Sisukord
Maa Elu
Postimees
21.11.2019
Eesti Mart Helme pani ülejäänud riigijuhid enda järelt koristama (62) Netiähvardajad võtavad malli poliitikutelt (48) Majandus Maailma suurim naftatootja läheb lõpuks börsile (1) Sagimine autoäris jätkub: Veho Eesti müüdi maha Eesti jõukad on ka suured laenajad Välismaa NATO otsustas tähelepanu taevasse suunata (1) Fotod: Iraani kütuseprotestid on nõudnud üle saja inimelu Ukraina hakkab Venemaalt kahjutasu nõudma (4) Arvamus Juhtkiri: plaan A (4) Herman Kelomees: faktikontroll heidutab valetajaid? (3) Andres Herkel: süvariigi alternatiiv (6) Mihkel Mutt: seitse ja pool meetrit kõigile (5) Andi Hektor: metsikud metseenid ja akadeemiline patriotism (3) Erik Aru: kas tuleb ka Luminori kord? Meie Eesti Kristi Paron: ravi mõistev laps paraneb paremini Kadri Tammepuu: doktor Herilase eest kappi peitu (1) Kultuur Eesti teater ja tema koristaja Tallinn ja Tartu on omavahel väga tihedalt seotud Ühe lapse poliitika võluv kriitika Sport Jelle Goes: panustage noortesse ja treeneritesse (1) Maa Elu Lõpe Agro taastas tootmise seakatku laastatud Kihlepa farmis Mahesigade asemele tulid Järvamaa farmi mahelehmad Konkurents ei lase poes sealiha hinnal veel tõusta (1) Nädala mõte: põllumees põline rikas Ettepanek võtta põllumeestele lisaraha riigireservist hääletati maha Kitsekasvatajad riigi toetusele ei looda (1) Hoone läbimõeldud soojustamine vähendab küttekulu Ilmajutt: õhumasside kaasatoodav ilm on eripalgeline Päikesevitamiin tagab terved luud Noored viljapuud vajavad talverüüd Mulgimaa väikeettevõtja tegi tervisliku näksimise lihtsamaks Tartu Tudengid nõuavad alamakstud õppejõududele palka juurde KIRI: ettevaatust, autojuhid, suvi on läbi! Indrek Mustimets: Kuidas kalmistut taaskasutada? Komandeeringuaruanne (1) Raadi kolme asfalditehase hais levib kilomeetrite taha (1) Esimene pood toimetab Tartus toidukraami koduukse taha, teistel läheb veel aega Rahvatantsijate koorekiht täidab nädalavahetusel muuseumi PÖFFi film: Hiina võim kontrollib laste saamist KIRI: häda bussiliiklusega (7) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hoone läbimõeldud soojustamine vähendab küttekulu

4 min lugemist
Hoonetele paigaldatava soojustuskihi paksus on aastatega mitmekordistunud. FOTO: Remate Grupp

Hoonete soojustamisele tuleb läheneda kompleksselt. Tegureid, millega arvestada, on palju, aga investeering tasub end kindlasti ära. Hoonete, rajatiste ja teede konsultatsiooni ning omanikujärelevalvega tegeleva osaühingu Sweco EST juhataja Toomas Rappi sõnul eeldab terviklikku lähenemist nii uute kui ka renoveeritavate hoonete soojustamine. „Renoveeritaval projektil tuleb enne soojustamist kindlasti konsulteerida projekteerijaga ja koostada projekt, et kõik soojustamisega seotud lahendused saaksid korralikult läbi mõeldud ja kavandatud. Sõltuvalt renoveerimise ulatusest ja kohalikust omavalitsusest võib olla vajalik ehitusteatise või ehitusloa hankimine.”

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Osaühingu Sweco EST üldehituse üksuse juht Erik Lillepalu kinnitas tuntud tõde, et hoone läbimõeldud soojustamine vähendab küttekulu, parandab soojuslikku mugavustunnet ja vähendab hallituse tekke võimalust. Ajakohaste soojustusmaterjalide loetellu kuuluvad tema sõnul klaasvill, kivivill, puistevillad ja tselluvill, vahtpolüstüreen, ekstrudeeritud polüstüreenist soojustusplaadid, PIR-isolatsioonimaterjal (polüisotsüanuraadist isolatsioonimaterjalid) ja polüuretaanvahud ehk PUR-vahud.

„Kindlasti tuleb jälgida sedagi, et fassaadimaterjalid oleksid võimalikult pikaealised ja vajaksid tulevikus vähe hooldust. Saadaval on erineva hooldus- ja kasutusea ning maksumusega fassaadikatteid, nii krohvisüsteeme kui ka plaatkatteid. Mõistlik on eelistada pisut kallimat, aga parema kvaliteedi ja kasutuseaga materjali, sest hilisemal fassaadi ülevärvimisel ja hooldusel lisanduv tööjõukulu on suurem kui algne lisainvesteering,” ütles Lillepalu.

Vanal hoonel rohkem riskikohti

Uuematel hoonetel on tavaliselt juba olemas piisavalt korrektne projektlahendus ja suurim oht on soojustuse paigaldusvead ja võimalikud ehitusaegsed materjalide asendused, millest aitab üle saada professionaalse ehitusjärelevalve palkamine.

Vanadel hoonetel on Lillepalu hinnangul riskikohti rohkem.

20.11.2019 22.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto