Sisukord
Arvamus
Postimees
22.11.2019
Eesti Raport: Järvik valetas ja ületas oma pädevust (36) Jaaganti poliitikaradar. EKRE porised jalajäljed (22) Aasta prokurör Maarja-Liisa Kõiv: naine, keda vangid pelgavad Majandus Uue radariga saaks rohelise tule kolm tuulearendust (6) Närilised ja tuul näitasid e-riigile koha kätte (4) Välismaa Veneetsia aktivist: linna ei tohi massiturismi nimel tappa Tusk andis Orbánile looritatud hoiatuse Briti monarhi keskmiselt pojalt nõutakse koostööd uurijatega Arvamus Sven Sakkov: kes kaitseb Euroopat (21) Aarne Seppel: vaeste riik (14) Andrus Karnau: musta raha transiitmaa (10) Juhtkiri: venitamine on piinlik (21) Evelyn Kaldoja: kirjutamata kommunaalreeglid (2) Meie Eesti Aleksei Lotman: raudteest, metsast ja metsistest Aleksei Lotman: Rail Baltica mõjuhindamine – jupikaupa raiumine või aeglane kuumutamine? (5) Tuuli Stewart, Juhan Telgmaa: bürokraatia kummisein ümber raudtee (2) Kultuur Kes võidab tänavu Alveri debüüdipreemia? Sport Kaalukauss langes Vladimir Ivanovi kasuks. Kas põhjendatult? (2) Kuusmaa putitab Karusid Kurlingunaiskond jäi A-divisjoni püsima Tartu Lühis jättis ligi kolm tuhat Annelinna elanikku pimedusse Alampalga tõus kiirendab lasteaiatasu kallinemist Tartus Jõgeva uus ringristmik muutus kohe hajameelsete juhtide lõksuks (22) Ahhaa läheb teaduse tuumani välja Visa hinge Rait Ratasepa mõttekoht: kust jookseb piir? (2) Urmas Vadi uues raamatus tuleb kogu aeg nutt peale Lavastusele eelnes ilust hoolijate küsitlus PÖFFi film: Tõetruu valetamine Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aarne Seppel: vaeste riik

5 min lugemist
Raha FOTO: Toomas Huik / Postimees

Ühiskonna sidususe loosungi all tehakse ettevalmistusi maksutõusuks, millega lükatakse põhikoormus vaid natuke üle keskmise palga teenivate inimeste õlule, kirjutab ajakirjanik Aarne Seppel.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Poliitik ütleb: maksudebatt. Poliitik mõtleb: maksutõus. Poliitik ütleb: maksud ei tõuse. Poliitik tekitab eelarvepuudujäägi, mida päästab vaid maksutõus. «Poliitiku» asemel võib lugeda ka «Keskerakond».

Kolmkümmend aastat on ehitatud Eestit uuesti üles, kolmkümmend aastat on elatud vabas ühiskonnas. Sadade tuhandete Eesti elanike mälu on alguse saanud ühiskonnas, kus normist kõrvale kaldumist ei sallitud, ärimees oli spekulant, mittetöise tulu teenija. Edasipüüdlikkust võis olla vaid ühte partei liini järgides. Käskivaid ja keelavaid paragrahve oli rohkem, kui mõistus kinni pidas.

Isiklike õnnelike mälestuste jada on tekitanud hulgaliselt inimesi, kes elavad tõrjutud mälestuste eituses. Veel ei ole viisakas Nõukogude Eestit eeskujuks tuua, veel mitte, aga peatselt ei usu meie lapsed enam, et see ei olnud nunnu, natuke imelik riik, vaid arvavadki, et see oli nurja läinud utoopia, millest võib leida nii mõndagi head.

Mis on sellel pistmist maksudebatiga? Väga palju. Üheainsa arvukesega maksuseaduses võib nähtamatult muuta ühiskonda, võib täiesti nähtavalt ajada liikvele tuhandeid. Maksud on see osa riigist, mis huvitab absoluutselt kõiki. Me kõik kasutame maksuraha eest pakutavaid riigi teenuseid – olgu taristu, haridus, sotsiaalhoolekanne või meditsiin. Väga suur osa meist maksab makse. Kes sadu, kes tuhandeid eurosid.

Maksud on alati osa ühiskondlikust leppest, ühiskond otsustab maksude üle riigikogu valimistel. Enim hääli saanud erakonna mõtted on ühiskonnas eelduslikult enim positiivset kaja tekitanud. Aga võib ka nii, et väiksemad ühinevad suureks. Igatahes ei saa kuidagi ütelda, et maksud või ka muu majandusteema olnuks valimiste eel tulipunktis.

Isamaa pensioniteema oli julge ja intellektuaalselt huvitav. Kõik teadsid, et Keskerakonna tagataskus on veelgi rohkem astmeid. EKRE majandusprogrammist meenub sügav hämmeldus, mis sai selgituse, kui programmi autor erakonnast välja sunniti astuma. Reformierakond tahtis jätkata eelmise valitsuse pooleli jäänud reformi. Ja sotsid...? Ei mäletagi nüüd.

21.11.2019 23.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto