Sisukord
Majandus
Tänane leht
21.11.2019
Eesti Mart Helme pani ülejäänud riigijuhid enda järelt koristama (62) Netiähvardajad võtavad malli poliitikutelt (48) Majandus Maailma suurim naftatootja läheb lõpuks börsile (1) Sagimine autoäris jätkub: Veho Eesti müüdi maha Eesti jõukad on ka suured laenajad Välismaa NATO otsustas tähelepanu taevasse suunata (1) Fotod: Iraani kütuseprotestid on nõudnud üle saja inimelu Ukraina hakkab Venemaalt kahjutasu nõudma (4) Arvamus Juhtkiri: plaan A (4) Herman Kelomees: faktikontroll heidutab valetajaid? (3) Andres Herkel: süvariigi alternatiiv (6) Mihkel Mutt: seitse ja pool meetrit kõigile (5) Andi Hektor: metsikud metseenid ja akadeemiline patriotism (3) Erik Aru: kas tuleb ka Luminori kord? Meie Eesti Kristi Paron: ravi mõistev laps paraneb paremini Kadri Tammepuu: doktor Herilase eest kappi peitu (1) Kultuur Eesti teater ja tema koristaja Tallinn ja Tartu on omavahel väga tihedalt seotud Ühe lapse poliitika võluv kriitika Sport Jelle Goes: panustage noortesse ja treeneritesse (1) Maa Elu Lõpe Agro taastas tootmise seakatku laastatud Kihlepa farmis Mahesigade asemele tulid Järvamaa farmi mahelehmad Konkurents ei lase poes sealiha hinnal veel tõusta (1) Nädala mõte: põllumees põline rikas Ettepanek võtta põllumeestele lisaraha riigireservist hääletati maha Kitsekasvatajad riigi toetusele ei looda (1) Hoone läbimõeldud soojustamine vähendab küttekulu Ilmajutt: õhumasside kaasatoodav ilm on eripalgeline Päikesevitamiin tagab terved luud Noored viljapuud vajavad talverüüd Mulgimaa väikeettevõtja tegi tervisliku näksimise lihtsamaks Tartu Tudengid nõuavad alamakstud õppejõududele palka juurde KIRI: ettevaatust, autojuhid, suvi on läbi! Indrek Mustimets: Kuidas kalmistut taaskasutada? Komandeeringuaruanne (1) Raadi kolme asfalditehase hais levib kilomeetrite taha (1) Esimene pood toimetab Tartus toidukraami koduukse taha, teistel läheb veel aega Rahvatantsijate koorekiht täidab nädalavahetusel muuseumi PÖFFi film: Hiina võim kontrollib laste saamist KIRI: häda bussiliiklusega (7) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maailma suurim naftatootja läheb lõpuks börsile

4 min lugemist
  • Saudio Aramco IPO mahuks jääb 25,6 miljardit dollarit.
  • Viimasel minutil loobuti rahvusvahelistst investoritest.
  • Eduka IPO korral saab Aramcost suurima väärtusega börsiettevõte maailmas.
Kohalikud töötajad plakati ees, mis reklaamib Saudi Aramco aktsiamüüki: araabiakeelsel plakatil seisab: «Saudi Aramco, peagi börsil». FOTO: AMR NABIL/AP

Läinud nädalavahetusel teatas maailma suurim naftatootja Saudi Aram­co, et müüb aktsiate avalikul esma­pakkumisel (IPO-l) vaid 1,5 protsenti aktsiatest hinnavahemikus 30 kuni 32 Saudi riaali (8,10–8,64 dollarit) väärtpaberi kohta, mis teeb ettevõtte väärtuseks 1,6–1,7 triljonit dollarit. See on vähem kui kaks triljonit dollarit, mida Saudi Araabia kroonprints Mohammad lootis, kuid palju rohkem kui rahvusvaheliste investorite hinnang, mis jääb vahemikku 1,2–1,5 triljonit dollarit.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Pakkumishinna keskpunkti järgi tuleks IPO mahuks 25,6 miljardit dollarit, mis on kõrgem kui senine ajaloo suurim IPO, milleks oli internetihiid Alibaba emissoon 2014. aastal. Tõsi, sel teisipäeval alustas Alibaba 13 miljardi dollari suuruse aktsiamüügiga Hongkongi börsil.

Suur pettumus kuningakojale

Saudi Araabia oli aastaid maailma suurim naftatootja, andes kümnendiku maailma naftatoodangust, kuid viimastel aastatel on saudid Venemaale ja Ameerika Ühendriikidele napilt alla jäänud. Erinevalt kahest suurkonkurendist käitab saudide naftatootmist vaid üks ettevõte – Saudi Aramco. Peale tootmise monopoli tegeleb Aramco ka nafta töötlemise, naftakeemia ja paljude muude tegevusvaldkondadega, millest osa on naftatööstusest üsna kaugel.

Ettevõtte eelmise aasta kasum oli 111,1 miljardit dollarit, mis on ligikaudu kümme Eesti riigieelarvet. Selle aasta üheksa kuu kasum oli 68 miljardit dollarit, mis on juba rohkem kui Apple’il, kes on seni maailma kõige kasumlikum börsiettevõte, kogu eelmise aasta kasum kokku.

20.11.2019 22.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto