Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
21.11.2019
Eesti Mart Helme pani ülejäänud riigijuhid enda järelt koristama (62) Netiähvardajad võtavad malli poliitikutelt (48) Majandus Maailma suurim naftatootja läheb lõpuks börsile (1) Sagimine autoäris jätkub: Veho Eesti müüdi maha Eesti jõukad on ka suured laenajad Välismaa NATO otsustas tähelepanu taevasse suunata (1) Fotod: Iraani kütuseprotestid on nõudnud üle saja inimelu Ukraina hakkab Venemaalt kahjutasu nõudma (4) Arvamus Juhtkiri: plaan A (4) Herman Kelomees: faktikontroll heidutab valetajaid? (3) Andres Herkel: süvariigi alternatiiv (6) Mihkel Mutt: seitse ja pool meetrit kõigile (5) Andi Hektor: metsikud metseenid ja akadeemiline patriotism (3) Erik Aru: kas tuleb ka Luminori kord? Meie Eesti Kristi Paron: ravi mõistev laps paraneb paremini Kadri Tammepuu: doktor Herilase eest kappi peitu (1) Kultuur Eesti teater ja tema koristaja Tallinn ja Tartu on omavahel väga tihedalt seotud Ühe lapse poliitika võluv kriitika Sport Jelle Goes: panustage noortesse ja treeneritesse (1) Maa Elu Lõpe Agro taastas tootmise seakatku laastatud Kihlepa farmis Mahesigade asemele tulid Järvamaa farmi mahelehmad Konkurents ei lase poes sealiha hinnal veel tõusta (1) Nädala mõte: põllumees põline rikas Ettepanek võtta põllumeestele lisaraha riigireservist hääletati maha Kitsekasvatajad riigi toetusele ei looda (1) Hoone läbimõeldud soojustamine vähendab küttekulu Ilmajutt: õhumasside kaasatoodav ilm on eripalgeline Päikesevitamiin tagab terved luud Noored viljapuud vajavad talverüüd Mulgimaa väikeettevõtja tegi tervisliku näksimise lihtsamaks Tartu Tudengid nõuavad alamakstud õppejõududele palka juurde KIRI: ettevaatust, autojuhid, suvi on läbi! Indrek Mustimets: Kuidas kalmistut taaskasutada? Komandeeringuaruanne (1) Raadi kolme asfalditehase hais levib kilomeetrite taha (1) Esimene pood toimetab Tartus toidukraami koduukse taha, teistel läheb veel aega Rahvatantsijate koorekiht täidab nädalavahetusel muuseumi PÖFFi film: Hiina võim kontrollib laste saamist KIRI: häda bussiliiklusega (7) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Noored viljapuud vajavad talverüüd

4 min lugemist
Kui vanale õunapuule metskitsed liiga ei tee, siis noorte viljapuude mahlakas koor on neile mõnus maiuspala. FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Meil, inimestel, on võimalus keskkonda muuta, kui tingimused enam sobivad ei ole. Taimedel taoline valik puudub. Nemad peavad kas kohastuma või lootma aedniku abile. Nii nagu väikesed lapsed, vajavad ka noored viljapuud talve eel „sissepakkimist”.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Noori viljapuid varitseb kaks suuremat ohtu – kevadine päike ja sellega kaasnev temperatuuri kõikumine ning ulukid. Mõlemad kahjustavad noorte viljapuude õrna koort. Vanematel puudel on tüvedele tekkinud korp ehk surnud kude, mis ise eelmainitud ohtude vastu kaitset pakub, kuid noortele puudele peab aiapidaja abikäe ulatama.

Metsloomad linnapildis on üha tavapärasem nähtus. Mida väiksem linn, seda suurem on tõenäosus koduaiaski kitse või jänest kohata. Kui aeda on viimase paari aasta jooksul istutatud uusi viljapuid, tuleks mõelda nende talvisele heaolule.

Kitsedele, jänestele ja hiirtele on mahlakas koor mõnus vahepala, ära ei ütle nad ka noorte viljapuude peenikestest okstest. Kui nad aga maiustamisega hoogu satuvad ja üle poole tüve ümbermõõdust ära närivad, siis puu hukkub.

Mööda tüve liiguvad toitained ja vesi üles ning fotosünteesi käigus moodustatud suhkrud allapoole. See protsess on võrreldav inimese vereringega. Kui koor saab tugevalt kahjustada, ainete vool katkeb ja taim sureb. Inimene on võimeline väiksemad vigastused üle elama, pannes haavale plaastri peale. Samamoodi on taimega, pisema vigastuse suudab see ise parandada. See lihtsalt pidurdab järgmisel kasvuperioodil veidi taime kasvujõudu.

20.11.2019 22.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto