Sisukord
Arvamus
Tänane leht
21.11.2019
Eesti Mart Helme pani ülejäänud riigijuhid enda järelt koristama (62) Netiähvardajad võtavad malli poliitikutelt (48) Majandus Maailma suurim naftatootja läheb lõpuks börsile (1) Sagimine autoäris jätkub: Veho Eesti müüdi maha Eesti jõukad on ka suured laenajad Välismaa NATO otsustas tähelepanu taevasse suunata (1) Fotod: Iraani kütuseprotestid on nõudnud üle saja inimelu Ukraina hakkab Venemaalt kahjutasu nõudma (4) Arvamus Juhtkiri: plaan A (4) Herman Kelomees: faktikontroll heidutab valetajaid? (3) Andres Herkel: süvariigi alternatiiv (6) Mihkel Mutt: seitse ja pool meetrit kõigile (5) Andi Hektor: metsikud metseenid ja akadeemiline patriotism (3) Erik Aru: kas tuleb ka Luminori kord? Meie Eesti Kristi Paron: ravi mõistev laps paraneb paremini Kadri Tammepuu: doktor Herilase eest kappi peitu (1) Kultuur Eesti teater ja tema koristaja Tallinn ja Tartu on omavahel väga tihedalt seotud Ühe lapse poliitika võluv kriitika Sport Jelle Goes: panustage noortesse ja treeneritesse (1) Maa Elu Lõpe Agro taastas tootmise seakatku laastatud Kihlepa farmis Mahesigade asemele tulid Järvamaa farmi mahelehmad Konkurents ei lase poes sealiha hinnal veel tõusta (1) Nädala mõte: põllumees põline rikas Ettepanek võtta põllumeestele lisaraha riigireservist hääletati maha Kitsekasvatajad riigi toetusele ei looda (1) Hoone läbimõeldud soojustamine vähendab küttekulu Ilmajutt: õhumasside kaasatoodav ilm on eripalgeline Päikesevitamiin tagab terved luud Noored viljapuud vajavad talverüüd Mulgimaa väikeettevõtja tegi tervisliku näksimise lihtsamaks Tartu Tudengid nõuavad alamakstud õppejõududele palka juurde KIRI: ettevaatust, autojuhid, suvi on läbi! Indrek Mustimets: Kuidas kalmistut taaskasutada? Komandeeringuaruanne (1) Raadi kolme asfalditehase hais levib kilomeetrite taha (1) Esimene pood toimetab Tartus toidukraami koduukse taha, teistel läheb veel aega Rahvatantsijate koorekiht täidab nädalavahetusel muuseumi PÖFFi film: Hiina võim kontrollib laste saamist KIRI: häda bussiliiklusega (7) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Herkel: süvariigi alternatiiv

5 min lugemist
Andres Herkel. FOTO: Mihkel Maripuu

Uus juurduv poliitiline kultuur võrsub inimeste mõistetavast rahulolematusest, kuid sellega leppimine oleks nagu katku asemel koolera valimine, kirjutab kolumnist Andres Herkel.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuulun nende hulka, kes ei saanud sugugi aru, millest räägitakse, kui üks seltskond hakkas kaebama, et meil on süvariik. Algul pidasin seda naljaks, siis vaimuhäireks. Kuidas me seda ette kujutame? Süvariik peaks olema pärisriigi sees või kõrval, seda kas varjatult suunav või sellele vastu töötav salajõud. Meil on maakera, mille sees on veel suurem maakera – illuminaatide võim ja kõigi asjade vandenõuline seletus. Ma ei pea sellist maailmanägemist mõistlikuks ega tegelikkusele vastavaks, aga narratiiv oli sündinud ja Helmed aina ajasid oma joru.

Niisiis, kusagil riigiaparaadi labürintides askeldavad pisikesed kurjad homunkulused ja dikteerivad elu ebaõiglust. Süvariigi ohvreid on palju, õieti enamik meist. Kaebeõigus on kõigil, kelle karjäär pole läinud nii, nagu pidanuks, või kes pole rahul mõne otsusega, mille kohus on teinud. Ent kui järele mõelda, siis ei saa me iga ebaõnnestumise taga näha kellegi teise kurja kätt. Psühholoogia kuldreegel ütleb ju, et vaata kõigepealt iseenda sisse ja loo seal kord. Süvariigiprohvetid esindavad teist koolkonda, nemad vajavad kõigepealt süüdlast ja teiseks vihaseks aetud inimhulka.

Ma kindlasti ei soovinud Eestile praegust valitsust, aga pean tunnistama, et Mart Helme siseministriks saamises oli pedagoogiline mängu ilu. «Noh, Mart-mees, näita meile nüüd, kus see süvariik on,» oli alatoon.

Ja ega me seda siiani teada saanud ei ole. On vaid hulk riigiõiguslikult segaseid avaldusi ja soov jätta mulje, et EKRE ministrid peavad süvariigiga vihast võitlust, aga kurjuse jõud on ikka veel suur ning ülekaalukas.

20.11.2019 22.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto