Eesti valitsemisel (38) Kaire Kaljuste: enam ei saa töötajate nöökimist lubada (2) Juhtkiri: alampalk kui ettekääne (1) Meie Eesti Ene Selart, Heidi Maiberg: üksindussurm Jaapani näitel – kodokushi (2) Kultuur Mgła rännak läbi süngete ja uduste Poola metsade Suveöö džässisiivutused pimedas novembris «Le Mans ’66»: vajuta see kuramuse gaas lõpuni põhja! Sport Marko Kilp püüab kõigi katsumuste kiuste murdmaasuusatamist pildil hoida Laskesuusatamise kuulsusetu lõpp? Euroopa Komisjon tahab keelustada laskemoona (2) Tartu alistas Pärnu ning jõudis karikavõistluse poolfinaali Hispaania jalgpallikoondis vahetas peatreenerit Tartu Euroraha võib robotid Tartu tänavatele ja parkidesse valla lasta (15) Jan-Ander Kundla: keskkonna kujundamisel on noortel head ideed Heiki Lill: erakondade toiduahelad Tartu abilinnapea ähvardamises ei tuvastatud kuritegu Virtsahoidlast päästetud hundil pole põhjust edaspidi jahimehe kuuli karta «Ükssarviku» režissöör ei lase kellegi halbadel sõnadel oma unistusi rikkuda Mis seob Reiniku kooli ja Eiffeli torni? Kammermuusika jagab soojust rõskes novembris PÖFFi film: Agorafoobil tuleb hakata avatud maailmaga silmitsi seisma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Harry Tuul: lämmatame maksudebati?

2 min lugemist
Majandustoimetuse juhataja Harry Tuul.  FOTO: Sander Ilvest

Maksupööre on miski, mis on Eestis teemana õhus vähemalt kümmekond aastat, kuid raskusi on isegi debati pidamisega. Kõige selgemalt on oma ideed välja käinud Siim Kallas ja Indrek Neivelt.

Esimene on peamiselt rääkinud sotsiaalmaksu kaotamisest ja varamaksude kehtestamisest. «Ma koondaksin oma ettepaneku ühte punkti – sotsiaalmaksu kaotamisele. Rinne murtakse läbi ikka ühest kohast,» kirjutas Kallas ajakirja Edasi artiklis, mis oli pühendatud Isemajandava Eesti ettepaneku 30. aastapäevale. Lisaks on Kallas käinud välja ettepaneku varamaksudest. See on loogiline, sest Reformierakonna kunagine juuridee oligi maksustada tarbimist ja omamist, mitte raha teenimist.

Kui aga oravapartei esimees Kaja Kallas mullu septembris enne valimisi ERRile antud intervjuus poetas, et sotsiaalmaksu võiks kaotada, sai ta turmtuld nii konkurentidelt kui ka omadelt. Debatialge lämmatati eos ning nii me ei teagi, millega Kallas vähenevaid tulusid kompenseeriks või kuhu võiks maksusüsteem areneda. See on oluline, sest aina enam tööstuslikult tootmiselt teenusmajandusele pöörava Eesti ettevõtjatele on tööjõumaksud suureks kariks, kuna pidurdavad kiiret arengut.

Ilmselt ainsa tervikliku maksupaketi käis viis aastat tagasi välja Neivelt, kui esitas oma blogis viis ettepanekut, millest üks oli sotsiaalmaksu hüppeline alandamine, kusjuures puuduolev raha tuleks pahede maksustamisest (aktsiisist) ja ettevõtete tulumaksust.

Kokkuvõttes maksukoormus tema hinnangul ei suureneks, kuid väiksema sissetulekuga inimeste maksukoormus väheneks oluliselt. Ettevõtete maksukoormus jagataks ümber, nii et inimestega seotud maksude asemel maksustatakse rohkem kasumit. Eile riigikogus jätkas Neivelt sarnast joont.

Debati naeruvääristajad eksivad või on küünikud, kui ütlevad, et selle ainus eesmärk saab olla tõsta makse ja rohkem ümber jagada. Arutada võib ja tuleb ka maksulangetuste üle, kui need ettevõtteid või kodanikke aitavad. Nagu sellegi üle, mida ettevõtted ühiskonnale tagasi annavad, kui nad selle ressursse kasutavad. Või selle üle, mis teenuseid me maksude eest üleüldse soovime.

Arutada võib ja tuleb ka maksulangetuste üle, kui need ettevõtteid või kodanikke aitavad.

10

Maksupöördelaadsele nihkele jõuti kõige lähemale 2015. ja 2016. aastal. Taavi Rõivase teine valitsus püüdis teosammul langetada sotsiaalmaksu, suurendades samal ajal käibemaksu (nt majutusasutustele) ja aktsiise, kuid valitsus lagunes. Jüri Ratase esimene valitsus plaanis suunata maksukoormuse tulumaksult tarbimismaksudele (nt auto- ja suhkrumaks, alkoaktsiis), kuid andis valju kriitika saatel üsna kiiresti alla.

Asi pole Ratases ega Kallases, mistõttu ongi võib-olla parem, kui debati võtaksid enda kanda mittepoliitikud. Poliitikud kipuvad seda üksteise võidu lämmatama.

Seotud lood
19.11.2019 21.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto