Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
21.11.2019
Eesti Mart Helme pani ülejäänud riigijuhid enda järelt koristama (62) Netiähvardajad võtavad malli poliitikutelt (48) Majandus Maailma suurim naftatootja läheb lõpuks börsile (1) Sagimine autoäris jätkub: Veho Eesti müüdi maha Eesti jõukad on ka suured laenajad Välismaa NATO otsustas tähelepanu taevasse suunata (1) Fotod: Iraani kütuseprotestid on nõudnud üle saja inimelu Ukraina hakkab Venemaalt kahjutasu nõudma (4) Arvamus Juhtkiri: plaan A (4) Herman Kelomees: faktikontroll heidutab valetajaid? (3) Andres Herkel: süvariigi alternatiiv (6) Mihkel Mutt: seitse ja pool meetrit kõigile (5) Andi Hektor: metsikud metseenid ja akadeemiline patriotism (3) Erik Aru: kas tuleb ka Luminori kord? Meie Eesti Kristi Paron: ravi mõistev laps paraneb paremini Kadri Tammepuu: doktor Herilase eest kappi peitu (1) Kultuur Eesti teater ja tema koristaja Tallinn ja Tartu on omavahel väga tihedalt seotud Ühe lapse poliitika võluv kriitika Sport Jelle Goes: panustage noortesse ja treeneritesse (1) Maa Elu Lõpe Agro taastas tootmise seakatku laastatud Kihlepa farmis Mahesigade asemele tulid Järvamaa farmi mahelehmad Konkurents ei lase poes sealiha hinnal veel tõusta (1) Nädala mõte: põllumees põline rikas Ettepanek võtta põllumeestele lisaraha riigireservist hääletati maha Kitsekasvatajad riigi toetusele ei looda (1) Hoone läbimõeldud soojustamine vähendab küttekulu Ilmajutt: õhumasside kaasatoodav ilm on eripalgeline Päikesevitamiin tagab terved luud Noored viljapuud vajavad talverüüd Mulgimaa väikeettevõtja tegi tervisliku näksimise lihtsamaks Tartu Tudengid nõuavad alamakstud õppejõududele palka juurde KIRI: ettevaatust, autojuhid, suvi on läbi! Indrek Mustimets: Kuidas kalmistut taaskasutada? Komandeeringuaruanne (1) Raadi kolme asfalditehase hais levib kilomeetrite taha (1) Esimene pood toimetab Tartus toidukraami koduukse taha, teistel läheb veel aega Rahvatantsijate koorekiht täidab nädalavahetusel muuseumi PÖFFi film: Hiina võim kontrollib laste saamist KIRI: häda bussiliiklusega (7) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kitsekasvatajad riigi toetusele ei looda

4 min lugemist
Anne Grünbergil on 150pealine kitsekari ja soov aretada karja pigem tootlikumaks. FOTO: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees

Kui riik teeb toetuste andmisel loomakasvatajatel vahet, on kitsekasvatajate meelest mõistlikum vähem sõltuda teistest ja suurtootjaks kasvamise asemel toota ise midagi nii eksklusiivset, mille müügist saab hästi ära elada.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Anne-Mai Sutt alustas kitsekasvatusega Järva- ja Viljandimaa piiril Sageveres 2015. aastal, mil Tallinnas sündinud ja kasvanud naine otsustas, et nüüd talle linnaelust aitab, ostis maale maja ja hakkas kitsi kasvatama.

Arenguks talupood

Esialgsed plaanid olid suured, 2018. aasta sügisel valmis PRIA toetusega laut. Kuid siis naise mõtted muutusid. „Pidin otsustama, kas jään väikeseks ise kõigega hakkama saavaks väiketootjaks või kasvan suureks, võtan laenu ja investeerin,” sõnas ta. Sutt ei tahtnud tootmist suureks paisutada. Ta hakkas hoopis 40 lüpsikitseni kasvanud karja vähendama. „Tundus palju mõistlikum toimetada rahulikumalt ise hakkama saades, vähem sõltuda teistest,” lausus ta. Nüüd on naisel 26pealine lüpsikitsede kari, teine sama palju noorkitsi ja ta on rahul. „Arengu mõttes tegime nelja ettevõtjaga Viljandisse taluturu. Müün seal lisaks kitsepiimatoodetele leiba-saia,” selgitas ta.

Kui kitsepiim läheks samuti koduõuelt kokkuostu, nagu lehmapiima viiakse laudast kombinaati, võiks Anne-Mai meelest kitsekarja suurendada ja piima toota. „Aga piima kokkuostuhind peab olema õiglane. Alla euro pole mõeldavgi, liitri eest on mõistlik saada 1,20–1,50,” sõnas ta.

20.11.2019 22.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto