Sisukord
Meie Eesti
Postimees
22.11.2019
Eesti Raport: Järvik valetas ja ületas oma pädevust (36) Jaaganti poliitikaradar. EKRE porised jalajäljed (22) Aasta prokurör Maarja-Liisa Kõiv: naine, keda vangid pelgavad Majandus Uue radariga saaks rohelise tule kolm tuulearendust (6) Närilised ja tuul näitasid e-riigile koha kätte (4) Välismaa Veneetsia aktivist: linna ei tohi massiturismi nimel tappa Tusk andis Orbánile looritatud hoiatuse Briti monarhi keskmiselt pojalt nõutakse koostööd uurijatega Arvamus Sven Sakkov: kes kaitseb Euroopat (21) Aarne Seppel: vaeste riik (14) Andrus Karnau: musta raha transiitmaa (10) Juhtkiri: venitamine on piinlik (21) Evelyn Kaldoja: kirjutamata kommunaalreeglid (2) Meie Eesti Aleksei Lotman: raudteest, metsast ja metsistest Aleksei Lotman: Rail Baltica mõjuhindamine – jupikaupa raiumine või aeglane kuumutamine? (5) Tuuli Stewart, Juhan Telgmaa: bürokraatia kummisein ümber raudtee (2) Kultuur Kes võidab tänavu Alveri debüüdipreemia? Sport Kaalukauss langes Vladimir Ivanovi kasuks. Kas põhjendatult? (2) Kuusmaa putitab Karusid Kurlingunaiskond jäi A-divisjoni püsima Tartu Lühis jättis ligi kolm tuhat Annelinna elanikku pimedusse Alampalga tõus kiirendab lasteaiatasu kallinemist Tartus Jõgeva uus ringristmik muutus kohe hajameelsete juhtide lõksuks (22) Ahhaa läheb teaduse tuumani välja Visa hinge Rait Ratasepa mõttekoht: kust jookseb piir? (2) Urmas Vadi uues raamatus tuleb kogu aeg nutt peale Lavastusele eelnes ilust hoolijate küsitlus PÖFFi film: Tõetruu valetamine Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aleksei Lotman: Rail Baltica mõjuhindamine – jupikaupa raiumine või aeglane kuumutamine?

2 min lugemist
Oktoobri lõpul algas Tallinna ringteel Saustinõmmel Rail Balticu ehitus. FOTO: Sander Ilvest

Mõni arvab, et kui koera saba raiuda jupikaupa, on tal vähem valus. Mul isiklik kogemus ses asjas küll puudub, aga teadjamad väidavad, et see ei pidavat toimima.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ma kaldun neid uskuma. Samuti räägitakse, et kui konn kuuma vette visata, pidavat ta kohe välja hüppama, aga kui konnaga vett aeglaselt soojendada kuni keemiseni, siis jäävat loom rahulikult mõnulema, kuni on juba liiga hilja. Jällegi pean tunnistama, et pole ise järele proovinud ega soovita ka lugejatel sellist loomapiinamist kodus tegema hakata, aga mõte on selge selletagi.

Suurprojektide arendamisel harrastatakse tihti nende kahe lähenemise kombineerimist. Igal otsusel on palju etappe, kus algul on hea kosta, et mingi konkreetne asi tuleb alles edaspidi otsustamisele, ja hiljem jälle öelda, et see asi ju ammu ära otsustatud, kus te küll varem olite. Lõpuks ei saa murelik kodanik enam isegi aru, kas tal on külm või palav või mis üldse toimub. Ja kui asi on väga suur, hinnatakse selle mõju jupikaupa, nii on iga jupi mõju veel talutav. Seda nimetatakse vahel vorstilõikamiseks ja tuuakse ka keskkonnamõju hindamise halva praktika näiteks – ent ometigi tehakse seda üha uuesti.

Rail Balticu planeeringud kehtestati eelmise aasta algul maakondade kaupa, seega on jupitamise element olemas. Keskkonnamõju strateegiline hindamine tehti siiski Eesti kohta tervikuna ja mõne näitaja puhul (nagu näiteks kliima) isegi arvestati mõju kolme naaberriigi peale kokku. Nii et teatud määral vaadet tervikule ikka arvestati.

Kaks aastat tagasi valminud keskkonnamõju strateegilise hindamise aruande järgi on ehitusel mitmesugused keskkonnamõjud, kuid need on ebaolulised, kui rakendatakse leevendusmeetmeid. Sisuliselt mööndakse aruandes, et ilma leevendusmeetmeteta on oodata tugevat negatiivset mõju eelkõige elupaikadele (nende kadumine ja killustumine), vähemal määral ka teistele näitajatele. Ent kui leevendusmeetmeid rakendada, on aruande järgi kõik kontrolli all.

21.11.2019 23.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto