Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
21.11.2019
Eesti Mart Helme pani ülejäänud riigijuhid enda järelt koristama (62) Netiähvardajad võtavad malli poliitikutelt (48) Majandus Maailma suurim naftatootja läheb lõpuks börsile (1) Sagimine autoäris jätkub: Veho Eesti müüdi maha Eesti jõukad on ka suured laenajad Välismaa NATO otsustas tähelepanu taevasse suunata (1) Fotod: Iraani kütuseprotestid on nõudnud üle saja inimelu Ukraina hakkab Venemaalt kahjutasu nõudma (4) Arvamus Juhtkiri: plaan A (4) Herman Kelomees: faktikontroll heidutab valetajaid? (3) Andres Herkel: süvariigi alternatiiv (6) Mihkel Mutt: seitse ja pool meetrit kõigile (5) Andi Hektor: metsikud metseenid ja akadeemiline patriotism (3) Erik Aru: kas tuleb ka Luminori kord? Meie Eesti Kristi Paron: ravi mõistev laps paraneb paremini Kadri Tammepuu: doktor Herilase eest kappi peitu (1) Kultuur Eesti teater ja tema koristaja Tallinn ja Tartu on omavahel väga tihedalt seotud Ühe lapse poliitika võluv kriitika Sport Jelle Goes: panustage noortesse ja treeneritesse (1) Maa Elu Lõpe Agro taastas tootmise seakatku laastatud Kihlepa farmis Mahesigade asemele tulid Järvamaa farmi mahelehmad Konkurents ei lase poes sealiha hinnal veel tõusta (1) Nädala mõte: põllumees põline rikas Ettepanek võtta põllumeestele lisaraha riigireservist hääletati maha Kitsekasvatajad riigi toetusele ei looda (1) Hoone läbimõeldud soojustamine vähendab küttekulu Ilmajutt: õhumasside kaasatoodav ilm on eripalgeline Päikesevitamiin tagab terved luud Noored viljapuud vajavad talverüüd Mulgimaa väikeettevõtja tegi tervisliku näksimise lihtsamaks Tartu Tudengid nõuavad alamakstud õppejõududele palka juurde KIRI: ettevaatust, autojuhid, suvi on läbi! Indrek Mustimets: Kuidas kalmistut taaskasutada? Komandeeringuaruanne (1) Raadi kolme asfalditehase hais levib kilomeetrite taha (1) Esimene pood toimetab Tartus toidukraami koduukse taha, teistel läheb veel aega Rahvatantsijate koorekiht täidab nädalavahetusel muuseumi PÖFFi film: Hiina võim kontrollib laste saamist KIRI: häda bussiliiklusega (7) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mahesigade asemele tulid Järvamaa farmi mahelehmad

1 min lugemist
Neli aastat tagasi augustis jõudis Aafrika seakatk Järvamaal Valasti külas osaühingule Mahetooted kuuluvasse maheseafarmi. FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES

Neli aastat tagasi augustis jõudis Aafrika seakatk Järvamaal Valasti külas osaühingule Mahetooted kuuluvasse maheseafarmi. See tähendas surmaotsust ligi poolele tuhandele loomale.

Seafarmi omanik Marko Alev meenutas, et tollal ei teadnud õieti keegi, mis saab. Nad täitsid soovituslikud ohutusnõuded, kuid tagantjärele mõeldes oleks neid veelgi paremini täita saanud. „Võib-olla ei võtnud me algul asja nii tõsiselt, kui oleks pidanud,” sõnas ta. 2015. aastal, kui katk farmi oli tabanud, olid veterinaarameti hinnangul kõik ohutusnõuded täidetud.

Just enne seakatku oli Alev saanud valmis tapamaja, kuid see seisab tänini kasutuseta ja ootab oma aega. Vahepeal oli mõte uuesti seakasvatusega alustada, kuid kuna seakatk oli metsades endiselt liikvel, ei tahetud riskida. „Ei tahtnud elada nii, et kogu aeg pesed ja desinfitseerid ja hiir ei tohi ka farmist läbi joosta. Mis mahe see siga üldse on, kui ta õues käia ei saa,” rääkis Alev. Ka oleks tulnud palju uusi investeeringuid teha, ehitada söödale ja põhule vahelaod, desinfitseerimisvannid ja muu.

Aga see ei tähenda, et farm tühjana seisaks. Vahepeal tegeldi tavapärase põlluharimisega, kuid see polnud Alevi sõnul lahendus. Tänavu kevadel osteti aastavanused mullikad, kes on nüüd tiined ja hakkavad varsti piima tootma. 50pealine lüpsikari on samuti mahe ja käivad läbirääkimised, kuhu mahetoodangut müüma hakata.

Seotud lood
20.11.2019 22.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto