Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
21.11.2019
Eesti Mart Helme pani ülejäänud riigijuhid enda järelt koristama (62) Netiähvardajad võtavad malli poliitikutelt (48) Majandus Maailma suurim naftatootja läheb lõpuks börsile (1) Sagimine autoäris jätkub: Veho Eesti müüdi maha Eesti jõukad on ka suured laenajad Välismaa NATO otsustas tähelepanu taevasse suunata (1) Fotod: Iraani kütuseprotestid on nõudnud üle saja inimelu Ukraina hakkab Venemaalt kahjutasu nõudma (4) Arvamus Juhtkiri: plaan A (4) Herman Kelomees: faktikontroll heidutab valetajaid? (3) Andres Herkel: süvariigi alternatiiv (6) Mihkel Mutt: seitse ja pool meetrit kõigile (5) Andi Hektor: metsikud metseenid ja akadeemiline patriotism (3) Erik Aru: kas tuleb ka Luminori kord? Meie Eesti Kristi Paron: ravi mõistev laps paraneb paremini Kadri Tammepuu: doktor Herilase eest kappi peitu (1) Kultuur Eesti teater ja tema koristaja Tallinn ja Tartu on omavahel väga tihedalt seotud Ühe lapse poliitika võluv kriitika Sport Jelle Goes: panustage noortesse ja treeneritesse (1) Maa Elu Lõpe Agro taastas tootmise seakatku laastatud Kihlepa farmis Mahesigade asemele tulid Järvamaa farmi mahelehmad Konkurents ei lase poes sealiha hinnal veel tõusta (1) Nädala mõte: põllumees põline rikas Ettepanek võtta põllumeestele lisaraha riigireservist hääletati maha Kitsekasvatajad riigi toetusele ei looda (1) Hoone läbimõeldud soojustamine vähendab küttekulu Ilmajutt: õhumasside kaasatoodav ilm on eripalgeline Päikesevitamiin tagab terved luud Noored viljapuud vajavad talverüüd Mulgimaa väikeettevõtja tegi tervisliku näksimise lihtsamaks Tartu Tudengid nõuavad alamakstud õppejõududele palka juurde KIRI: ettevaatust, autojuhid, suvi on läbi! Indrek Mustimets: Kuidas kalmistut taaskasutada? Komandeeringuaruanne (1) Raadi kolme asfalditehase hais levib kilomeetrite taha (1) Esimene pood toimetab Tartus toidukraami koduukse taha, teistel läheb veel aega Rahvatantsijate koorekiht täidab nädalavahetusel muuseumi PÖFFi film: Hiina võim kontrollib laste saamist KIRI: häda bussiliiklusega (7) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ettepanek võtta põllumeestele lisaraha riigireservist hääletati maha

2 min lugemist
Sotside muudatusettepanekut ei toetanud ei rahanduskomisjon ega teise lugemise käigus Riigikogu täiskogu. FOTO: Mihkel Maripuu/Postimees

Eelmisel kolmapäeval toimunud riigieelarve teisel lugemisel ei leidnud toetust ettepanek võtta põllumeeste üleminekutoetuseks 10,3 miljonit eurot riigiservist: hääletustulemus oli 31 poolt ja 48 vastu.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon tegi ettepaneku suurendada maaeluministeeriumi osa 2020. aasta eelarves 10,3 miljoni euro võrra, sest septembris selgus, et hoolimata varasematest lubadustest vähendatakse üleminekutoetuste summat 15,3 miljonilt eurolt 5 miljonile.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liige Ivari Padar tõi Riigikogus kõneledes välja, et otsus mõjutab ka järgnevaid läbirääkimisi euroliidu tasandil. „Selge, et on ääretult keeruline – ükskõik, kes maaeluminister peaks siis olema – minna läbirääkimistele,” viitas ta sellele, et liidu järgmise eelarveperioodi läbirääkimistel võrdsemaid tingimusi nõudes võidakse viidata, et riik ise pole kasutanud võimalust põllumehi toetada.

Üleminekutoetuste eesmärk on osaliselt kompenseerida Eestile euroliidu eelarvest eraldatud väiksemaid põllu­majandustoetusi aastatel ­2014–2020. Järgmine aasta on viimane, kui Eesti riigil on reeglite järgi õigus seda teha.

Sotsiaaldemokraadid tegid ettepaneku võtta puuduv raha Vabariigi Valitsuse reservist. „Kui vaadata 2020. aasta riigieelarvet, siis vaba riigireservi maht on 15 miljonit. Kui sealt 10,3 miljonit ära anda, siis arvan, et ükski meist saalis ei julgeks jätta nii väikest reservi, sest kunagi ei tea ette, millised vajadused võivad aasta jooksul tekkida. Aga julgen siin pukis öelda, et praegu otsitakse sellele teemale ka lahendust,” sõnas rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk hääletusele eelnenud sõnavõtus.

Muudatusettepanekut ei toetanud ei rahanduskomisjon ega teise lugemise käigus Riigikogu täiskogu.

Ivari Padar sõnas Maa Elule antud kommentaaris, et erakond seisab jätkuvalt selle eest, et nn top-up-raha jõuaks põllumeesteni täismahus. „Kui koalitsioonile meie ettepaneku katteallikas ei sobi, on neil võimalus pakkuda paremaid rahastamisallikaid,” sõnas ta. „2020. aasta riigieelarve kolmas lugemine seisab ees. Veel on võimalik seda muuta ja parandada.”

Riigikogu suunas riigieelarve kolmandale lugemisele. Muudatusettepanekute esitamise tähtajaks määrati 27. november.

Kuidas iga saadik hääletas, võib lugeda ajalehe veebilehelt maaelu.postimees.ee.

Seotud lood
20.11.2019 22.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto