Venemaa ülirikkur, endine minister Mihhail Abõzov liigutas Swedbanki Eesti haru kaudu ja eestlasest kliendihalduri abiga offshore-firmade rägastikus sadu miljoneid dollareid. Nüüd istub ta kuritegeliku ühenduse loomises kahtlustatavana Moskvas vangis.
Aastaid oli Swedbank Eesti suurklient Venemaa oligarh ja endine minister Mihhail Abõzov. Lühikese aja jooksul tõi Abõzov Swedbanki endaga seotud 70 offshore-kontod, kuhu kokku liikus raha 860 miljoni USA dollari väärtuses. Kontodelt välja läks 770 miljonit dollarit ja ülekandeid tehti kokku enam kui 3300. Venemaa valitsuse ministrina oli Abõzovil aga tegelikult keelatud äritegevuses osaleda ning üks Swedbanki siseraport ütleb, et pank varjas osa välismaiste suure riskiga (HRNR) ettevõtete tegelikke omanikke Vene võimude ja maksuameti eest.
Swedbanki klientide hulgas on ka need ettevõtted, mis on praeguseks Venemaal vahistatud ning suuremahulise pettuse, rahapesu ja organiseeritud kuritegeliku ühenduse loomise eest kahtlustatava Abõzovi kriminaalasja keskmes, näitab Postimehe, Rootsi rahvusringhäälingu SVT, Novaja Gazeta ja OCCRP ühine uurimine.
Abõzovi ettevõtete kliendihaldur Swedbankis oli eestlane Aleksei Averson. Panga tellitud raport näeb tema tegevuses võimalike seaduserikkumise märke ja soovitas leidudest kohe ametivõimudele teada anda. Raporti järgi leiti Aversoni juurest PIN-kalkulaator, mida kasutati Abõzovi ühe ettevõtte ülekannete tegemiseks.
«Mitu [Swedbank Eesti] töötajat, nende hulgas kliendihaldurid, suure riskiga klientide vastuvõtukomitee ja juhatuse liikmed, otsustasid panga kliendiks võtta HRNR-kliente hoolimata sellest, et nad ei vastanud põhimõtte «tunne oma klienti» elementaarsetele nõuetele. Osa HRNR kliente kaitsti Venemaa võimude, sealhulgas maksuameti eest,» kirjutas norralasest rahapesuekspert Erling Grimstad raportis, mille Swedbanki peakontor ta käest tellis.
Märgid näitavad, et Abõzovil võis olla pangas inimene, kes töötas tema kasuks.
Grimstad lisas, et «nimetatud töötajad nõustusid varjama [ettevõtete] lõplikke kasusaajaid neid pangas registreerides, mis tekitas sanktsioneeritud isikute mittetuvastamise riski». Kõnealune raport on Rootsis sealse prokuratuuri ja panga vahel palju kirgi kütnud. Kui prokuratuur kevadel seda nõudis, ei soovinud pank dokumenti üle anda. Seejärel ei lubanud pank uurijatel raporti autorit advokaat Grimstadi küsitleda, viidates advokaadi ja kliendi suhtele. Pank nõustus Grimstadi küsitlemisega alles septembris.

Märgid näitavad, et Abõzovil võis olla pangas inimene, kes töötas tema kasuks. «Ühe kliendihalduri valdusest leiti Mihhail Abõzovi ühe ettevõtte PIN-kalkulaator. Sama PIN-kalkulaatorit kasutati Abõzõvile kuuluva või tema poolt kontrollitud ettevõtte arvelt raha kandmiseks,» seisab Grimstadi raportis.
Poliitikaga seotud isikuteks – finantsmaailma kõnepruugis PEP (politically exposed person) – nimetatakse poliitikuid ja nende perekonnaliikmeid. Pangad peavad PEPidega seotud klientidel ja ülekannetel silma eriti teravalt peal hoidma, et tuvastada võimalikud korruptiivsed tehingud. Swedbank seda Grimstadi raporti järgi ei teinud. «Swedbank Eesti pakkus ja vahendas teenuseid suure riskiga mitteresidentidest klientidele, mille hulgas olid kahtlased ülekanded ja tegevused.»
Haldurist sai direktor
Mihhail Abõzovi ettevõtte PIN-kalkulaatorit omanud Swedbanki töötaja oli eestlane Aleksei Averson. Lisaks Abõzovi kontodele oli aastaid Swedbankis töötanud Averson veel mitme tähelepanuväärse mitteresidendist kliendi ja nende ettevõtete kliendihaldur.
Averson lahkus pangast 2017. aasta alguses, kui kõik Abõzovi kontod olid suletud. Vaid kaks kuud hiljem, 2017. aasta aprillis sai Aversonist Küprose ettevõtte Anduril Enterprises Ltd direktor. Grimstadi raport nagu ka Küprose äriregistrist pärit dokumendid seovad Andurili just Abõzoviga.