Sisukord
Arter
Tänane leht
23.11.2019
Eesti Järvikule on kasulikum mitte ise lahkuda (60) Kool, kus laps vastutab ise ja õpetajad ei kamanda (47) Tere tulemast, Eesti bataat, lääts ja kikerhernes! Majandus Börs viitab majanduse jahtumisele Välismaa Videolugu Veneetsiast: kohalikud panevad rinnuni veele visalt vastu Endine luurejuht: Hiina tahab kaaperdada Austraalia poliitika (6) Foto: Indoneesia linn üritab lapsi «tibustada» Vučić: nn luurajaloo video võtsid üles Serbia eriteenistused (1) Tiido: soomlased vaatavad Eestit endiselt kui väikevenda (10) Soome politsei on saanud kaebusi vanade TV-sarjade kohta (15) Gabriel Richard-Molard: suur koalitsioon on surnud, elagu väike koalitsioon Arvamus Juhtkiri: kliimamuutuv toidulaud (1) Sander Punamäe: hongkonglased on Helme pärast kadedad (17) Peaministri riskiinvesteeringud (15) Lask Trumpi tagalast (6) Eesmärk oli võita aega (6) Meie kaaslane ka nutiajastul Kultuur Pulk & Pulk: müsteerium lahendatud! Saa teada, kes on kes ... nagu pisarad vihmas (2) PÖFF: Ajupestud inimesed, segased noored ja hinge kriipivad loomad Sport Tobreluts: oleme natuke paremad kui eelmisel hooajal Märtsis heideldakse koha eest päikese all Paavo Kivise peale mõeldes Nõmme Kalju värbab uut treenerit. Pildil ka Marko Kristal Verinoor Venemaa iluuisutaja püstitas lühikavas maailmarekordi Merendus Eesti perefirma betooni nõutakse Fääri saartest Jaapanini Reis Videolugu Veneetsiast: kohalikud panevad rinnuni veele visalt vastu AK Tallinn 800: puupulgad, mis kõnelevad keskaja infotehnoloogiast EKI keelekool: kuus­kümmend tuhat eesti murdesõna Rein Veidemann: e-kultuur ja/kui keelevahetus (3) Rahvusatlase koostaja: sellega sai täidetud lünk Eesti kultuuriloos Kõik need hetked kaovad ajas... ... nagu pisarad vihmas (2) Mesikäpp. Lapsed ei oska kükitada ega telekat vaadata! Mesikäpp. „Lollimaja“, Eesti kõigi aegade rajum suhte-reality! Arter Pulk & Pulk: müsteerium lahendatud! Saa teada, kes on kes Videolugu Veneetsiast: kohalikud panevad rinnuni veele visalt vastu Kertu Jukkum: Seiklused või torud? (2) Meremuuseumi juht Urmas Dresen: Üks korralik muuseum ei tohiks tiluliluga üle pingutada «Admiral Bellingshauseni» ekvaatoriületust saatsid salapärased veealused hiiglased ja Neptun ise PÖFF: Ajupestud inimesed, segased noored ja hinge kriipivad loomad Naised Köögis näitas tänaval hämmastavat julgust (8) Läheb vaidluseks! Võidusõidufilm «Le Mans ’66»: kaks arvamust Saladused skungi selja taga. Kuidas loodi kolm kuulsat sõjalennukit? Naiste jõudemonstratsioon (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kertu Jukkum: Seiklused või torud?

2 min lugemist
Kertu Jukkumi pöörastest seiklustest ja unistuste täitumisest Lõuna-Ameerikas valmis raamat «Unistuste seiklus Ladina-Ameerikas». FOTO: Marko Söönurm

Kas sõita seiklema või kulutada raha uutele akendele ja torudele, vahetada katust ja parandada kuuri? Kas selleks, et järeltulijatel oleks pärandit jagades tüliks rohkem põhjust?

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Minu vanaema Milaine (86), kes peab halastamatut võitlust raske haigusega, ütleb ikka: «Kui veel vaid saaks, küll siis reisiks!» Tervis aga ei luba enam ja varem polnud võimalik. Kinkisin talle mõni aeg tagasi nutitelefoni, mis viib teda reaalajas videopildi vahendusel kõikjale, kus mina ringi rändan. Nüüd on ta Veneetsias gondliga mööda kanalit kulgenud, Levil lumelauaga mäest alla kihutanud ja viimati näinud Aafrika kaunist loodust ja inimesi. Ometi õhkab ta ikka: «Järgmises elus külastan neid paiku päriselt.»

Mu emal ja isal on olnud reisimiseks rohkem võimalusi, kuigi nad kasutavad neid alles viimastel aastatel. Varem arvutasid üsna täpselt: see raha kulub uutele akendele ja torudele, järgmiseks vahetame katuse ja seejärel parandame kuuri. Kas selleks, et järeltulijatel oleks pärandit jagades tüliks rohkem põhjust? «Te olete selle välja teeninud, laristage kõik enda peale,» olen oma vanemaid ikka veennud. Kui nad aga reisimise võlust viimaks aimu said, siis näib, et ei kavatsegi enam lõpetada. Aasia, Aafrika, Ameerika – kõikjal on käidud, ja uusi sihtkohti tekib aina juurde.

Kertu üksinda mäetipus. FOTO: Erakogu

Oma isikliku reisikire panen lapsepõlves kogetud arvele. Täiskasvanuks saades olin külastanud vaid lähiriike: Lätit, Leedut, Soomet ja Rootsit. Perekonna raha, mida ei olnud palju, kulus ju akendele ja torudele. Kohe, kui kooli lõpetasin, pakkisin oma imeväikese kohvri ja lendasin Ameerikasse paremat elu otsima. «Ma ei pruugi kunagi tagasi tulla,» olid mu sõnad pisarais vanematele Tallinna lennujaamas. Reisisin töö kõrvalt Ameerikas palju ringi, ning kuigi piimajõed ja pudrumäed olid rammusad, kiskus mingil ajal kodumaale tagasi.

22.11.2019 25.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto