Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
21.11.2019
Eesti Mart Helme pani ülejäänud riigijuhid enda järelt koristama (62) Netiähvardajad võtavad malli poliitikutelt (48) Majandus Maailma suurim naftatootja läheb lõpuks börsile (1) Sagimine autoäris jätkub: Veho Eesti müüdi maha Eesti jõukad on ka suured laenajad Välismaa NATO otsustas tähelepanu taevasse suunata (1) Fotod: Iraani kütuseprotestid on nõudnud üle saja inimelu Ukraina hakkab Venemaalt kahjutasu nõudma (4) Arvamus Juhtkiri: plaan A (4) Herman Kelomees: faktikontroll heidutab valetajaid? (3) Andres Herkel: süvariigi alternatiiv (6) Mihkel Mutt: seitse ja pool meetrit kõigile (5) Andi Hektor: metsikud metseenid ja akadeemiline patriotism (3) Erik Aru: kas tuleb ka Luminori kord? Kultuur Eesti teater ja tema koristaja Tallinn ja Tartu on omavahel väga tihedalt seotud Ühe lapse poliitika võluv kriitika Sport Jelle Goes: panustage noortesse ja treeneritesse (1) Maa Elu Lõpe Agro taastas tootmise seakatku laastatud Kihlepa farmis Mahesigade asemele tulid Järvamaa farmi mahelehmad Konkurents ei lase poes sealiha hinnal veel tõusta (1) Nädala mõte: põllumees põline rikas Ettepanek võtta põllumeestele lisaraha riigireservist hääletati maha Kitsekasvatajad riigi toetusele ei looda (1) Hoone läbimõeldud soojustamine vähendab küttekulu Ilmajutt: õhumasside kaasatoodav ilm on eripalgeline Päikesevitamiin tagab terved luud Noored viljapuud vajavad talverüüd Mulgimaa väikeettevõtja tegi tervisliku näksimise lihtsamaks Tartu Tudengid nõuavad alamakstud õppejõududele palka juurde KIRI: ettevaatust, autojuhid, suvi on läbi! Indrek Mustimets: Kuidas kalmistut taaskasutada? Komandeeringuaruanne (1) Raadi kolme asfalditehase hais levib kilomeetrite taha (1) Esimene pood toimetab Tartus toidukraami koduukse taha, teistel läheb veel aega Rahvatantsijate koorekiht täidab nädalavahetusel muuseumi PÖFFi film: Hiina võim kontrollib laste saamist KIRI: häda bussiliiklusega (7) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Konkurents ei lase poes sealiha hinnal veel tõusta

3 min lugemist
Suur sealihapuudus maailmaturul annab kasvatajale küll märku, et lähiajal oleks mõistlik karja suurendada, kuid teisalt tuleb arvestada, et selleks ajaks, kui kari suurendatud, võid olla juba hilja, sest teised on kiiremad olnud. FOTO: Ain Liiva FOTO: Ain Liiva

Lihasõbrad on poes käies märganud, et viimastel kuudel on kadunud ülisoodsad importliha pakkumised. Põhjuseks Hiinas möllav seakatk, mis on seal tänavu vähendanud sealihatoodangut samas suurusjärgus, kui Euroopa Liidu riigid kokku toodavad. Seega, kel võimalus, müüb liha Hiinasse.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Paraku Eesti sealihatootjad selle ree peale ei pääse. Nimelt välistavad Aasia riikide reeglid sealiha sissetoomise riikidest, kus on tuvastatud Aafrika seakatk.

Eestis tuvastati seakatk kodusigadel viimati 2017. aastal, kuid meie sealiha ei ole Aasias oodatud ka järgmised 5–10 aastat, tõdes Atria juhatuse liige Meelis Laande.

Samas on mitmest teisest Euroopa riigist eksport Hiinasse tõusnud 50 protsenti ja see pigem kasvab kui väheneb. „Kel vähegi võimalik, müüb Hiinasse ja suurtes kogustes,” rääkis HKScan Estonia juhatuse esimees Anne Mere.

Katku tõttu on Hiinas sigade arv vähenenud vähemalt 35 protsenti ehk üle 10 miljoni looma. Lisaks teeb katk hävitustööd maailma suuruselt kuuendas seakasvatusriigis Vietnamis, kus on hukatud üle viie miljoni sea.

Kõik see mõjutab maailma lihaturgu. „Et katta Hiinal 2020. aastal puudu jäävat sealihakogust, läheb piltlikult vaja kogu USA, Mehhiko ja Brasiilia aastatoodangut,” tõi välja Laande.

20.11.2019 22.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto