Sisukord
Meie Eesti
Postimees
21.11.2019
Eesti Mart Helme pani ülejäänud riigijuhid enda järelt koristama (62) Netiähvardajad võtavad malli poliitikutelt (48) Majandus Maailma suurim naftatootja läheb lõpuks börsile (1) Sagimine autoäris jätkub: Veho Eesti müüdi maha Eesti jõukad on ka suured laenajad Välismaa NATO otsustas tähelepanu taevasse suunata (1) Fotod: Iraani kütuseprotestid on nõudnud üle saja inimelu Ukraina hakkab Venemaalt kahjutasu nõudma (4) Arvamus Juhtkiri: plaan A (4) Herman Kelomees: faktikontroll heidutab valetajaid? (3) Andres Herkel: süvariigi alternatiiv (6) Mihkel Mutt: seitse ja pool meetrit kõigile (5) Andi Hektor: metsikud metseenid ja akadeemiline patriotism (3) Erik Aru: kas tuleb ka Luminori kord? Meie Eesti Kristi Paron: ravi mõistev laps paraneb paremini Kadri Tammepuu: doktor Herilase eest kappi peitu (1) Kultuur Eesti teater ja tema koristaja Tallinn ja Tartu on omavahel väga tihedalt seotud Ühe lapse poliitika võluv kriitika Sport Jelle Goes: panustage noortesse ja treeneritesse (1) Maa Elu Lõpe Agro taastas tootmise seakatku laastatud Kihlepa farmis Mahesigade asemele tulid Järvamaa farmi mahelehmad Konkurents ei lase poes sealiha hinnal veel tõusta (1) Nädala mõte: põllumees põline rikas Ettepanek võtta põllumeestele lisaraha riigireservist hääletati maha Kitsekasvatajad riigi toetusele ei looda (1) Hoone läbimõeldud soojustamine vähendab küttekulu Ilmajutt: õhumasside kaasatoodav ilm on eripalgeline Päikesevitamiin tagab terved luud Noored viljapuud vajavad talverüüd Mulgimaa väikeettevõtja tegi tervisliku näksimise lihtsamaks Tartu Tudengid nõuavad alamakstud õppejõududele palka juurde KIRI: ettevaatust, autojuhid, suvi on läbi! Indrek Mustimets: Kuidas kalmistut taaskasutada? Komandeeringuaruanne (1) Raadi kolme asfalditehase hais levib kilomeetrite taha (1) Esimene pood toimetab Tartus toidukraami koduukse taha, teistel läheb veel aega Rahvatantsijate koorekiht täidab nädalavahetusel muuseumi PÖFFi film: Hiina võim kontrollib laste saamist KIRI: häda bussiliiklusega (7) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kadri Tammepuu: doktor Herilase eest kappi peitu

3 min lugemist
Kadri Tammepuu. FOTO: Mihkel Maripuu

Lapsed on väga tundlikud ja neid ravides on suhtlemisoskus eriti oluline, ütleb tänases intervjuus õiguskantsleri büroo vanemnõunik Kristi Paron.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Peaaegu poole sajandi tagused mälupildid mu oma lapsepõlvest toovad silme ette, kuidas ma hambaarsti juures koolieelikuna suudki lahti ei teinud, sest olin täiskasvanute jutuajamisi kõrvalt kuulates teada saanud, et seal tehakse haiget. Samuti pidasin meie rajooniarsti kurjaks, sest ta ei naeratanud mulle ega rääkinud minuga kunagi, vaid suhtles ainult emaga, pealegi oli ta nimi doktor Herilane.

Ka tänapäevased rüblikud ja kainikud ootavad, et arstid oleksid sõbralikud ja lohutaksid, kui neil kusagilt valutab. Kolm aastat tagasi väntasime patsientide liidus tõsielulistel sündmustel põhineva õppefilmi, kus enesekindel kirurg maalis lapsele eesootava operatsiooni võimalikest tagajärgedest kümne minutiga nii musta pildi, et laps keeldus ravist ja peitis ennast haiglas enne protseduuri algust kappi. Laps ei ole väike täiskasvanu, nagu möönab oma kommentaaris naistearst Made Laanpere. Igale lapsele tuleb läheneda erinevalt ja selleks kulub aega rohkem kui täiskasvanule.

Eelmisel aastal valminud Praxise laste õiguste ja vanemluse uuringust selgus, et kõige vähem (61 protsenti) on inimesed kursis, et lapsel on õigus oma tervise ja raviga seotud küsimustes kaasa rääkida. Huvitaval kombel pidasid just põhiharidusega inimesed (73 protsenti) sagedamini seda lapse õiguseks, võrreldes kesk- (60 protsenti) ja kõrgharidusega (58 protsenti) täiskasvanutega.

Lapsed ise olid Praxise uuringus täiskasvanutega võrreldes sagedamini veendunud, et meedikud peaksid neile alati selgitama haiguse ja raviga seotud küsimusi (89 vs. 82 protsenti). Kui lastel paluti hinnata, kui sageli nad saavad raviotsuste tegemisel kaasa rääkida, siis 37 protsenti neist sai seda alati teha, 14 protsenti mitte kunagi ja 13 protsenti ei tahtnudki arutelus osaleda.

20.11.2019 22.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto