Sisukord
Arvamus
Tänane leht
21.11.2019
Eesti Mart Helme pani ülejäänud riigijuhid enda järelt koristama (62) Netiähvardajad võtavad malli poliitikutelt (48) Majandus Maailma suurim naftatootja läheb lõpuks börsile (1) Sagimine autoäris jätkub: Veho Eesti müüdi maha Eesti jõukad on ka suured laenajad Välismaa NATO otsustas tähelepanu taevasse suunata (1) Fotod: Iraani kütuseprotestid on nõudnud üle saja inimelu Ukraina hakkab Venemaalt kahjutasu nõudma (4) Arvamus Juhtkiri: plaan A (4) Herman Kelomees: faktikontroll heidutab valetajaid? (3) Andres Herkel: süvariigi alternatiiv (6) Mihkel Mutt: seitse ja pool meetrit kõigile (5) Andi Hektor: metsikud metseenid ja akadeemiline patriotism (3) Erik Aru: kas tuleb ka Luminori kord? Meie Eesti Kristi Paron: ravi mõistev laps paraneb paremini Kadri Tammepuu: doktor Herilase eest kappi peitu (1) Kultuur Eesti teater ja tema koristaja Tallinn ja Tartu on omavahel väga tihedalt seotud Ühe lapse poliitika võluv kriitika Sport Jelle Goes: panustage noortesse ja treeneritesse (1) Maa Elu Lõpe Agro taastas tootmise seakatku laastatud Kihlepa farmis Mahesigade asemele tulid Järvamaa farmi mahelehmad Konkurents ei lase poes sealiha hinnal veel tõusta (1) Nädala mõte: põllumees põline rikas Ettepanek võtta põllumeestele lisaraha riigireservist hääletati maha Kitsekasvatajad riigi toetusele ei looda (1) Hoone läbimõeldud soojustamine vähendab küttekulu Ilmajutt: õhumasside kaasatoodav ilm on eripalgeline Päikesevitamiin tagab terved luud Noored viljapuud vajavad talverüüd Mulgimaa väikeettevõtja tegi tervisliku näksimise lihtsamaks Tartu Tudengid nõuavad alamakstud õppejõududele palka juurde KIRI: ettevaatust, autojuhid, suvi on läbi! Indrek Mustimets: Kuidas kalmistut taaskasutada? Komandeeringuaruanne (1) Raadi kolme asfalditehase hais levib kilomeetrite taha (1) Esimene pood toimetab Tartus toidukraami koduukse taha, teistel läheb veel aega Rahvatantsijate koorekiht täidab nädalavahetusel muuseumi PÖFFi film: Hiina võim kontrollib laste saamist KIRI: häda bussiliiklusega (7) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andi Hektor: metsikud metseenid ja akadeemiline patriotism

2 min lugemist
Andi Hektor.  FOTO: Erakogu

Meie viimased valitsused on olnud teaduse ja kõrghariduse rahastamisel kitsid. Maailmas ringi vaadates näeme, et vanades rikastes riikides jagavad jõukad inimesed ja ettevõtted heldelt stipendiume ning grante õpetlastele. Ka Eesti rikkuse rasvakiht kasvab jõudsalt. Kas oleme juba sealmaal, et metseenlus muutub normiks, või kas võime loota, et metseenlus täidab tasapisi kitside poliitikute jäetud rahastustühimiku?

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Olles õppinud-töötanud üsna paljudes ülikoolides ja teadusasutustes üle maailma, mõtlen sellele, kuidas käivad asjad ühes kultuuriruumist ja kuidas teises. Vanades rikastes riikides torkab silma, et ülikoolide juures on jalaga segada kõikvõimalikke fonde, kes jagavad stipendiume üliõpilastele, aga ka ka päris kopsakaid teadusgrante teadlastele ja õppejõududele. Leidub elavate jõukate jagatavat raha ja pärandifonde, aga ka ettevõtete välja pandud stipendiume. Kui personaalse rahaga toetatakse pigem abstraktsemat alusteadust ja maailmapäästjalikumaid õppevaldkondi, siis ettevõtete toetused on pragmaatilised, toetades jagajate tegevusvaldkondi. Ühe asja peab siinkohal selgeks tegema: üheski riigis ei suuda eraraha anda kaugeltki võrreldavat panust maksumaksja «metseenlusega» avaliku sektori raha näol. Siiski, maailma tippülikoolides võivad eraannetused moodustada väga arvestatava osa nende teadus- ja õpperahast.

Eriti anglosaksi maades jääb silma akadeemiline patriotism. Ülikoolide vilistlased elavad kaasa oma ülikooli käekäigule ja jäävad terveks eluks selle patrioodiks. Alma mater kirjutatakse uhkusega oma eluloosse ja see on sage teema viisakusvestluses. See väljendub lobitegevusena ja rahaliste toetustena ülikoolile, aga näiteks ka selles, et oma lapsed soovitakse panna samasse ülikooli, kus kunagi ise õpiti. Jõukamad vilistlased pärandavad osa oma varast nimelistesse fondidesse ülikoolide juures.

20.11.2019 22.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto